Codzienny stres jest największym wrogiem współczesnego człowieka. Antidotum na niego to oczywiście relaks, którego od czasu pandemii Covid-19 coraz częściej poszukujemy pod własnym dachem. Sprawdź, jak urządzić wellness w domu i w co warto zainwestować.
Spa w domu czy pokój do relaksu?
Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, to skala. Wellness w domu może przyjąć formę prawdziwego spa z sauną i jacuzzi, albo też wypoczynkowego pokoju z meblami sprzyjającymi relaksowi. W tej prostszej wersji mowa nie tyle o faktyczne fizjoterapii, co przestrzeni do medytacji, lektury, jogi, itd.
Aranżacja spa w domu, niezależnie od skali, musi obejmować dwa kluczowe aspekty – funkcjonalny, ułatwiający aktywny wypoczynek, oraz estetyczny. Kolorystyka i styl dodatków oraz wykończenia wnętrz odgrywają bardzo ważną rolę w ostatecznej atmosferze, która determinuje jakość relaksu. Za inspirację mogą oczywiście służyć hotelowe salony wellness. W domu mamy jednak szansę nadać aranżacji bardziej osobistego charakteru, co sprzyja doskonałemu samopoczuciu.

Wellness w domu – kolory i materiały
Odpoczynkowa strefa domowa powinna koić zmysły, uspokajać myśli, zapewniać poczucie swobody. Nic dziwnego, że najczęściej wykorzystywana paleta nawiązuje więc do naturalnych kolorów, kojarzących się przyrodniczymi oazami. W szczególności w domowym wellness znajdują zastosowanie następujące zestawienia barw:
- biel, naturalne drewno, beż, zieleń
- niebieski, turkus, biel, zieleń
- ciemny brąz, beż, zieleń
- odcienie szarości, zieleń
Jak widać, elementem wspólnym jest zieleń, którą łatwo jest wplatać do wystroju pod postacią roślin doniczkowych. Szczególnie polecane są gatunki kojarzące się z egzotyką, lasem i spokojem, typu bambus, palmy, fikusy, ale także paprocie.
Jeśli chodzi o surowce wykończeniowe, to można jak najbardziej podstawić na tworzywa sztuczne – funkcjonalne i zwykle atrakcyjne cenowo – ale mile widziane są desenie, które odnoszą się natury, np. drewno, kamień, lawa, plecionka traw, itd. Oczywiście, koneserzy docenią na pewno autentyczności prawdziwego piaskowca czy drewna teakowego, ale nie jest to wcale wymóg konieczny, zwłaszcza jeśli planujesz instalację wodnych elementów typu jacuzzi.

Meble sprzyjające relaksowi
Wypoczynek kojarzy się nam z wygodną pozycją półleżącą. Faktycznie, w chwilach relaksu najprzyjemniej jest wyciągnąć nogi przed siebie i odciążyć plecy oraz szyję. Domowe pokoje wellness muszą więc być wyposażone w meble sprzyjające relaksowi, do których należą przede wszystkim:
- szezlong – tradycyjna lub nowoczesna leżanka, która można mieć specjalne profilowanie dla pleców, zapewniając idealny komfort; szezlongi bywają często tapicerowane, ale można również nabyć modele wodoodporne.
- fotel bujany – inaczej krzesło lub fotel na biegunach, dodający odpoczynkowi przyjemnego efektu kojącego kołysania; wielu producentów oferuje dziś bardzo nowocześnie wyglądające bujaki, które będą pasować nawet do modernistycznych lub minimalistycznych wnętrz.
- huśtawka – zawieszona z sufitu lub wyposażona w swój własny stelaż spełnia ta samą funkcję co fotel bujany – pozwala odpoczywać w hipnotyzującym, monotonnym ruchu, który relaksuje nasz już od wieku niemowlęcego.
- pufy i poduszki – miękkie siedziska zaaranżowane na podłodze to najprostszy sposób na urządzenie wellness w domu; na dodatek można je łatwo przesunąć, gdy potrzebujemy przestrzeni na rozłożenie np. maty do jogi.
W relaksacyjnej przestrzeni domowej powinny się oczywiście znaleźć również stoliki do kawy umożliwiające odłożenie szklanki z rewitalizującym koktajlem lub filiżanki z zieloną herbatą. Dalszą koniecznością są wieszaki na odzież, ręcznik czy akcesoria do ćwiczeń, a także półeczki, na których można ustawić książki, dekoracje, rośliny, świeczki, kominki aromaterapeutyczne i inne gadżety pasujące do atmosfery spa.



Jakie dodatki do spa w domu?
Wellness w domu warto doposażyć w dekoracje nawiązujące do ulubionego typu wypoczynku. Mogą to być elementy przyrodnicze, od roślin i bukietów po muszle oraz kamienia. Wiele osób chętnie wyszukuje również akcesoriów kojarzących się ze wschodnimi filozofiami, typu buddyjskie figurki lub misy, dzwonki, itd.
Jeszcze inny pomysł to aranżacja w stylu boho, która doskonale pasuje do klasycznej architektury. Znajdą się w niej np. parawany, łapacze snów, dywaniki naścienne, lampy i lampiony oraz plecionki na podłogę. Naturalnie, niezależnie od preferowanego stylu wystroju wnętrz, domowe spa warto zawsze uzupełnić obrazami, zdjęciami i grafikami. Te ścienne dzieła sztuki powinny nawiązywać do tematów kojarzących się z odpoczynkiem, spokojem, naturą i spirytualizmem. Nadmiar może być męczący, ale kilka dobrze dobranych obrazów to najlepszy sposób na stworzenie pożądanej atmosfery relaksu.

