Inwestycje w nieruchomości nie przestają przyciągać coraz to nowych entuzjastów. Posiadanie mieszkania pod wynajem może być bardzo atrakcyjnym źródłem dochodu, jeśli tylko rozsądnie podejdziemy do jego aranżacji.
Niestety, spora część właścicieli nie rozumie wciąż, że mieszkanie pod wynajem to coś więcej niż udostępnieniem danego metrażu w konkretnej lokalizacji. Tak naprawdę jest to bowiem kompleksowa usługa, która ma gwarantować jednej stronie długoterminowe zyski przy minimum obowiązków; drugiej zaś satysfakcję w kategoriach komfortu i opłacalności. Nie zapominajmy, że współczesny rynek nieruchomości wciąż pęcznieje i musi coraz lepiej odpowiadać potrzebom Klienta.
Aby osiągnąć sukces potrzebujemy nie tylko atrakcyjnego lokalu w dobrze skomunikowanej okolicy, ale także:
- trwałego i uniwersalnego wyposażenia;
- wysokiej jakości instalacji;
- przyjemnej atmosfery – w jej osiągnięciu pomoże home-staging;
- pewnego poziomu elastyczności;
- racjonalności kosztowej;
- odpowiedniej polityki marketingowej (wysokiej jakości oferta, dobra reklama, sprzyjające warunki oględzin, itd.).
Naturalnie, sam pomysł jak urządzić mieszkanie pod wynajem pozostaje zwykle kluczowym czynnikiem jego atrakcyjności i zyskowności. Podpowiadamy, co warto uwzględnić, a czego starać się unikać.

Pomysły jak przygotować mieszkanie pod wynajem
Pierwszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć przed urządzaniem wnętrz, jest „do kogo kierujemy naszą ofertę?”. Być może sama lokalizacja nieruchomości wskazuje, że głównymi zainteresowanymi będą letnicy lub studenci. Większe metraże oczywiście będą chętniej rozważane przez rodziny z dziećmi; mniejsze przez młodych singli i pary. Krótkotrwały wynajem np. w celach turystycznych kładzie większy nacisk na miejsca sypialne; długotrwały z kolei na stanowisko do pracy czy nauki, dobrze wyposażoną kuchnię jak również odpowiednio dużą przestrzeń przechowalniczą.
Warto też zawczasu zdecydować się czy zawęzimy grono potencjalnych klientów, ograniczając tym samym skalę potencjalnych zniszczeń i niezbędnych napraw/remontów. Pod tym względem krytycznie oceniane bywają zwierzęta domowe, małe dzieci czy większe grupy studentów.
Jeśli potrafisz odpowiedzieć sobie już na pytanie, kto może mieszkać w Twoich wnętrzach, spróbuj wyobrazić sobie jak uczynić jego pobyt możliwie najwygodniejszym. Dobrze jest tutaj kierować się własnymi doświadczeniami, ale brać też pod uwagę opinie projektantów wnętrz, agentów nieruchomości, znajomych czy konkurencyjne oferty. Czasami lepszą opcją jest tylko częściowe urządzenie mieszkania, które pozostawia lokatorom więcej swobody; z drugiej jednak strony, za doskonale wyposażony lokal mamy szansę uzyskać większy czynsz.

Aranżacja mieszkania – jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?
Pierwsza sprawa to oczywiście meble i niezbędne sprzęty AGD. Zabudowa kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna i uwzględniać potrzeby maksymalnej liczby mieszkańców. Standardem jest dziś oczywiście płyta grzewcza z piekarnikiem, lodówka, kuchenka mikrofalowa i zmywarka. W kawalerkach można pomyśleć o dwupalnikowej płycie i wąskiej zmywarce oraz mniejszym rozmiarze zlewu – miejsce robocze na blacie to podstawa kuchennej funkcjonalności.
Uniwersalny stół jadalny z krzesłami, wygodna kanapa (idealnie rozkładana) oraz łóżka do spania to minimum wyposażenia, podobnie jak szafa na ubrania i pościel. Warto jednak także zadbać o mniejsze, podręczne meble typu komody, regały, półki czy stoliki do kawy. Bardzo istotne jest, aby wystrój pozostawiał lokatorom pewne pole do manewru, ale z drugiej strony pokrywać wszystkie podstawowe potrzeby – od przygotowywania i spożywania posiłków po relaks. Nie zapomnijmy o drobiazgach, bez których ciężko się żyje: półce na buty, wieszakach na ubrania czy półeczce w kabinie prysznicowej.
Przed wyborem konkretnych mebli warto też zaplanować styl mieszkania – modne warianty to skandynawska prostota z naturalistycznymi dekoracjami czy nowoczesny eklektyzm z elementami industrializmu. Stosownie do decyzji warto wybrać najbardziej sprzyjające atmosferze kolory ścian, typ wykończenia podłogi, a także rodzaj oświetlenia. Pamiętajmy, lampy również uwzględniały codzienne wymogi – ogólnego światła do sprzątania czy punktowego oświetlenia do pracy czy lektury.

Najczęściej popełniane błędy
Kardynalne grzechy popełniane przy urządzaniu mieszkania do wynajęcia to oszczędność, która prowadzi do ograniczonej funkcjonalności i niskiej trwałości wnętrz oraz nadmierna stylizacja, która zniechęca potencjalnych Klientów o innych niż my gustach. Generalnie trwałość, prostota i stylowy uniwersalizm to najważniejsze czynniki rynkowego sukcesu.
Poza tym mamy także dla Was kilka cennych wskazówek dotyczących często popełnianych błędów w aranżacji mieszkania do wynajęcia. Należą do nich:
- Zbyt jasna kolorystyka ścian i tapicerek, na której najszybciej widać oznaki zużycia.
- Niskiej jakości meble, które łatwo ulegają uszkodzeniom.
- Duża liczba tekstyliów – dywany, zasłony, poduszki – łatwo się brudzą i gromadzą kurz, który będzie przeszkadzał alergikom.
- Osobiste lub zbyt wyraziste dekoracje daleko odchodzące od popularnych trendów;
- Brak pokrowców ochronnych na materacach lub opcji prania tapicerki;
- Brak efektywnego zaciemnienia na okna;
- Tapetowanie zamiast malowania ścian;
- Inwestowanie w zbyt drogie wyposażenie, które irracjonalnie podwyższać będzie czynsz;
- Wybór dodatków, które trudno jest wymienić – np. rzadkich serii ceramiki czy kolekcji lamp; generalnie zakupy w sklepach sieciowych ułatwiają ewentualne uzupełnianie pojawiających się uszkodzeń.
Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości i nie wiesz jak zaaranżować mieszkanie pod wynajem, zgłoś się do projektanta wnętrz, który może Ci przygotować najbardziej uniwersalny plan w wybranym limicie budżetowym. Pamiętaj, że raz a dobrze urządzone wnętrza oznaczają mniej kłopotów i wydatków w kolejnych latach!