501 521 551 hello@mellou.pl

Na fali trendów etnicznych do wystroju wnętrz wkradła się oryginalna nowość będąca kreatywnym połączeniem skandynawskiej prostoty oraz japońskiej egzotyki. Aranżacje w stylu Japandi zachwycają perfekcyjną równowagą między swojską przytulnością oraz spirytualnym wyciszeniem typowym dla kultury Dalekiego Wschodu.

Skąd się Wziął Styl Japandi?

Mimo że są oddalone od siebie o 8 tys. km, Skandynawia z Japonią okazują się mieć wiele wspólnego – zamiłowanie do minimalizmu i naturalnych materiałów, szacunek dla funkcjonalności oraz głęboki podziw dla najwyższej klasy rzemiosła. Skąd jednak wzięło się to połączenie?

Po ponad dwustu latach polityki zamkniętych granic w połowie XIX w. Japonia otworzyła się w końcu dla przyjezdnych. Wówczas to skandynawscy architekci poszukujący inspiracji na całym świecie, zachłysnęli się podobieństwem, a zarazem odmiennością japońskiego designu i po powrocie do domu zaczęli coraz śmielej wdrażać podejrzane koncepcje.

Wystrój wnętrz w stylu Japandi przez jakiś czas cieszył się w Danii, Szwecji i Norwegii sporą popularnością, ale później zainteresowanie nim przycichło. Od 2020 r. niezwykły eklektyczny trend znów jednak zyskał na znaczeniu, odzwierciedlając zamiłowanie współczesnego społeczeństwa do globalnych, ponad granicznych  koncepcji.

Salon w stylu japandi; źródło: https://basq.livelarq.com/
Salon w stylu japandi; źródło: https://basq.livelarq.com/

W stylu Japandi: Sekrety Wnętrzarskiego Ukojenia

Na czym więc tak naprawdę polega design w stylu Japandi? Tak jak przystało na mieszankę stylów, interpretacje i proporcje mogą być bardzo różne. Każdy, kto spróbuje znaleźć swoją własną harmonię między swojską Północą a pełnym uroku Wschodem, powinien jednak uwzględnić następujące elementy:

  • Naturalne materiały, w tym zwłaszcza surowe drewno, kamień, szkło, ceramikę;
  • Neutralną paletę kolorystyczną, czyli biel, beż, szarość, zieleń, brąz;
  • Czyste linie geometryczne, zarówno kanciaste, jak i krągłe;
  • Dużo naturalnego światła;
  • Rośliny doniczkowe i cięte gałęzie w wazonach;
  • Przestrzenny minimalizm przejawiający się jako umiłowanie dla porządku i rezygnację z nadmiaru detali.

Oczywiście, wnętrza w stylu Japandi powinny odważnie czerpać z obu źródeł, więc wszelkie kulturowe nawiązania w postaci dekoracji, tekstyliów czy charakterystycznych elementów wyposażenia są mile widziane. Mowa m.in. o skandynawskich plecionkach i japońskich kaligrafiach oraz wachlarzach, o deseniach leśnych i inspirowanych kwitnącą wiśnią, o rustykalnej ceramice i porcelanowych zestawach do herbaty.

Home office w stylu japandi; źródło: https://www.melaniejadedesign.com/
Home office w stylu japandi; źródło: https://www.melaniejadedesign.com/
 Sypialnia w stylu japandi; źródło: https://artfasad.com/
Sypialnia w stylu japandi; źródło: https://artfasad.com/

Minimalizm i Ciepło: Jak Styl Japandi Wprowadza Spokój do Wnętrz

Poza estetyczną przyjemnością i funkcjonalizmem Japandi oferuje miłośnikom na całym świecie jeden z najatrakcyjniejszych sposobów na relaks w domowych wnętrzach. Ze Skandynawii czerpie bowiem ideę hygge czyli znajdywania przyjemności w codzienności, zwykłości, domowym życiu dnia powszedniego. Z Japonii zaś pożycza koncepcję Zen, czyli idealnej równowagi między przeciwstawnymi żywiołami i energiami.

Efekt jest ożywczy i kojący. Wnętrza w stylu Japandi zachęcają do odpoczynku, ale jednocześnie wprowadzają do codzienności pewną dozę spirytualizmu. Są ukojeniem dla ciała i duszy, stwarzając idealne warunki do lektury, gotowania, ale także medytacji. Dobór kolorów, form i deseniów wpływa uspokajająco na psychikę i zaprasza do spędzania życia w tempie slow: z przywiązywaniem uwagi do detali, harmonii i wewnętrznego życia.

Japandi unika blichtru i kontrowersji, stawiając na elegancję wynikającą z jakości i idealnego dopasowania wszystkich elementów wystroju. Mimo tej prostoty zachwyca jednak klasą i w odpowiednim wydaniu może być bardzo reprezentacyjny – nadaje się więc nie tylko do domów i mieszkań, ale także biur, gabinetów, przestrzeni publicznych czy komercyjnych. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie będziemy widzieć go coraz więcej również w europejskiej architekturze.

Styl japandi – typowe detale; źródło: https://japandistore.com/
Styl japandi – typowe detale; źródło: https://japandistore.com/

Atmosfera zen we wnętrzach japandi; źródło: https://www.bobvila.com/
Atmosfera zen we wnętrzach japandi; źródło: https://www.bobvila.com/