Fot. Zestaw jadalniany Sovet Italia
Metalowe meble i dodatki owładnęły współczesnym wystrojem wnętrz. Widzimy je w aranżacjach nowoczesnych, industrialnych, ale także eleganckich i rustykalnych. W zależności od wykończenia bywają synonimem prestiżu lub idealnej prostoty, a skala ich zastosowań jest ogromna.
Trwałość i Styl: Przewodnik po Wyborze Metalowych Mebli i Akcesoriów
Metal jako surowiec wnętrzarski ma bardzo wiele zalet praktycznych. Przede wszystkim jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia fizyczne. Nie wymaga też żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, utrzymując doskonałą kondycję mimo upływu lat. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu, np. chromowaniu, jest też odporny na korozję, rdzę i wilgoć – nic dziwnego, że metalowe meble szturmem podbijają również tarasy i ogrody. Odporność metalu dotyczy również ciepła i ognia, szkodników oraz nadmiernego nasłonecznienia.
To jednak nie wszystko, dzięki swojej sile i wytrzymałości metalowe konstrukcje pomagają zaoszczędzić miejsce. Ramy z metalu zajmują znacznie mniej miejsca niż ich drewniane odpowiedniki, co jest szczególnie istotne w przypadku regałów czy stołów planowanych w małych mieszkaniach.
Wybierając metalowe meble i akcesoria, warto jednak pamiętać o zachowaniu ciągłości designerskiej. Jeśli zdecydujemy się na chromowane stalowe schody na piętro, warto ten sam typ konstrukcji zastosować w pozostałym wyposażeniu, tzn. meblach, dodatkach, innych elementach wnętrzarskich. Próbujmy harmonizować nie tylko kolory, ale także efekt wykończeniowy (mat lub połysk) oraz geometryczną strukturę, np. kanciastą lub okrągłą.


Funkcjonalność Spotyka Design: Innowacyjne Zastosowania Metalu w Meblarstwie
Metalowe meble i dodatki to hasło, które obejmuje niezwykle szeroki asortyment produktów. Należą tutaj zarówno łóżka wykonane w całości z metalu, jak i interesujące połączenia stali i aluminium z innymi surowcami, zwłaszcza drewnem, marmurem czy innymi kamieniami. We wszystkich tych zastosowaniach korzystamy z praktycznych zalet metalu, a zarazem jego estetycznej atrakcyjności. To właśnie kontrastowe zderzenia zimnego, gładkiego metalu z ciekawą strukturą sosnowej deski czy pluszowej tapicerki są najbardziej pożądane w nowoczesnych aranżacjach.
Szczególną popularnością cieszą metalowe meble łączące geometryczne stelaże z bardziej fantazyjnymi elementami blatów, siedzisk, oparć, itd. Taka forma eklektyzmu jest usprawiedliwieniem i zaproszeniem do dalszych stylowych eksperymentów.


Złoto, Srebro, Miedź: Trendy w Metalowych Dodatkach do Wnętrz
Najczęściej wykorzystywanym metalem w wystroju wnętrz jest stal, a zaraz po niej aluminium. Oba surowce występują jednak w dziesiątkach różnych wersji kolorystycznych i wykończeniowych, często imitując bardziej szlachetne metale.
Rekordy popularności biją obecnie metalowe meble w złotym wykończeniu, będące esencją prestiżu i luksusu. Doskonale pasują one do wszystkich eleganckich wnętrz, stylu glamour, ale także ponadczasowego art deco. Złote stelaże krzeseł, stołów, stolików i lamp oprócz efektu „bogactwa” dodają również aranżacji ciepłego blasku, zwłaszcza jeśli dobierzemy odpowiednio klimatyczne oświetlenie.
Srebro jest z kolei nieco bardziej nowoczesne i egalitarne, a mimo to kojarzy się z elegancją i szykiem. Jest doskonałym dodatkiem do minimalistycznych aranżacji utrzymanych w chłodnej tonacji kolorystycznej i dobrze komponuje się zwłaszcza z transparentnym szkłem.
Nieco bardziej awangardowa w tym zestawieniu jest miedź tradycyjnie kojarząca się ze stylem retro. Mimo owej nieco melancholijnej asocjacji w odpowiednim wydaniu metalowe meble w miedzianej barwie bywają zaskakująco przytulne, stylowe, a przede wszystkim oryginalne. To wspaniała propozycja zwłaszcza do eklektycznych wnętrz.

