501 521 551 hello@mellou.pl

Loft powstał z konieczności racjonalnego zagospodarowania budynków poprzemysłowych w ramach procesów rewitalizacyjnych. Pomysł okazał się takim sukcesem, że dziś wnętrza w stylu loftowym są aktywnie wyszukiwane, a nawet sztucznie kreowane przez inwestorów.


Definicja stylu loftowego – czym charakteryzuje się wnętrze w stylu loftowym?

Nie jest łatwo zaadaptować budynek fabryki na potrzeby mieszkaniowe. Wysokie sufity czynią wnętrza mało przytulnymi, a powierzchnię w pionie trudno jest podzielić na pół ze względu na wielkoformatowe okna industrialnego typu. Stąd pomysł, aby zainstalować piętro o otwartym charakterze, zajmujące jedynie część powierzchni podłogowej i pozwalające na korzystanie z naturalnego światła na obu poziomach.

Wnętrza w stylu loftowym nawiązują do przemysłowej genezy. Umyślnie eksponuje się więc elementy instalacyjne typu kable, rury, przewody wentylacyjne. Również sposób wykończenia nawiązuje do surowości – beton, obnażone cegły, naturalne drewno czy stal to klasyka.

Ceglana ściana typowa dla stylu loftowego; źródło: https://www.akerinteriors.com/
Ceglana ściana typowa dla stylu loftowego; źródło: https://www.akerinteriors.com/

Historia stylu loftowego – początki i ewolucja przestrzeni typu loft

W wielu źródłach znajdziemy informację, że moda na lofty rozpoczęła się w Nowym Jorku w latach 60 ubiegłego wieku. W rzeczywistości samo pojęcie jest znacznie starsze i pochodzi z Norwegii. Już w okresie średniowiecza wznoszono tu wysokie drewniane budynki, które służyły na magazyny, a jednocześnie umożliwiały spanie na prowizorycznym pięterku.

Trend na dobre faktycznie rozkwitł jednak dopiero na Manhattanie, gdy artyści zaczęli wprowadzać się do tanich poprzemysłowych budynków. Miały one służyć za na studia i mieszkania zarazem, ograniczając koszty i pozwalając na ciągłą pracę twórczą.

Z czasem artyści zostali jednak stopniowo wypchnięci przez deweloperów, którym spodobała się atmosfera bohemy. Lofty zaczęto więc adaptować na potrzeby prywatnych kupców i najemców, którym zależało na oryginalnym mieszkaniu. A ponieważ popyt wciąż rósł, wkrótce w starych fabrykach pojawiły się ekskluzywne apartamenty oferujące maksimum komfortu/

„Soft loft” to koncepcja ostatniej dekady, która zakłada budowanie domów mieszkalnych, w taki sposób, aby imitowały postindustrialną architekturę.

 Salon w stylu loftowym; źródło: https://chezaro.com/
Salon w stylu loftowym; źródło: https://chezaro.com/

Wady i zalety wnętrz w stylu loftowym – dlaczego warto zdecydować się na ten styl?

Trudno się dziwić, że lofty zyskały taką popularność. Ogrom przestrzeni i światła doskonale oddziałuje na samopoczucie mieszkańców i stwarza nieograniczone niemal możliwości aranżacyjne. To doskonała propozycja dla osób, którym podoba się styl industrialny lub nowoczesny, a także dla miłośników otwartych powierzchni.

Wnętrza w stylu loftowym mają jednak i wady. Przede wszystkim trudno jest w nich osiągnąć efekt przytulności. Problemem może być również efektywne finansowo ogrzewanie w zimie. Latem natomiast z uwagi na brak wydzielonej sypialni, trudno jest osiągnąć przyjemny chłód do spania.

Lofty nie są polecane dla rodzin z dziećmi – brak separacji pokoi może być nie lada wyzwaniem przy krzykliwych maluchach. Same metalowe schody również nie jest tak łatwo zabezpieczyć.

Kolejnym problemem są okna, czasami tak duże, że niemożliwe do zakrycia żaluzjami czy roletami. W loftach brakuje jednak nie tylko prywatności, ale często również przestrzeni przechowalniczej. Mała ilość ścian to oczywiście mniej potencjału dla szaf.

Mały loft w Sztokholmie; źródło: https://www.hemnet.se/
Mały loft w Sztokholmie; źródło: https://www.hemnet.se/

Kluczowe elementy wnętrz loftowych – jakie detale tworzą charakterystyczny wygląd loftu?

Planujesz aranżację w stylu loftowym? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik po elementach, które powinny znaleźć się we wnętrzach. Nie musisz oczywiście uwzględnić ich wszystkich, ale spróbuj znaleźć choć kilka adekwatnych propozycji:

  • Drewniane tramy na suficie;
  • Surowa cegła na ścianach;
  • Oświetlenie typu nagie żarówki/ reflektory industrialne;
  • Wylewana betonowa podłoga
  • Metalowe profile z przeszkleniem zamiast ścian
  • Przesuwane drzwi
  • Dwustronne regały z drewna lub metalu
  • Obnażone rury i kanały wentylacyjne
  • Minimalistyczne meble typu ławy, pufy, stoliki do kawy
  • Neony, stare szyldy, znaki industrialne
  • Wolnostojące kominki, itd.

Praktyczne wskazówki dla projektantów: jak tworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrza w stylu loftowym?

Styl loftowy jest bardzo różnorodny i pozwala na wiele fantazji. To samo wnętrze można urządzić typowo industrialnie albo na poły rustykalnie. Nie trzeba więc trzymać się sztywnych reguł – w lofcie jest miejsce na odrobinę koloru czy nawet klasycznego luksusu.

Przygotowując projekt warto skupić się na indywidualnych potrzebach właścicieli. W zależności od nich piętro sypialniane może być mniej lub bardziej rozbudowane, a kuchnia z jadalnią odpowiednio większa. Wielu ludzi nie będzie się dobrze czuło w pustej przestrzeni więc warto pomyśleć o jej oswojeniu za pomocą np. dużych obrazów na ściany czy pokaźnych roślin doniczkowych.  W kącie wypoczynkowym pod kanapą można znaleźć się dywan, który pomoże wydzielić bardziej przytulną strefę.

Przykłady realizacji wnętrz loftowych – inspirujące projekty w stylu loftowym z różnych części świata

Poniżej podsuwamy kilka ciekawych pomysłów na lofty zrealizowane w różnych krajach i typach budynkach. Zobacz, jak można ciekawie rozwinąć temat postindustrialnego mieszkania i daj się zainspirować:

Loft w przytulnej opcji; źródło: https://konst.com.ua/
Loft w przytulnej opcji; źródło: https://konst.com.ua/
 Loft w stylu skandynawskim; źródło: https://www.fantasticfrank.se/
Loft w stylu skandynawskim; źródło: https://www.fantasticfrank.se/
 Nowojorski loft z elementami rustykalnymi; źródło: https://www.6sqft.com/
Nowojorski loft z elementami rustykalnymi; źródło: https://www.6sqft.com/
 Elegancki loft w Amsterdamie; https://www.broersma.nl/
Elegancki loft w Amsterdamie; https://www.broersma.nl/
 Modernistyczny loft w Rotterdamie; https://www.funda.nl/
Modernistyczny loft w Rotterdamie; https://www.funda.nl/