501 521 551 hello@mellou.pl

Codzienny komfort życia nie musi stać w sprzeczności z ideą zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wdrażając filozofię Zero Waste w projektowaniu wnętrz, inwestujesz w lepszą przyszłość i redukujesz swój ekologiczny balast. Możesz przy tym mieszkać pięknie, wygodnie, a nawet luksusowo!

Podstawowe zasady Zero Waste w projektowaniu wnętrz

Na czym polega koncepcja Zero Waste w architekturze? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest prewencja produkcji odpadów. Polega ona optymalizacji wykorzystania materiałów, wykorzystaniu najbardziej efektywnych technologii budowlanych oraz minimalizowaniu odpadów na etapie projektowania i realizacji projektu. Architekci i projektanci wnętrz powinni skupiać się na oszczędnym wykorzystaniu surowców i energii.

Poza tym filozofia Zero Waste bazuje na gospodarce o zamkniętym obiegu, w której surowce używane są możliwie jak najdłużej dzięki procesowi recyklingu i renowacji. W tym kontekście szczególnie istotne są naturalne materiały i ekologiczne meble, które zawsze można przerobić dalej.

Perspektywiczność i minimalizm w projektowaniu wnętrz pozwalają tworzyć aranżacje, które łatwo adaptują się do zmieniających się potrzeb. Nie trzeba ich więc często odnawiać, wyrzucając stare i kupując nowe elementy wyposażenia. Filozofia Zero Waste każe myśleć o każdym materiale i sprzęcie w kategoriach cyklu życiowego, od momentu powstania do pozbycia się.

Minimalistyczne wnętrza i naturalne materiały – podstawa koncepcji Zero Waste; źródło: Alexis Buryk/ https://www.apartmenttherapy.com/
Minimalistyczne wnętrza i naturalne materiały – podstawa koncepcji Zero Waste; źródło: Alexis Buryk/ https://www.apartmenttherapy.com/

Naturalne materiały

Eko-friendly wnętrza są przede wszystkim proste. Minimalizm w projektowaniu wnętrz oznacza, że kupujemy raczej mniej niż więcej mebli, dodatków i dekoracji, co oczywiście minimalizuje ilość późniejszych odpadów. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale i jakość.

Ekologiczne meble wykonane są z trwałych materiałów, które dadzą się łatwo zniszczyć w ciągu kilku lat. Drewno, metal i szkło sprawdzają się w tej roli szczególnie dobrze. Naturalne materiały mają jeszcze jedną korzyść – po ewentualnym wyjściu z użytku meble można rozłożyć na części pierwsze i wykorzystać ponownie lub łatwo zutylizować.

W koncepcji Zero Waste materiały powinny pochodzić ze zrównoważonych, odnawialnych źródeł lub z recyklingu. Po zakończeniu swego „życia” powinny nadawać się do dalszego przetworzenia. Idealnie, gdyby pochodziły z danej okolicy czy regionu, co ogranicza nie tylko energię i emisje związane z transportem, ale także ilość opakowań.

Lampa stołowa wykonana z recyklowanego szkła; źródło: https://www.nkuku.com/
Lampa stołowa wykonana z recyklowanego szkła; źródło: https://www.nkuku.com/

Ekologiczne meble

Naturalne materiały lub surowce z odzysku to podstawa – ważny jest jednak również sposób ich asymilacji. W tym kontekście szczególnie polecane są systemy modułowe złożone z elementów, które łatwo wymieniać, usuwać lub rekonfigurować bez konieczności zmiany całej aranżacji.

Poza tym ekologiczne meble powinny być wykonane bez użycia klejów – mechaniczne spoiwa w postaci gwoździ, śrub czy wkrętów są bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż umożliwiają łatwy demontaż.

Dodajmy, że wiele marek w branży meblarskiej i oświetleniowej słynie już z wykorzystania recyklowanych materiałów i odpowiedzialnego ekologicznie procesu produkcji.

Wielu producentów specjalizuje się w wyrobie mebli w zamkniętym obiegu – z wykorzystywanych wcześniej surowców; źródło: https://www.engaginginteriors.uk/
Wielu producentów specjalizuje się w wyrobie mebli w zamkniętym obiegu – z wykorzystywanych wcześniej surowców; źródło: https://www.engaginginteriors.uk/

Korzyści z zastosowania idei Zero Waste w projektowaniu wnętrz

Zero Waste to nie gorący trend, który należy wdrażać, bo jest modny. To raczej element życiowej filozofii, która realizuje idee odpowiedzialności konsumenta i zrównoważonej przyszłości. Korzyści są natomiast wielorakie:

  • Redukcja negatywnego wpływu architektury na środowisko naturalne; mniej odpadów to mniej nowych zakupów, ograniczenie emisji oraz oszczędność energii oraz zasobów;
  • Obniżenie kosztów związanych z gospodarką odpadami;
  • Realizacja wymogów środowiskowych, które z roku na rok są coraz bardziej wymagające.

Zero Waste w projektowaniu wnętrz stwarza jest również bodźcem rozwojowym dla innowacji w architekturze. Projektanci i producenci wymyślają wciąż nowe rozwiązania na ograniczenie odpadów, kreatywny recykling, nowe materiały i rozwiązania techniczne. Klienci otrzymują ekologiczne wnętrza, które są przyjemne dla życia, a zarazem gwarantują czyste sumienie.