501 521 551 hello@mellou.pl

Jest ponadczasowy, niebanalny i stwarza pole do popisu dla architektonicznej kreatywności. Styl eklektyczny to idealna propozycja dla ludzi, którzy nie lubią się ograniczać i chętnie korzystają z bogatego dorobku historii i sztuki. Podpowiadamy, jak stworzyć piękne eklektyczne wnętrza?

Co to jest Styl Eklektyczny?

W jednym zdaniu styl eklektyczny to pomysł na wystrój wnętrz harmonijnie łączący kilka różnych stylów. Owa harmonia jest warunkiem kluczowym – kompozycja nie może być przypadkowa ani chaotyczna. Samo pojęcie pochodzi od greckiego słowa „eklektikos”, który oznacza „wybiórczy”. Ideą jest faktycznie bowiem bardzo umiejętny wybór elementów z różnych epok i założeń stylistycznych.  

Łatwo się domyśleć, że eklektyzm może mieć bardzo wiele twarzy, bo i samo pojęcie harmonii bywa interpretowane bardzo różnie. Każdy projektant i każdy właściciel domu może preferować nieco inne zbalansowanie poszczególnych elementów wystroju – tak naprawdę nie ma tutaj bardzo sztywnego kanonu zasad.

Historia Eklektyzmu: Wczoraj i Dziś

Styl eklektyczny rozwinął się w XIX w., kiedy to paryscy architekci postanowili połączyć jakoś kuszącą nowoczesność z historycznym dziedzictwem. Celem było stworzenie designu dotychczas niespotykanego w swojej estetycznej objętości. Za kolebkę tego trendu uważa się Szkołę Sztuk Pięknych we Francuskiej stolicy, gdzie nauczyciele akademiccy aktywnie wspierali ideę łączenia wzornictwa starego i nowego, de facto wypuszczając na świat pionierów eklektyzmu.

W Europie nowy styl spotkał się z dużym entuzjazmem, ale dopiero, gdy pod koniec XIX w. zawędrował za ocean, rozwinął się w pełnej świetności. Ameryka okazała się najżyźniejszym gruntem do rozwoju eklektyzmu, gdyż spotkały się w niej europejskie korzenie, pogoń za czymś nowym oraz całkiem spory kapitał. W rezultacie w USA zaczęły powstawać nawet budynki użyteczności publicznej otwarcie łączące różnorodne trendy.

Kolonizacja zawiodła styl eklektyczny również do Ameryki Południowej i Azji, choć tutaj odbiór był już nieco słabszy, ale lokalne tradycje architektoniczne pozostały dominujące. O idei nie zapomniano również w Europie, gdzie swoim podejściem do eklektyzmu wsławił się zwłaszcza Antonio Gaudi. Jego wciąż niedokończona bazylika Sagrada Familia w imponujący sposób łączy gotyk z orientalizmem i naturalizmem.

Sagrada Familia; źródło: Flickr/Ted McGrath
Sagrada Familia; źródło: Flickr/Ted McGrath

Zasady Eklektyzmu: Jak Łączyć Różne Style w Dobrym Guście

Wiemy już, że eklektyzm to łączenie różnych stylów. Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale takie proste, jeśli przyświeca nam cel przyjemnej dla oka aranżacji. Podstawowa zasada mówi, aby łączyć różne wzory, kształty i struktury, które w klasycznym ujęciu do siebie nie pasują. Odważna, ale zrównoważona kompozycja ma czerpać swój urok właśnie z wielowarstwowości designu.

Druga ważna reguła odnosi się do chronologii. Otóż elementy wystroju nie tylko powinny być różne, ale miałyby też pochodzić z różnych epok. Owa wędrówka w czasie zapewnia eklektyzmowi ponadczasowość i zyskuje na atrakcyjności właśnie dzięki kontrastowi między starym a nowym. W bardzo podobny sposób można odnieść się do przestrzeni – styl eklektyczny umożliwia łączenie skandynawskiego designu z estetyką egzotycznej Azji.

Kolor w Eklektyzmie: Odważne Połączenia, Które Zachwycają

Jak zasady łączenia odnoszą się do kolorystyki? I w tym przypadku styl eklektyczny zachęca do śmiałości i fantazji. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem lub intensywnością, bo efekt we wnętrzach może być męczący i irytujący. Projektanci sugerują więc, aby wybrać jedną konkretną paletę dla danego pomieszczenia, idealnie dość neutralną, typu stłumione zielenie. Dopiero taką wyważoną kompozycję dopełniamy kolorowymi akcentami, których zdecydowanie może być więcej i to w różnych tonacjach.

Styl eklektyczny a dobór kolorów; źródło: https://www.dovainstudio.com/
Styl eklektyczny a dobór kolorów; źródło: https://www.dovainstudio.com/

Meble i Akcesoria: Jak Wybierać i Łączyć?

Największym wyzwaniem w aranżowaniu wnętrz w stylu eklektycznym jest oczywiście dobór mebli. Zazwyczaj pozostawiamy je jednemu stylowi, ale jeśli ów nie obowiązuje, powstaje pytanie: czy można łączyć cokolwiek nam się spodoba?

Odpowiedź brzmi: to zależy. W minimalistycznym salonie o neutralnej palecie kolorów możesz bez skrupułów połączyć modernistyczny stolik do kawy, wiktoriański fotel i lustro w stylu Art Deco. Problem pojawia się, jeśli mebli jest dużo, a wszystkie są dominujące i jeszcze muszą rywalizować o palmę pierwszeństwa z feerią kolorów na ścianach i podłodze.

Jak wybrnąć z tego impasu? Najlepiej aranżując krok po kroku. Wybierz więc motyw przewodni z podłogą, kolorem ścian i meblem, bez którego nie możesz się obejść, np. egzotyczną kanapą w otomańskim stylu. A potem jeden po drugim dobieraj dodatkowe meble, pilnując, aby znalazły się wśród nich również elementy mniej krzykliwe, prostsze i neutralne. Styl eklektyczny z założenia nie ma być walką między trendami o zagłuszenie innych.

Eklektyczny salon; źródło: https://www.studiomontemayor.com/
Eklektyczny salon; źródło: https://www.studiomontemayor.com/

Światło i Oświetlenie: Jak Ożywić Przestrzeń

W eklektycznej aranżacji ważną rolę odgrywają również lampy. I one mogą reprezentować ów wielce pożądany skok w inną epokę lub miejsce na Ziemi. Nie bójmy się więc dobierać antyczne abażury do nowoczesnych wnętrz i industrialne reflektory do rustykalnej sielanki.

Z drugiej strony, nie jest dobrze, gdy każda lampa jest absolutnie inna i wszystko razem sprawia wrażenie przypadkowości. Najbezpieczniej jest więc wybrać kilka funkcjonalnych, neutralnych stylowo lamp typu szklane kule czy punktowe reflektory i dopełnić je kilkoma modelami o bardziej wyrazistym designie, typu witrażowa lampa stołowa czy awangardowa chmura wisząca nad stołem.

O czym naprawdę warto pamiętać, to reguła warstwowości. Lamp powinno być więcej, na różnych poziomach i o różnym natężeniu, tak aby, dodać wnętrzu głębi i przytulności. Poszczególne elementy eklektycznego wystroju, np. fotel do czytania, mogą wymagać swojego własnego światła.

Sztuka i Dekoracje: Wyraz Osobisty w Eklektycznym Wnętrzu

Żadna aranżacja nie jest pełna bez dodatków i dekoracji. Styl eklektyczny wymaga ich jednak w sposób szczególne. To właśnie nietypowe akcenty przenoszące naszą myśl do innych czasów, miejsc i trendów dyktują ostateczny kształt wystroju wnętrza. W najbardziej zachowawczym wariancie eklektyzm da się zrealizować uzupełniając zupełnie prosty, nowoczesny salon właśnie odważnymi dodatkami.

To dekoracje pozwalają też zindywidualizować daną przestrzeń. W stylu eklektycznym łatwo odnajdą się rodzinne zdjęcia i portrety przodków, maszyna do pisania po pradziadku i pamiątka z podróży po Indonezji. Nie jest przeszkodą wkomponować w wystrój rower czy deskę do surfingu. W ten sposób każdy gość ma szansę nie tylko podziwiać kreatywność gospodarza, ale także poznać nieco jego osobowość i historię.

Eklektyczne dekoracje do salonu; źródło: https://www.studio-vero.com/
Eklektyczne dekoracje do salonu; źródło: https://www.studio-vero.com/

Realizacje: Inspirujące Przykłady Eklektycznych Wnętrz

Pomysłów na eklektyzmy są setki tysięcy, a jeden może nie przypominać wcale drugiego. Co więcej, nawet wśród dzieł światowej sławy architektów będą aranżacje, które część ludzi zachwycą, a część zniecierpliwią. Bo eklektyzm jest niczym awangardowa kreacja wyjściowa – nie każdemu będzie pasować.

Oto kilka przykładów z różnych stron świat, które pokazują, jak różnie można podejść do tematu:

Styl eklektyczny na nutę śródziemnomorską; źródło: https://www.maison-vilucchi.com/
Styl eklektyczny na nutę śródziemnomorską; źródło: https://www.maison-vilucchi.com/
 Nowoczesna kuchnia w stylu eklektycznym; źródło: https://alisondamonte.com/
Nowoczesna kuchnia w stylu eklektycznym; źródło: https://alisondamonte.com/
 Odważny eklektyzm; źródło: https://www.crystalsinclairdesigns.com/
Odważny eklektyzm; źródło: https://www.crystalsinclairdesigns.com/
 Salon w Madrycie w stylu eklektycznym; źródło: https://www.revistaad.es/
Salon w Madrycie w stylu eklektycznym; źródło: https://www.revistaad.es/
Elegancki salon z eklektycznym stylu; źródło: https://www.blacklacquerdesign.com/
Elegancki salon z eklektycznym stylu; źródło: https://www.blacklacquerdesign.com/

Podsumowanie: Twórz z Odwagą, Mieszkaj z Pasją

Styl eklektyczny to jeden z trudniejszych i ambitniejszych pomysłów na wnętrza. Wymaga on na pewno śmiałości i kreatywności, ale daje satysfakcję, jak żaden inny. Bo stawiając na aranżację, która łączy nasze pasje, zainteresowania, słabości i aspiracje, tworzymy idealne środowisko do życia, dom, w którym będziemy w 100% czuć się sobą.