501 521 551 hello@mellou.pl

Przechowywanie odzieży wymaga racjonalnego podejścia – w przeciwnym razie grożą Ci codzienne frustracje. Odpowiedne zaplanowanie garderoby w mieszkaniu ułatwia organizację wnętrz i uprzyjemnia poranne ubieranie się. Co ważne, może też zminimalizować konflikty między domownikami.

Pierwszy krok: planowanie garderoby w mieszkaniu

Jak w przypadku każdego innego projektu wnętrzarskiego, dobry plan jest warunkiem sukcesu i długoterminowej satysfakcji. Garderoba, z natury niewielka i zamierzona na funkcjonalizm, wymaga szczególnie dobrze przemyślanej koncepcji. Żaden detal nie jest tu bez znaczenia.

Zaczynamy oczywiście od analizy potrzeb. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Kto będzie korzystał z garderoby i jakie typy odzieży nosi?
  • Czy ma ona również pełnić funkcję szafy na buty?
  • Co oprócz odzieży powinna pomieścić?
  • Które trudności w przechowywaniu odzieży frustrują Cię najbardziej?

Mężczyzna, który codziennie nosi garnitury i koszule będzie potrzebował więcej miejsca na wieszaki. Nastolatkowi nie będzie się chciało wieszać bluz i spodni, więc lepsze będą półki. Zbyt wysokie generują jednak nieporządek, zbyt niskie są trudne w obsłudze. Eleganckie szpilki wymagają ostrożności w przechowywaniu, tak samo jak delikatna bielizna. Najlepiej jest dokładnie przemierzyć długość najdłuższych sukienek i wysokość najwyższych kozaczków, aby się przyjemnie nie zdziwić po dokończeniu realizacji.

Przy planowaniu garderoby w mieszkaniu na pewno trzeba też uwzględnić odpowiednią liczbę szuflad oraz specjalne wieszaki, np. na krawaty czy torebki. Przemyśl też podział na sekcje sezonowe oraz przechowywanie dodatkowych sprzętów typu żelazko czy deska do prasowania.

Pomysł na aranżację garderoby w mieszkaniu; źródło: Future/Paul Massey
Pomysł na aranżację garderoby w mieszkaniu; źródło: Future/Paul Massey

Jak wybrać idealne miejsce na garderobę?

Gdy znasz już w pełni wszystkie swoje potrzeby, należy je zweryfikować w kontekście możliwości. Tutaj kluczowym warunkiem ograniczającym jest oczywiście metraż – nie da się zaplanować przestronnej garderoby w mieszkaniu o powierzchni do 50 m2.

Jeśli planujesz garderobę przed remontem lub wykończeniem nowego mieszkania, masz szansę zaaranżować ją w sposób optymalny rozmiarowo, ale i lokalizacyjnie. Większość z nas preferuje garderoby połączone bezpośrednio z sypialni – ułatwiają one zmianę odzieży z nocnej na dzienną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaplanować ją jako niezależne pomieszczenie z dostępem z przedpokoju.

Większość projektantów wnętrz sugeruje zabudowanie wnęk i przestrzeni narożnych. Jedna lub dwie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych pozwolą na estetyczne odgraniczenie garderoby. Jeśli nie chcesz przeprowadzać remontu możesz też postawić na gotowe „szafy” w stylu garderobianym, które składa się na miejscu pomniejszając przestrzeń w sypialni.

Prosta garderoba; źródło: https://www.ikea.com/
Prosta garderoba; źródło: https://www.ikea.com/

Różne typy garderob

Garderoba może być oddzielnym „pokojem”, na ścianach którego zaaranżujemy półki i wieszaki. W mieszkaniach mamy jednak częściej do czynienia z odseparowaną częścią sypialni lub konstrukcją na kształt szafy, do której można wejść. Miewa ona na kształt rogowy lub przechodniego korytarza z dwoma wejściami. Ten pierwszy bywa najpraktyczniejszym i najbardziej ekonomicznym wariantem, ale warto pamiętać, że wykorzystanie przestrzeni w kątach bywa dość utrudnione.

Rzadziej można spotkać się z wolnostojącymi garderobami, które pełnią funkcję przegrody i odseparowują sypialnię np. od łazienki czy miejsca do pracy. Mogą one być dwustronne oferując z jednej strony ręczniki i szlafroki, z drugiej bieliznę i odzież.

Poza rozkładem garderoby w mieszkaniu istotny jest również dobór materiałów. Drewno to podstawa, ale coraz częściej wybieramy metalowe profile ze szkłem, a nawet tworzywa sztuczne. Te ostatnie mogą mieć formę zasuwanych rolet, które prezentują się bardzo ciekawie pod względem designerskim i zajmują bardzo mało miejsca.

Ekskluzywna garderoba rogowa; źródło: https://www.lago.it/
Ekskluzywna garderoba rogowa; źródło: https://www.lago.it/
Wolnostojąca garderoba; źródło: https://www.gomodern.co.uk/
Wolnostojąca garderoba; źródło: https://www.gomodern.co.uk/

O czym warto pamiętać?

Aby garderoba dobrze spełniała swoje funkcje poza półkami, wieszakami i szufladami, musi jeszcze zapewniać użytkownikom komfort. W szczególności warto pomyśleć o:

  • Oświetleniu – jedna żarówka rozświetlająca absolutne ciemności to zdecydowanie za mało, aby podejmować decyzje stylizacyjne. Idealnie zaplanuj listwy LED z zimnym światłem, które równomiernie oświetlą wnętrze, a przy tym pozwolą obiektywnie oceniać kolory.
  • Lustrze – mało kto potrafi bez zastanowienia dobrać wszystkie elementy stroju przy pierwszej próbie. Większość z nas potrzebuje sprawdzić, jak góra pasuje do dołu i który dodatek prezentuje się najlepiej. Wysokie lustro, które obejmie całą sylwetkę, to konieczne wyposażenie garderoby w mieszkaniu.
  • Miejscu do siedzenia – o ile przestrzeń na to pozwala, warto w garderobie zaplanować też ławeczkę, krzesło lub chociaż taboret. Ułatwią one zakładanie rajstop czy butów i będą pomocne przy tymczasowym odkładaniu rzeczy.
  • Dodatkowych haczykach na ścianach czy drzwiach, które pozwolą odwieszać często używaną garderobę bez odkładania jej między czyste rzeczy.

Najlepsza nawet garderoba nie spełni oczekiwań, jeśli nie wypełnisz jej w sposób logiczny. Aranżując odzież na półkach i wieszakach warto więc zastosować preferowany klucz, np. kolorów, sezonów czy okazji (eleganckich, profesjonalnych, casualowych, sportowych, itp.).

Najciekawsze pomysły na aranżację garderoby w mieszkaniu

Garderoby mogą mieć postać niewielkich zabudowanych wnęk ukrytych za przesuwnymi drzwiami lub buduarowych pokojów z toaletką. Wszystko zależy od metrażu, ale także możliwości finansowych oraz wybranego stylu wystroju. Najtaniej jest oczywiście zrealizować garderobę typu DIY, w której wystarczą systemy półek i wieszaków oferowanych przez większość sieci meblarskich. Zamiast konstrukcji z drzwiami w takim minimalistycznym wariancie sprawdzi się zasłona.

Warto pamiętać, aby starać się wykorzystywać maksimum przestrzeni w pionie, nawet jeśli oznacza to konieczność korzystania ze schodków lub drabinki. Poza tym unikajmy chaosu we wnętrz – drobiazgi warto grupować w koszach, niewykorzystywane aktualnie rzeczy chować głębiej. Nieporządek rodzi niechlujność i za chwilę zamiast garderoby możemy mieć niechlujną klitkę, w której nigdy nie można nic znaleźć.

Oto jeszcze kilka ciekawych pomysłów na urządzenie garderoby w mieszkaniu. Może któryś będzie dla Ciebie dobrą inspiracją?

 Otwarta garderoba we wnęce; źródło: https://www.vitsoe.com/
Otwarta garderoba we wnęce; źródło: https://www.vitsoe.com/
 Garderoba za zasuwanymi drzwiami; źródło: https://pianca.com/
Garderoba za zasuwanymi drzwiami; źródło: https://pianca.com/
Garderoba przechodnia; źródło: FG + SG – Fotografia de Arquitectura
Garderoba przechodnia; źródło: FG + SG – Fotografia de Arquitectura
Mała garderoba w niezależnym pomieszczeniu; źródło: https://www.fromgreatbeginnings.com/
Mała garderoba w niezależnym pomieszczeniu; źródło: https://www.fromgreatbeginnings.com/