Trendy designerskie są niewątpliwie ekscytujące, ale w ostatecznym rozrachunku mało kogo na nie stać. Inwestycje w wykończenie wnętrz i umeblowanie są bowiem na tyle duże, że nie opłaca się dokonywać zmian z każdym kaprysem mody. Stąd też ponadczasowe wnętrza stały się świętym Graalem projektantów, zapewniając domownikom satysfakcję mimo upływu lat.
Jak stworzyć ponadczasowe wnętrza – podstawowe reguły
Salon, który wygląda na czasie w 2000, 2010 i 2030 r.? To całkiem możliwe! Wystarczy trzymać się prostych reguł, które pomagają stworzyć ponadczasowe wnętrza. Należą do nich przede wszystkim:
- Symetria – bardzo lubiana przez ludzkie oko i dająca efekt przyjemnej równowagi.
- Klasyczne wzory – a więc paski, kratki, motywy botaniczne; desenie, które podobają się człowiekowi od tysięcy lat;
- Ukryta technologia – nawet jeśli lubisz mieć najnowszy sprzęt AGD i RTV nie rób z niego punktu centralnego wystroju. Technologia przedawnia się wyjątkowo szybko, najlepiej jest ją więc ukryć w zabudowie.
- Wysoka jakość – materiały najwyższej jakości obronią się same mimo upływu czasu. Nie będzie też na nich widać tak łatwo oznak zużycia.
Generalnie warto unikać też podążania za trendami. Kolory roku czy niezwykłe desenie mogą wydawać się kuszące, ale uświadom sobie, że za 2-3 lata mogą passé. Ideą przewodnią powinna być raczej funkcjonalność, która nigdy się nie dezaktualizuje.

Klasyka w designie
Nie każdy trend jest przejściowym kaprysem. Patrząc wstecz na historię designu, widzimy jasno, że niektóre koncepcje przyjęły się na tyle, że odświeżane są na nowo po dekadach, a nawet stuleciach. Mówimy o nich „klasyka”, choć pojęcie to daleko już odbiegło o sensu historycznego.
Ponadczasowe wnętrza bardzo chętnie wykorzystują na przykład motyw marmuru jako symbolu elegancji i luksusu. Zarówno prawdziwy kamień, jak i jego wysokiej jakości imitacje pojawiają się na podłodze, ścianach, a także blatach kuchennych i stołowych. Szlachetna żyłkowana struktura odnajduje się łatwo w każdej epoce. Podobną rolę, ale w nieco bardziej ekonomicznym wydaniu, odgrywa naturalne drewno. Proste i oczywiste, jest jednocześnie przytulne i doskonale adaptuje się do każdego typu wystroju.
Do ponadczasowych trendów w kontekście wykończenia można też zaliczyć płytki ceramiczne w stylu metro, uniwersalnie proste i zawsze współczesne; ściany z wyraźną teksturą opowiadające jakby swoją historię oraz cegły, rustykalne i nowoczesne zarazem.
Te same zasady odnoszą się do doboru mebli. Stół jadalny na czterech nogach to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Tak samo jak proste regały na książki, tapicerowane fotele o geometrycznych kształtach, białe kuchnie, czy łóżka z wywyższonym drewnianym wezgłowiem. Lepiej wybierać prostszy design i wyszukane materiały niż odwrót!

Ponadczasowe dodatki do wnętrz
Aranżacja nie jest oczywiście pełna bez dekoracji i dodatków, a to one właśnie najczęściej zdradzają epokę. I trudno się dziwić – w każdym sezonie w sklepach królują inne mody, raz są to figurki buddy, raz dekoracje w kształcie ananasów czy folklorystyczne porcelana. Niby można je wymieniać wraz z nastaniem nowej mody, ale ponadczasowe wnętrza nie potrzebują ciągłego dostosowania.
Jakie dodatki i akcesoria pozostają więc popularne mimo upływu czasu? Eksperci wskazują przede wszystkim na:
- Białą pościel;
- Fotografie w ramkach;
- Krajobrazowe tapety;
- Okrągłe lustra;
- Lampy z kloszami;
- Ciężkie zasłony;
- Książki na półkach;
- Kosze do przechowywania;
- Jednobarwne poduszki dekoracyjne;
- Szklane wazony i wazy, itp.
Czasami ponadczasowe wnętrza zachowują swój charakter dzięki eklektyzmowi. Jeśli połączysz w jednym pokoju dodatki retro, współczesne i modernistyczne, istnieje duża szansa, że aranżacja zawsze będzie aktualna!

Ponadczasowe wnętrza: naturalne dodatki i materiały
Oddzielna kategoria, która nigdy się nie starzeje to motywy naturalne. Mowa o roślinach, plecionkach z traw czy rattanu, drewnianych elementach wystroju, kamieniach czy muszlach. Wszystko co kojarzy się z przyrodą zachowuje świeżość mimo upływu dekad, a to dlatego że człowiek zawsze chętnie otacza się naturą, a to poniekąd jest niezmienna.
W szerszym ujęciu do naturalnych materiałów zalicza się również szkło, skórę, glinę oraz metale – wszystkie w możliwie jak najprostszej formie, bez wyrazistych kolorów, zbędnych ozdobników, szalonych kształtów. Po prostu surowce!