501 521 551 hello@mellou.pl

W wystroju wnętrz zmieniają się nie tylko style, kolory i desenie. W ostatnich latach coraz popularniejsze są inteligentne domy, które mają zagwarantować mieszkańcom najwyższy komfort życia dzięki nowym technologiom. Co nam oferują dziś, a czego możemy się spodziewać w przyszłości?  

Zalety inteligentnych domów

Postęp ma tyluż zwolenników co sceptyków. Ci ostatni głośno odpowiadają się za domem tradycyjnym – prostym, swojskim i przytulnym, a dzięki temu ponadczasowym. Wskazują też na ryzyka uzależnienia od techniki i elektryczności oraz niepotrzebność wielu udogodnień, które tylko nas rozleniwiają.

Z drugiej strony zaawansowane technologie dla nowoczesnych wnętrz stwarzają jednak też niebagatelny potencjał i poza prywatnym komfortem, mogą służyć środowisku naturalnemu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Za główne zalety inteligentnych domów wskazuje się:

  • Łatwość zarządzania i monitoringu urządzeń i systemów;
  • Zwiększenie bezpieczeństwa domowników i mienia;
  • Możliwość korzystania z wielu funkcji na odległość;
  • Lepszą wydajność energetyczną i oszczędności z nią związane;
  • Lepszą funkcjonalność sprzętów AGD i RTV;
  • Ograniczenie chaosu i nieporządku;
  • Możliwość wykorzystania rozwiązań wspierających zdrowie, zwłaszcza alergików i osób przewlekle chorych lub niepełnosprawnych.
Przykładowy schemat systemu inteligentnego domu; źródło: https://crystalheatingandcooling.ca/
Przykładowy schemat systemu inteligentnego domu; źródło: https://crystalheatingandcooling.ca/

Technologie dla nowoczesnych wnętrz

Inteligentne domy to nie tylko nowoczesne wyposażenie o dziesiątkach atrakcyjnych funkcji, ale przede wszystkim możliwość zarządzania nimi za pomocą urządzenia takiego jak smartfon, laptop czy tablet. Przyjazne dla użytkownika aplikacje pozwalają nawet osobom mniej zorientowanym technicznie łatwo i szybko decydować o takich parametrach jak temperatura wnętrz, wilgotność, poziom nasłonecznienia, nagłośnienie, itd.

Współczesne technologie dla nowoczesnych wnętrz owładają już nie tylko podstawowe funkcje takie jak ogrzewanie i klimatyzacja, ale także zamki, żaluzje i rolety, systemy monitoringu czy oświetlenie. Zmiany można wprowadzać w trybie ręcznym, ale także za pomocą programowania na przyszłość czy nawet zdalnego sterowania.

Inteligentne domy to nie tylko łatwość zarządzania, ale także doskonała kontrola nad wszystkim, co się w domu dzieje – od zużycia energii i wody po stan zapasów czy wskaźniki jakości powietrza.

Systemy smart home oferują możliwość sterowania głosem; źródło: https://www.ekinex.com/
Systemy smart home oferują możliwość sterowania głosem; źródło: https://www.ekinex.com/

Jak zaprojektować inteligentny dom?

Planowanie inteligentnego domu nie jest wcale procesem prostym. Inwestycje są dość znaczące, więc aby się zwróciły, należy dokładnie przemyśleć każdy aspekt nowoczesnych technologii.

Eksperci polecają, aby zacząć od określenia własnych celów. Czy chcesz po prostu ułatwić sobie realizację codziennych zadań? Czy może Twoim głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w domu? Albo inwestujesz w technologię, aby zaoszczędzić na rachunkach i ulżyć naszej planecie? W zależności od odpowiedzi optymalne podejście może być nieco inne.

Druga kwestia to określenie górnego limitu budżetu. Przy współczesnym rozwoju nowych technologii zawsze da się postawić na nowsze i droższe rozwiązanie – pytanie tylko, czy warto.

Kolejny praktyczny krok to wybór konkretnego systemu. Inteligentne domy sterowane są przez takie systemu jak Alexa od Amazon, Google Home czy HomeKit od Apple. Warto prześledzić ich wady i zalety oraz kompatybilność z pożądanymi funkcjami/urządzeniami. Wreszcie, dobrym pomysłem jest również szukanie inspiracji praktycznych rozwiązań wśród znajomych, ekspertów lub w sieci. Trochę dobrego rekonesansu w połączeniu z kreatywnością pozwoli Ci wybrać optymalne technologie na nowoczesnych wnętrz i odpowiednio wkomponować je w aranżację.

Inteligentne domy oferują możliwość automatycznego zamykania okien i drzwi; źródło: https://jbsash.com/

Nowoczesne wnętrza a inteligentne rozwiązania – przykłady rozwiązań

Dla ułatwienia podsuwamy kilka ciekawych trendów i rozwiązań, które pomagają tworzyć inteligentne domy.

  • Możesz włączać lub wyłączać określone światła całymi partiami, za pomocą jednego przycisku.
  • Czujniki ruchu włączają światła, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo i odstraszyć potencjalnych złodziei, gdy nikogo nie ma w domu.
  • Po określonej godzinie natężenie świateł w salonie i sypialni maleje, a nawet zmienia barwę na cieplejszą, bardziej relaksującą.
  • Muzyka włącza się automatycznie, gdy włączasz wodę w łazience.
  • Możesz odtwarzać muzykę we wybranych pomieszczeniach jednocześnie.
  • Po określonej godzinie wszystkie drzwi mogą automatycznie zamykać zamki na klucz.
  • System może powiadamiać właściciela, gdy drzwi wejściowe otwarte są na oścież dłużej niż pięć minut.
  • Każdy domownik może mieć swój kod wejściowy, dzięki czemu wiadomo zawsze, kto jest już w domu.
  • Wszelkie przecieki i usterki sygnalizowane są powiadomieniem.
  • Dzieci po powrocie ze szkoły otrzymują głosowe powiadomienie przypominające, co mają zrobić.
  • Sztuczna inteligencja zarządza robotami do odkurzania i mycia podłogi.
Technologie do nowoczesnych wnętrz pozwalają kontrolować system oświetleniowy; źródło: https://www.control4.com/
Technologie do nowoczesnych wnętrz pozwalają kontrolować system oświetleniowy; źródło: https://www.control4.com/

Jak wygląda przyszłość inteligentnych domów?

Czas pokaże, na ile społeczeństwo zaakceptuje inteligentne domy. Zagrożeniem dla nich jest oczywiście niestabilność na świecie związana choćby z możliwością niedoborów elektryczności czy czystej wody, jak również wymykającą się powoli spod kontroli sztuczną inteligencją. Jeśliby przyjąć jednak optymalny scenariusz, w którym technologie dla nowoczesnych wnętrz działają na korzyść człowieka, będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia z automatyzacją większej ilości funkcji w gospodarstwach domowych. Urządzenia przyszłości będą uczyć się nawyków domowników i samodzielnie dostosowywać do ich potrzeb, wyprzedzając nasze oczekiwania.