501 521 551 hello@mellou.pl

Duże, otwarte przestrzenie to w dzisiejszej architekturze krzyk mody i rozwiązanie forsowane zarówno przez projektantów willi, jak i deweloperów mieszkań. Mimo braku ściany wiele osób postanawia jednak wizualnie oddzielić kuchnię od salonu – dla komfortu i ogólnej estetyki.

Funkcjonalna separacja kuchni i salonu pozwala

Wyspa w kuchni

Wyspa kuchenna to praktyczny sposób na zwiększenie powierzchni blatów roboczych oraz miejsca w szafkach. Ale to nie wszystko! Elegancka wyspa w kuchni w doskonały sposób zamyka strefę zabudowy i stanowi funkcjonalną „ladę” pośredniczącą między kuchnią oraz salonem. Można ją połączyć z blatem śniadaniowym, tworząc coś na kształt nieoficjalnej jadalni.

W stylowych wnętrzach warto zadbać o odpowiedni design takie separacyjnej wyspy kuchennej. Wbrew pozorom nie musi ona wcale mieć tego samego koloru co reszta szafek. Oryginalne marmurowe, betonowe czy drewniane wyspy są fantastycznym akcentem, który wyznacza definitywną granicę między pomieszczeniami.

Wyspa kuchenna jako pomysł na rozdzielenie kuchni i salonu; źródło: https://www.atlasplan.com/
Wyspa kuchenna jako pomysł na rozdzielenie kuchni i salonu; źródło: https://www.atlasplan.com/

Ażurowy panel

Rezygnacja ze ściany między kuchnią a salonem nie jest wcale tożsama z pełnym otwarciem. Kto woli nieco ustronności i zaciszności na sofie przed telewizją, może oddzielić kuchnię ażurowym panelem z drewna lub aluminium. W grę wchodzą zarówno minimalistyczne listwy montowane w odstępach, jak i gotowe panele o dekoracyjnych wzorach.

Taka zasłona powinna być jedynie częściowa, pozostawiając wrażenie otwartej przestrzeni. Bezpośrednio za nią można zaaranżować kanapę wypoczynkową, biurko do pracy lub stół jadalny, tak aby zyskać przytulny, nieco odosobniony kąt.

Designerski panel oddzielający kuchnię; źródło: https://www.houzz.co.uk/
Designerski panel oddzielający kuchnię; źródło: https://www.houzz.co.uk/

Inne rodzaje podłóg

Bardzo ciekawym pomysłem jak oddzielić kuchnię od salonu jest zastosowanie dwóch różnych typów wykończenia podłogi. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne – wokół szafek kuchennych można położyć łatwe do zmywania płytki ceramiczne, a w salonie przyjemne pod stopami drewno. Jednocześnie optyczny kontrast między podłogami pomaga podkreślić dualizm przestrzeni i urozmaica aranżację.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się całą podłogę wykończyć jednolicie, możesz wykorzystać dywan do podkreślenia odrębności salonowego kąta wypoczynkowego. W tej roli idealnie sprawdzają się kontrastujące dywany o grubszej teksturze – im większa różnica między nawierzchniami, tym lepiej.

Różne typy podłóg jako sposób na rozdzielenie salonu i kuchni; źródło: https://www.dezeen.com/

Przesuwne drzwi

Kto mimo wszystko chciałby pozostawić sobie opcję pełnego oddzielenia kuchni od salonu, może pomyśleć o szerokich przesuwnych drzwiach. Po otwarciu dają one efekt otwartej przestrzeni, ale w dowolnej chwili da się je zasunąć, zyskując spokój w salonie.

Szczególnie atrakcyjnie prezentują się przeszklone drzwi w aluminiowych ramach. Swobodnie przepuszczają one światło i doskonale pasują do industrialnego oraz nowoczesnego wystroju.

Przesuwne szklane drzwi do kuchni; źródło: Pinterest/SanveAluminum
Przesuwne szklane drzwi do kuchni; źródło: Pinterest/SanveAluminum

Kolumna

Kosztownym, ale bardzo efektownym pomysłem jak oddzielić kuchnię od salonu jest stworzenie funkcjonalnej kolumny mniej więcej pośrodku przestrzeni. Będzie ona blokować widok na zlew i kuchenkę, ale pozostawi sporo otwartego miejsca po bokach. Tak kolumna da się wykorzystać jako tło pod telewizję albo obudowa kominka.

Przeszklone wolnostojące kominki cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają wdrożyć nowoczesny wariant domowego ogniska. Płomienie widoczne są w kuchni i w salonie, a jednocześnie tworzą wyrazistą barierę. Obok kominka można zaaranżować skład z drewnem, który dopełni atrakcyjnego charakteru tego podziału.

Kominek dzielący kuchnię i salon; źródło: https://www.trendir.com/
Kominek dzielący kuchnię i salon; źródło: https://www.trendir.com/

Kontrast kolorystyczny

Odrębność kuchni da się również podkreślić świadomym wykorzystaniem koloru. Chłodną, praktyczną zabudowę kuchenną możemy zestawić z przytulnym, ciepłym salonem lub na odwrót. W tym pomyśle warto jest starannie zaplanować każdy detal, tak aby wizualna separacje strefy kuchennej i wypoczynkowej była jak najbardziej oczywista. Odważnym można nawet polecić zestawianie takich śmiałych odcieni jak błękit z pomarańczą czy różem.

Kolorystyczny podział kuchni i salonu; źródło: https://www.veranda.com/
Kolorystyczny podział kuchni i salonu; źródło: https://www.veranda.com/

Kreatywna aranżacja mebli

Tak samo jak wyspa kuchenna może być elementem dzielącym salon i kuchnię, funkcją tą spełniać może odpowiednio ustawiona sofa. Najlepiej w tym celu sprawdzają się wyraziste narożniki o ciekawym kształcie i kolorze. Wiele kanap zyskuje na uroku w wolnej przestrzeni, a ustawienie tyłem do kuchni umożliwia odseparowanie strefy relaksacyjnej od widoku garnków i urządzeń AGD.

Alternatywnie kuchnię od salonu może również oddzielić długi i elegancki stół jadalny. Jako strefa pośrednia będzie on miejscem podawania posiłków, ale i spotkań towarzyskich w większym gronie. W optycznym separowaniu pomoże wybór wyraźnego designu blatu lub krzeseł o wyrazistym obiciu.

Jako oddzielić kuchnię od salonu; źródło: https://www.digsdigs.com/Regał dwustronny
Jako oddzielić kuchnię od salonu; źródło: https://www.digsdigs.com/

Regał dwustronny

Nie zapominajmy też o najbardziej uniwersalnym sposobie na dzielenie przestrzeni, jakim jest dwustronny regał. Rozwiązanie to sprawdza się w sypialni, salonie i pokoju dziecięcym, a również dobrze może dotyczyć kuchni.

Oprócz książek na regale warto ustawiać ceramikę, rośliny doniczkowe, a nawet ciekawe sprzęty, typu młynek do kawy. Alternatywnie można w nim również zaaranżować butelki z winem i szkło, tworząc coś w rodzaju domowej winoteki o funkcji dekoracyjnej.