Żaden dom nie obejdzie się bez tekstyliów. To dzięki nim jest nam wygodnie, ciepło i przytulnie. Na które trendy i nowinki w tkaninach wnętrzarskich warto postawić? Jak dopełnić poszczególne pokoje?
Tkaniny naturalne vs. syntetyczne. Które są bardziej pożądane w dzisiejszych wnętrzach?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: to zależy… Z jednej strony mamy bowiem silny trend propagujący naturalność wszędzie, gdzie się da. Len, jedwab, bawełna i wełna to materiały ekologiczne, biodegradowalne, a na dodatek przyjemne dla skóry i niepowodujące alergii. Bawełniana pościel to zdrowa klasyka, którą trudno zdetronizować, zaś lniany obrus na stole doda posiłkom unikalnego, rustykalnego charakteru. Coraz częściej można też w sklepach zobaczyć dodatki z naturalnych włókien: rafii, konopi czy juty – atrakcyjnie minimalistyczne i pasujące do modnych eko-trendów.
Z drugiej strony, tworzywa sztuczne oferują bezwzględne korzyści praktyczne – są tańsze i trwalsze, dzięki czemu nie trzeba się bać efektu sprania czy wytarcia. Syntetyczne tkaniny wnętrzarskie bywają również często wodoodporne i trudno palne.
Szczególną uwagę warto poświecić skórze, która wywołuje wciąż sporo kontrowersji w świecie designu. Otóż „ekologiczna” skóra, pod którą rozumiemy syntetyczną imitację, wcale nie musi korzystniejsza dla środowiska, a przy tym jest zwykle znacznie mniej trwała. Prawdziwa skóra budzi za to etyczny sprzeciw i na dodatek jest droga.
Tak naprawdę wszystko więc zależy od indywidualnych priorytetów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby łączyć tekstylia naturalne ze sztucznymi – nie ma tutaj jakiegoś poważnego dysonansu.

Trendy kolorystyczne w tkaninach wnętrzarskich – jakie barwy dominują w obecnych kolekcjach?
Moda w designu nieustannie się zmienia, więc trudno się nią kierować przy wyborze mebli. Domowe tekstylia to jednak temat wdzięczny, gdyż stosunkowo łatwo jest wymienić je z sezonu na sezon. Zmieniając kolorystykę, można zaś nadać aranżacji zupełnie nowego charakteru.
Jaka paleta dominuje obecnie w tkaninach wnętrzarskich? Nieustającym powodzeniem cieszy się klasyka, czyli kolory ziemi. Spokojne, neutralne, doskonale pasują do stylu minimalistycznego, ale i popularnych ekologicznych wnętrz. W szczególności godne polecenia są odcienie beżu i brązu, jak również blade, zgaszone róże.
Z bardziej odważnej kolorystyki designerzy polecają kobaltowy błękit, różne odcienie lawendy, głęboką brązową czerwień, kojarzącą się z rdzą, morelę oraz szałwiową zieleń. Tkaniny w tych barwach stanowią piękny akcent zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych, eleganckich wnętrzach. Unikamy jednak raczej krzykliwości, stawiając na intensywną pigmentację, ale w spokojniejszym tonie.
Nie zapominajmy też o deseniach, które wciąż cieszą się furorą w wystroju wnętrz. Paski i krata to oczywistość, ale strzałem w dziesiątkę są również motywy botaniczne, kwiatowe i zwierzęce. W cenie jest egzotyka, nawet z bardziej odważnymi, dużymi wzorami, które pasując do coraz modniejszego maksymalizmu.

Technologie w tkaninach wnętrzarskich – nowoczesne rozwiązania antyalergiczne czy samoczyszczące się
Producenci materiałów tekstylnych celują jednak nie tylko w nasze gusta estetyczne, ale przede wszystkim zmysł praktyczny. Ogromnym hitem stały się na przykład tapicerki samoczyszczące się, których nie trzeba mozolnie odplamiać, ryzykując zniszczenie tkaniny. Cała tajemnica polega na wykorzystaniu zjawiska hydrofobii lub hydrofilii – w obu przypadkach woda współpracuje z nami i pomaga na bieżąco pozbywać się brudu. Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie tlenku cynku oraz dwutlenku tytanu, które działają jako katalizatory i automatycznie pod wpływem promieniowania UV rozkładają organiczne zabrudzenia na wodę i dwutlenek węgla.
Kolejnym hitem w tkaninach wnętrzarskich są powłoki hipoalergiczne. Przy rosnącym odsetku uczuleniowców rozwiązania takie decydują często o zakupie fotela, pufa czy koca. Hipolaregiczne materiały nie tylko same nie wywołują alergii, ale są odporne na rozwój roztoczy, głównego alergenu w domowych wnętrzach, gromadzącego się zwykle przede wszystkim na tekstyliach. W tej konkurencji wygrywają jak dotąd winyl, poliester, mikrowłókna, a także tkaniny naturalne o bardzo gęstym splocie.
Wreszcie, zainteresowaniem cieszą się także tkaniny antybakteryjne, które utrudniają szerzenie infekcji i dbają o higienę we wnętrzach. Tutaj wykorzystuje się specjalne przędze o właściwościach przeciwbakteryjnych, powłoki, a także chitosan i specjalne nanocząsteczki. Dodajmy, że walka z drobnoustrojami na tkaninach domowych zapobiega również przykrym zapachom!
Tkaniny do różnych pomieszczeń: jakie materiały sprawdzą się w sypialni, salonie czy kuchni?
Tekstylia mają swoje miejsce w każdym kącie domu, od przedpokoju po łazienkę. Mogą pełnić funkcję czysto praktyczną, typowo estetyczną, ale najczęściej łączą obie. Od ich kolorów, wzorów, ilości i jakości nieraz zależy klimat pomieszczenia.
W kuchni potrzebujemy oczywiście przede wszystkim ścierek, fartuchów i rękawic chroniących przed gorącem. Bawełniane zestawy dają się często prać i pozwalają w dwie minuty wprowadzić nową atmosferę, np. świąteczną albo letnią.
W sypialni poza pościelą, która powinna być przede wszystkim zdrowa i wygodna, aranżujemy narzuty, koce i poduszki dekoracyjne. Warto wybierać tkaniny, które dadzą się często prać, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy lub zwierzęta domowe. Dla lepszego efektu estetycznego dobrze jest mieć przemyślane kolorystycznie zestawy, w których znajdzie się miejsce na kontrast i nietypową teksturę.
W salonie natomiast liczy się przede wszystkim efekt i komfort. Od dywanu, przez zasłony, a skończywszy na ewentualnym obrusie, wybór jest ogromny i zasadniczo rozbija się o poziom wystawności. W minimalistycznych wnętrzach tkanin będzie mniej, z naciskiem na uniwersalne, praktyczne powierzchnie; w bardziej fantazyjnych aranżacjach stawiamy przede wszystkim na materiały ze strukturą i charakterem.

Tkaniny luksusowe w aranżacji wnętrz. Jakie materiały dodają wnętrzom elegancji?
Jeśli zależy Ci na efekcie luksusu i komfortu wybierz materiały tradycyjnie kojarzące się z przepychem: atłas, jedwab, aksamit, wysokiej jakości wełna. Nie zawsze muszą to być oryginalne włókna – syntetyczne imitacje bywają bardzo dekoracyjne, a przy tym łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Najważniejszym aspektem jest struktura, a więc splot, haft, futrzane włosie, lśniąca przędza. W luksusowych tkaninach wnętrzarskich przyjemność patrzenia łączy się z rozkoszą dotyku, a zderzenia różnych tekstur stwarzają wrażenie bogactwa i głębi.
Wybór tkanin do mebli tapicerowanych. Jakie materiały są teraz najbardziej pożądane?
Jedną z najtrudniejszych decyzji wnętrzarskich jest dobór materiału obicia. Większość producentów proponuje dziś klientom szeroką gamę tekstyliów, umożliwiając realizację nawet najbardziej wizjonerskich scenariuszy. Do najpopularniejszych tkanin na tapicerkę należą obecnie:
- Tkaniny typu bouclé imitujące zwierzęce kożuchy;
- Szenila lub tkaniny z dodatkiem szenili – wyjątkowo miękkie;
- Połączenie wiskozy z poliestrem – przyjemne i praktyczne;
- Flock – podobny do pluszu, ale bardzo odporny na zanieczyszczenia
- Mikrofaza – połyskliwa i bardzo dekoracyjna.

Tkaniny w technologii 3D i innowacyjne materiały. Czym zaskakują nowoczesne wnętrza?
Jak wygląda przyszłość tkanin wnętrzarskich? Rozwój technologiczny umożliwia tworzenie materiałów, które spełniają niemal wszystkie zachcianki użytkownika. Słychać już na przykład o tkaninach trójwymiarowych, które dają fantastyczne efekty estetyczne w przypadku nadruku, a ponadto są wysoce funkcjonalne, np. dają się formować w dowolne kształty. Tkanina 3D sprawdza się w roli tapicerki, abażuru czy zasłon, łamiąc stereotypy i dodając wystrojowi nowej głębi.