W domu można pracować równie efektywnie jak w biurze, a nawet jeszcze wydajniej! Klucz do sukcesu to stworzyć idealne home office: funkcjonalne, estetyczne i budujące dobre nawyki. Poznaj rady ekspertów i zapoznaj się z inspiracjami ze świata designu.
Organizacja przestrzeni do pracy zdalnej – praktyczne wskazówki
Idealne home office łączy dom i biuro, ale zarazem sprytnie je rozgranicza. Z jednej strony, masz więc możliwość pracy bez męczących dojazdów i dyskomfortu standaryzowanych przestrzeni pracowniczych. Z drugiej, masz zagwarantowany spokój potrzebny do sumiennej realizacji obowiązków. Izolacja akustyczna jest bardzo ważnym elementem domowego biura, jeśli w godzinach pracy pod tym samym dachem będą przebywać również inni domownicy – zwłaszcza małe dzieci.
Zanim zaczniesz planować home office zastanów się nad swoimi potrzebami. Nie każda profesja realizowana jest przecież w ten sam sposób. Czy będziesz głównie siedział przy komputerze czy pracował z dokumentami? Czy planujesz spotkania z klientami lub partnerami? Jaki sprzęt biurowy jest ci niezbędny?
Nie bez znaczenia są termiczne warunki pracy i dostęp do świeżego powietrza – jeśli to możliwe, zaaranżuj domowe biuro niedaleko otwieralnego okna, w pomieszczeniu, gdzie łatwo jest regulować temperaturę. Nagrzewające się poddasze może nie być najlepszym pomysłem!
Uwaga: Według Światowej Organizacji Zdrowia optymalne warunki do dziennych aktywności we wnętrzach to wilgotność na poziomie 30-50 proc. oraz temperatura ok. 18-20 stop. C.

Kolorystyka i dekoracje w home office
Kolory wywierają realny i udowodniony wpływ na naszą psychikę. Idealne home office powinno ułatwiać koncentrację, sprzyjać kreatywnemu myśleniu i dobremu samopoczuciu. W szczególności polecane są takie palety barw jak:
- Kolory ziemi – szarości i beże, które dbają o komfort psychiczny;
- Odcienie bieli – odświeżające, porządkujące myśli;
- Delikatne odcienie niebieskiego i zielonego – utrzymują wysoki poziom koncentracji i sprzyjają innowacyjności.
Większość ludzi nie czuje się jednak dobrze w anonimowych wnętrzach. Warto w home office wpleść dekoracje, które pomogą Ci zindywidualizować przestrzeń bez przesadnego rozpraszania uwagi. W tej roli doskonale sprawdzą się rośliny domowe, proste grafiki i zdjęcia odnoszące się pozytywnych skojarzeń, a także designerskie elementy wyposażenia biura, np. foldery czy segregatory.
Unikaj natomiast zdjęć rodziny, pamiątek z wakacji czy absorbujących dzieł sztuki, które łatwo odrywają myśli od piętrzących się przed Tobą zadań. Nie popadaj też w przesadę – kilak dekoracji to dobry pomysł; kilkanaście to już recepta na chaos i zmęczenie.

Efektywne home office: porady i triki architektów wnętrz
Aranżując idealne home office musisz wziąć pod uwagę fakt, że będziesz w nim spędzać minimum kilka godzin dziennie. Weź więc pod uwagę czynniki, które decydują o komforcie przebywania w danym pomieszczeniu w dłuższym okresie. W szczególności pomyśl więc o:
- naturalnym oświetleniu – pomoże Ci ono ograniczyć zmęczenie oczu i doda wielce potrzebnej witaminy D; zminimalizujesz też opłaty za prąd elektryczny; badania wskazują, że naturalne światło w miejscu pracy zwiększa efektywność o nawet 3-40 proc.
- ergonomicznych meblach, które sprzyjają zachowaniu optymalnej postawy podczas pracy i redukują ryzyko bólów pleców czy przeciążeń związanych z siedzeniem przed komputerem; najważniejszym meblem jest oczywiście fotel, który powinien być dopasowany do postawy;
- odpowiednio dużym i dobrze ustawionym monitorze, który będzie pozwoli trzymać głowę i ramiona prosto, nie męcząc wzroku; to rozwiązanie korzystniejsze niż praca z laptopem!
- sprytnych systemach przechowalniczych, które pozwolą Ci mieć pod ręką wszystko, co potrzebujesz, ale uchronią przed powstawaniem bałaganu;
- wielopunktowym oświetleniu sztucznym – jeśli będziesz chciał pracować wieczorami lub home office nie zapewnia dostatecznej ilości dziennego światła, musisz zaplanować praktyczny system oświetlenia, który nie może ograniczać się do jeden lampy sufitowej. Będziesz potrzebować też lampy biurkowej, a dodatkowo światła otoczenia, najlepiej w technologii LED.

Idealne home office – inspiracje ze świata
Teorii wystarczy, teraz pora na trochę pożywki dla wyobraźni. Poniżej znajdziesz przykłady ciekawych domowych biur, które mogą Cię zainspirować lub chociaż podpowiedzieć pożądany kierunek projektowania. Jeśli nie jesteś pewien, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, skorzystaj z pomocy architekta wnętrz – ta inwestycja naprawdę się opłaca!



