501 521 551 hello@mellou.pl

Od czasu epidemii domowe wnętrza zyskały na funkcjonalności. Pozbawieni siłowni, barów i kin przez długie miesiące zaczęliśmy je z ochotą aranżować w domu. I tak zostało – kącik kawowy to prywatna, kameralna namiastka kawiarni.

Tworzenie idealnego kącika kawowego w domu – praktyczne porady

Kącik do kawy to pojęcie bardzo ogólne. Może oznaczać miejsce, gdzie przygotowujesz swój ulubiony napar albo go konsumujesz. Może też łączyć jedno z drugim. Jeśli nie jesteś pewien jak i gdzie go zaaranżować, skorzystaj z naszych rad i inspiracji.

Aspekty, które musisz wziąć pod uwagę podczas planowania, to dostępność miejsca, klimat wnętrz i funkcje praktyczne. Twój idealny kącik do kawy będzie się różnić od innych, więc nie warto ślepo naśladować pomysłów z Internetu. Wybieraj to, co Ci się podoba, eliminuj to, co uważasz zbędne i skrój rozwiązanie na miarę własnych potrzeb.

Rozpocznij od wyboru odpowiedniego miejsca – gdzie umieścić kącik kawowy w domu?

W zależności od pożądanego charakteru i funkcji kącik kawowy najczęściej aranżuje się w salonie lub kuchni. Ten pierwszy to po prostu relaksacyjne miejsce, gdzie można wychylić filiżankę i porozmawiać albo poczytać. Ten drugi to raczej stacja do parzenia kawy, gdzie znajdą się wszystkie potrzebne utensylia, sprzęty i gadżety.

Czy jest trzecia możliwość? Owszem, a nawet i czwarta. Kącik kawowy można zaaranżować w domowym biurze. Opcja ta jest szczególnie polecana, jeśli przyjmujesz czasem gości (partnerów, klientów) i nie chcesz korzystać z prywatnej kuchni. Poza tym kącik kawowy da się zaaranżować w jadalni oraz na balkonie. Przy odpowiednim przygotowaniu jesienią można śmiało napawać się wonią espresso na świeżym powietrzu!

Prosty kącik kawowy; źródło: https://abeautifulmess.com/
Prosty kącik kawowy; źródło: https://abeautifulmess.com/

Praktyczne rozwiązania dla małych przestrzeni. Jak zaaranżować kącik kawowy w małym mieszkaniu?

Paradoksalnie nawet w kawalerce da się urządzić przyjemny kącik do kawy. Trzeba tylko odpowiednio okroić wymagania. Bywa, że właśnie takie rozwiązania pozwalają w najlepszy sposób zagospodarować małą przestrzeń – zamiast kuchni mamy mały aneks, zamiast kanapy prosty kącik kawowy.

Wystarczy wózek na kółkach, który umiejscowisz w niezagospodarowanym kącie. Na nim łatwo zmieszczą się mały ekspres na kapsle, filiżanki, cukier, puszka z ciasteczkami. Gdzie tą kawę pić? Możesz wypróbować miękki worek do siedzenia, który da się uformować w fotel albo wykorzystać miejsce na parapecie okiennym. Ta ostatnia propozycja zyskuje ostatni na popularności i coraz więcej osób decyduje się wręcz na instalację ławy czy siedziska pod oknem. Korzyść jest oczywista – nie tylko oszczędzasz miejsce, ale możesz pić kawę ciesząc się widokiem!

 Kącik kawowy na oknie; źródło: Unsplash.com
Kącik kawowy na oknie; źródło: Unsplash.com

Mały kącik kawowy w mieszkaniu – jak go urządzić z pomysłem?

W niektórych domach kącik kawowy przybiera postać mini-kawiarni. Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości chodzi o prosty blat barowy zainstalowany przy ścianie lub oknie. Można na nim umieścić ekspres i puszki z kawą, a w ramach siedzenia dobrać zasuwane pod blat hokery. Taki pomysłowy kąt może wręcz pełnić funkcję blatu śniadaniowego, przy którym na szybko wypijesz poranne cappuccino.

Aby dodać aranżacji stylu, pomyśl o odpowiednich dekoracjach. Fotografie i obrazy, kawiarniane szyldy czy ładna porcelana to zawsze strzał w dziesiątkę.  

Bar kawowy w domu; źródło: https://www.cultfurniture.com/

Bar kawowy w domu; źródło: https://www.cultfurniture.com/

Kącik kawowy w salonie: inspiracje i pomysły na relaksującą strefę

Jeśli jesteś zdeklarowanym hedonistą i ulubionym naparem raczysz się najchętniej w absolutnym komforcie, pomyśl o kąciku w salonie. Ponieważ sofa jest dziś najczęściej pomyślana przede wszystkim jako siedzisko przed telewizorem, możesz chcieć dodatkowo na uboczu urządzić strefę dla konesera. Przy kominku, pod oknem lub za dużym okazem rośliny doniczkowej znajdzie się na pewno miejsce na jedno lub dwa siedziska oraz stolik do kawy

Do wyboru masz fotele, pufy lub szezlongi, a obok stolika możesz też zaaranżować półkę lub mały regał z potrzebnymi przyborami. Nie zapomnij też o dodatkach dbających o wygodę – poduszkach, dywaniku pod stopy, ciepłym kocu na kolana.

Kącik kawowy w salonie; źródło: The Spruce / Sophia Reay
Kącik kawowy w salonie; źródło: The Spruce / Sophia Reay

Organizacja przestrzeni – jak efektywnie zagospodarować miejsce w kąciku kawowym?

Kącik kawowy z założenia powinien być mały. A ograniczenie przestrzeni wymaga racjonalizmu, tak, aby całość była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Nie ma sensu przesadnie tłoczyć jednego sprzętu na drugim, bo rezultatem będzie tylko frustracja w użytkowaniu.

Praktyczny kącik kawowy będzie oczywiście obejmować ekspres, przy czym kluczowe jest, aby dobrać rozmiar urządzenia do dostępnego miejsca. Poza tym możesz:

  • wykorzystać do aranżacji kącika naturalną wnękę w domu;
  • zabudować kącik tak, aby dało się go przysłonić drzwiczkami;
  • wykorzystać miejsce do maksimum dzięki półeczkom i haczykom;
  • pod blatem ukryć mniej estetyczne elementy, typu kosz na fusy czy puste kapsle;
  • zainwestować w zestaw słoików lub puszek, które stworzą ekonomiczną i ergonomiczną całość;
  • zabezpieczyć ścianę z tyłu płytkami ceramicznymi lub kawałkiem tapety.

Oświetlenie kącika kawowego: jakie światło wybrać, by stworzyć idealny nastrój?

Jako oddzielna strefa kąt kawowy wymaga swojego własnego oświetlenia, zwłaszcza jeśli zaaranżowany jest we wnęce lub oddalonym kącie. Oddzielna, dedykowana lampa pozwoli przyrządzać ulubiony napar bez zapalania głównego światła w pomieszczeniu, co korzystnie wpływa na atmosferę wieczoru.

Idealne oświetlenie do kącika kawowego powinno więc być z jednej strony zawężone przestrzennie, z drugiej, odpowiednio silne, aby zapewnić bezpieczeństwo. Najlepiej w tej roli sprawdzą się więc lampy w typie reflektorów, o skupionym, odpowiednio jasnym strumieniu światła. Można je montować na ścianie lub spuszczać z sufitu, z zastrzeżeniem, aby poprowadzić klosz dość nisko.

Oświetlenie kącika kawowego; źródło: Blythe Interiors/Natalia Robert
Oświetlenie kącika kawowego; źródło: Blythe Interiors/Natalia Robert

Kącik kawowy a styl wnętrza – jak dopasować kącik kawowy do reszty mieszkania?

Cały projekt można zrealizować na dziesiątki sposobów, od nowoczesnej stacji kawowej po rustykalny zakątek. Ważne jednak, aby zachować ciągłość stylową z resztą aranżacji.

Przed organizacją kącika kawowego spróbuj więc zdefiniować styl i klimat, do którego dążysz. Jeśli preferujesz nowoczesny minimalizm, wybierz prosty blat, identyczne filiżanki, zunifikowane pojemniki i oczywiście modernistyczny ekspres. Natomiast jeśli kuszą Cię bardziej swojskie, fantazyjne klimaty, zainwestuj w kolorową porcelanę, koszyki, retro dekoracje typu młynek, itp. Myśl przy tym o kolorach i motywach, które pojawiają się w całym wystroju wnętrz i spróbuj do nich nawiązać.

Naturalnie, kącik do kawy ma być na swój sposób odrębny i jasno komunikować swoją funkcję. Możesz dodać mu autentyczności za pomocą modnych obrazków z sentencjami i prostymi symbolami.

Kącik kawowy w kuchni – jak go zaaranżować, aby był funkcjonalny i stylowy?

W większości przypadków kącik kawowy powstaje jednak w kuchni. To rozwiązanie ma wiele logiki, ponieważ gwarantuje bliskość do wody, kosza odpadkowego i lodówki, a tym samym ułatwia przygotowanie napojów i sprzątanie.

W odpowiednio dużej kuchni można wyodrębnić jedną ścianę, na której znajdzie się blat z półkami czy niski kredens dedykowany kawie. Rozwiązanie takie ma sporo uroku, a przy tym pozwala domownikom przyrządzać kawę niezależnie od prac trwających w kuchni.

W mniejszych wnętrzach lepszym pomysłem jest przeznaczenie na stację kawową jednego segmentu szafek, tak, aby ekspres mógł stać na blacie, a reszta potrzebnych utensyliów wokół oraz na półkach pod spodem lub wyżej.  W tym celu warto wykorzystać specjalnie zaprojektowane moduły kuchenne, które mogą dodatkowo oferować pewną formę zamknięcia, np. w postaci rolet i żaluzji meblowych.

Kącik kawowy w kuchni; źródło: https://mostlovelythings.com/
Kącik kawowy w kuchni; źródło: https://mostlovelythings.com/

Kawa jako element dekoracyjny. Jak wykorzystać ziarna kawy w dekoracji wnętrza?

A skoro jesteśmy już przy kawie, warto pamiętać, że asocjacje związane z aromatycznym naparem doskonale pasują do klimatu przytulnego, eleganckiego domu. Coraz więcej jest też dekoracji i dodatków, które wykorzystują motyw ciemnobrązowych ziarenek i parujących filiżanek. Można je śmiało wykorzystywać w kuchni, salonie i jadalni.

Szczególną popularnością cieszą się obrazy na płótnie i plakaty w ramach z motywem kawy. Coraz częściej stawiamy też na winylowe fototapety o wysokiej jakości druku, które oddziałują na zmysły, a dodatkowo gwarantują ochronę dla ściany. Poza tym ziarenka kawy pojawiają się na drobnych dodatkach – od podstawek pod kubki po puszki czy ściereczki.

Kawowe dekoracje na ścianę; źródło: https://www.walmart.com/
Kawowe dekoracje na ścianę; źródło: https://www.walmart.com/