501 521 551 hello@mellou.pl

Kupiłeś mieszkanie na wynajem, ale nie bardzo wiesz co dalej? Poznaj nasze wskazówki aranżacyjne, które pozwolą Ci zwiększyć przyszłe korzyści i uniknąć ewentualnych problemów. W co warto jest inwestować, a w co nie do końca?

Zrób remont: nowa instalacja

Eksperci z branży nieruchomości są zgodni – renowacja mieszkania przeznaczonego do wynajmu to najlepszy sposób jak zmaksymalizować zyski i jednocześnie obniżyć przyszłe koszty utrzymania. Pamiętaj, że to na właściciela spada bowiem ciężar napraw.

Jeśli więc przygotowujesz mieszkanie na wynajem z wtórnego rynku dokonaj szczegółowej oceny stanu technicznego i przygotuj remont, który pozwoli Ci uniknąć poważniejszych awarii w kolejnych 5-10 latach. Przede wszystkim warto skontrolować i ewentualnie odnowić instalację wodno-ściekową, elektryczną, a jeśli jest, również gazową. Ponieważ płyty grzewcze są dziś standardem dobrym pomysłem może być zaślepienie dopływu gazu, aby nie ograniczyć ryzyko uników.

Warto też zainwestować w nowe podłogi, jeśli zależy Ci na uzyskiwaniu wyższego czynszu przez długi okres czasu. W starym budownictwie koniecznością może być również wymiana okien, która przekłada się oczywiście na obniżenie opłat za energię i wyższy komfort najemców. Odmalowanie ścian to natomiast absolutny standard.

Mieszkanie na wynajem należy przede wszystkim odmalować; źródło: unsplash.com
Mieszkanie na wynajem należy przede wszystkim odmalować; źródło: unsplash.com

Postaw na minimalizm

Zastanawiasz się jak styl aranżacji wybrać? Minimalizm jest najbezpieczniejszą opcją. Nie wiesz przecież do kogo trafi Twoje mieszkanie na wynajem, a gusta są naprawdę różne. Nie zawężaj niepotrzebnie grona zainteresowanych stawiając na kontrowersyjny wystrój, który może się nie podobać. Minimalistyczne wnętrza nie tylko łatwo jest samodzielnie „dopieścić” we własnym zakresie, ale najlepiej podołają one próbie czasu.

Co to oznacza? Przy wykańczaniu mieszkania postaw na jasne, uniwersalne odcienie typu biel, beże, szarości. Mebli wybierz raczej mniej niż więcej, a okna wyposaż w praktyczne żaluzje. Nie myśl o tym, co Tobie się podoba, ale co może spodobać się większości ludzi.

Designerskie meble i dodatki – proste i funkcjonalne

Zależy Ci, aby mieszkanie na wynajem prezentowało się luksusowo i zachęcało do płacenia wysokiego czynszu? Nie oznacza to, że masz rezygnować z zasady minimalizmu. We współczesnej ofercie meblarskiej znajdziesz całe kolekcje prostych i uniwersalnych propozycji, które dzięki jakości surowców i profesjonalnemu wykończeniu emanują prestiżem. Szlachetne gatunki drewna, marmur, skóra, hartowane szkło, chromowany metal, granit – to wszystko materiały, które nie tylko zachwycają estetycznie, ale również cenione są za wyjątkową trwałość.

Pamiętaj, że rozwiązania typu sekretarzyk, łóżko z baldachimem czy szezlong nie muszą trafić w każde gusta. O wiele lepiej zrobisz, jeśli zakupisz wielofunkcyjny, elegancki stół czy markową kanapę o wysokiej jakości tapicerce. W przypadku armatury czy sprzętów AGD klienci mogą preferować renomowane marki, nawet jeśli wybierzesz bardziej podstawowe modele.

Nie zapomnij też o designerskich dodatkach. Mieszkanie na wynajem robi lepsze wrażenie, jeśli nie jest zbyt surowe. Mało wymagające rośliny w donicach, modne kosze na przechowywanie rzeczy osobistych czy proste wazy i wazony to klasyka, która ociepli każde wnętrza. Możesz też pomyśleć o obrazie na ścianę, który nada salonowi wyrazu i będzie budzić pozytywne uczucia. Abstrakcja jest w tym zakresie bezpieczniejsza niż „widoczki”, które mogą kojarzyć się z kiczem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak stylowo przygotować mieszkanie na wynajem, przeczytaj o usłudze homestaging.

Postaw na designerskie meble i dodatki w minimalistycznym stylu; źródło: unsplash.com
Postaw na designerskie meble i dodatki w minimalistycznym stylu; źródło: unsplash.com

Stwórz wnętrze maksymalnie funkcjonalne

Zanim zaczniesz kupować meble i dodatki, zrób porządny projekt wnętrz. Dobre pierwsze wrażenie może pomóc Ci szybciej podpisać umowę, ale to funkcjonalność użytkowa mieszkania zadecyduje o tym, jak długo najemcy będą chcieli tu pozostać. W długiej perspektywie efekt „wow” nie zawsze okazuje się najbardziej opłacalny.

Po pierwsze więc zadbaj o racjonalne strefy funkcjonalne. Wyobraź sobie, że mieszkanie na wynajem ma służyć codziennemu życiu i upewnij się, że jest w nim wydzielona spokojna przestrzeń do snu, jedzenia, gotowania, a nawet pracy. Zadbaj o odpowiednio dużo potencjału przechowalniczego – zabudowana szafa w sypialni jest zwykle strzałem w dziesiątkę.

W przedpokoju zaaranżuj miejsce na garderobę i odkładanie osobistych przedmiotów. W kuchni zaplanuj odpowiednio dużo blatów roboczych i szafki pełniące funkcje spiżarni. Zaaranżuj meble tak, aby najemcy mogli jak najpełniej korzystać z dziennego światła. Z drugiej strony, pamiętaj też o opcji zaciemnienia okien na noc. Łazienka powinna być nie tylko designerska, ale przede wszystkim praktyczna, a więc odporna na wilgoć, zachlapanie i umożliwiająca np. ręczne pranie.

Wanna czy prysznic: wady i zalety obu rozwiązań

A skoro jesteśmy już przy łazience, podstawowy dylemat to oczywiście wanna czy prysznic. Ta pierwsza ma swoich miłośników i zwykle jest mile widziana przez rodziny z dziećmi. W ogólnym rozrachunku prysznic okazuje się być jednak bardziej funkcjonalny i uniwersalny. Dlaczego?

  • Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna i pozwala ustawić w łazience np. pralkę;
  • Większość ludzi na co dzień preferuje jednak natrysk, który jest szybszy i zużywa mniej wody;
  • Osoby starsze, kontuzjowane czy niepełnosprawne mogą mieć problem z codziennym wchodzeniem i wychodzeniem z wanny;
  • Korzystanie z prysznica w wannie zwiększa ryzyko zachlapania ścian i podłogi, co z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni i wymagać będzie wcześniejszego remontu.
Kabina prysznicowa jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem w mieszkaniu na wynajem; źródło: unsplash.com
Kabina prysznicowa jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem w mieszkaniu na wynajem; źródło: unsplash.com

Aneks czy kuchnia: wady i zalety obu rozwiązań

Kolejnym dylematem, który rodzi się, gdy planujesz mieszkanie na wynajem, jest aranżacja kuchni. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej widzimy opcję otwartych aneksów kuchennych zintegrowanych z salonem. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w małych wnętrzach i studiach przeznaczonych dla 1-2 osób.

Większe mieszkania mogą mimo wszystko okazać się praktyczniejsze w wariancie oddzielnej kuchni. Bądź co bądź jest to zawsze jedno więcej pomieszczenie, które umożliwia oddzielenie np. gotowania czy rozmowy od oglądania telewizji w salonie. Odpowiednio zaaranżowana, niezależna kuchnia ze stołem jadalnym i przyjemną atmosferą jest wartością dodaną, którą oceni wielu najemców.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na salon z aneksem kuchennym, upewnij się, że spełnia on wszystkie wymogi funkcjonalności. Szafki powinny być odpowiednio rozbudowane, blaty robocze stosownie duże, a urządzenia AGD rozmieszczone według racjonalnych wytycznych.

Mieszkanie umeblowane czy do własnej aranżacji?

Istnieje jeszcze oczywiście opcja wynajmu mieszkania wykończonego, ale bez umeblowania. W tym wariancie właściciel zwykle inwestuje jedynie w armaturę i zabudowę kuchenną, a najemcy sprowadzają własne meble. Inwestycje są więc mniejsze i nie zachodzi ryzyko „nietrafienia”. Z czasem zaś, nie musisz martwić się wyrządzonymi szkodami, normalnym zużyciem i wymianą poszczególnych sprzętów.

Niestety, osób poszukujących nieumeblowane mieszkanie na wynajem jest stosunkowo niewiele, więc szanse na znalezienie klientów w naturalny sposób maleją. Właściwie eliminujemy też szerokie grono najemców zainteresowanych krótkimi pobytami. Naturalnie czynsz za taki lokal jest też odpowiednio niższy. Jeśli więc planujesz wynajem długoterminowy, bardziej opłaca się zainwestować w meble i pobierać większe zyski w kolejnych latach.