501 521 551 hello@mellou.pl

Udało Ci się zrealizować wymarzoną aranżację, ale mimo to dom nigdy nie wygląda, tak jak powinien? To najpewniej wina bałaganu. Jeśli nauczysz się dbać o porządek w mieszkaniu w sposób systematyczny, frustracja szybko się skończy.

Na szczęście sprzątanie nie musi wcale być taką udręką, z jaką bywa zwykle kojarzone. Poznaj nasze 3 triki, aby utrzymać porządek w mieszkaniu jak najmniejszym wysiłkiem.

Minimalizuj ilość przedmiotów i organizuj

Bałagan tworzą rzeczy. Gazety i książki na stoliku do kawy, pojemniki i przybory na blacie kuchennym, koce, ubrania i słuchawki rozrzucone po kanapie. Czasami trudno jest wręcz rozróżnić co jest nieporządkiem, a co po prostu chaotycznym nagromadzeniem dodatków i dekoracji. Rozwiązanie jest jedno: ograniczaj!

Im mniej przedmiotów na widoku, tym trudniej jest stworzyć z nich rozgardiasz. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystkie Twoje ozdoby są potrzebne i precyzyjnie rozplanowane, musisz mieć świadomość, że każda stanowi „balast” w obrazie pokoju. W minimalistycznym salonie o trzech gustownych dekoracjach, bluza rzucona na fotel jest zaledwie bluzą; w przeładowanym książkami, roślinami, obrazkami, pamiątkami z podróży i poduszkami dekoracyjnymi otoczeniu staje się elementem realnego bałaganu.

Naturalnie, rezygnacja z określonych przedmiotów, które chcesz mieć pod ręką, bywa dyskomfortem. Dlatego tak ważna jest organizacja. Ustrukturyzowane zbiory zawsze wyglądają schludniej, czy mowa o czasopismach, czy fotografiach na ścianę. Te ostatnie wieszaj więc w sposób symetryczny i regularny, a wszelkie osobiste drobiazgi przechowuj w koszach, pojemnikach i pudełkach. Jeśli masz pięć świec, ustaw je w jedną schludną gromadę, raczej niż rozstawiaj po całym wierzchu komody. Ta sama zasada dotyczy innych dodatków.

Pamiętaj! Jeśli kupisz jedną nową dekorację, wymień ją za jedną z dotychczasowych – nie dodawaj wciąż nowych!

Minimalistyczny wystrój pomaga utrzymać porządek w mieszkaniu; źródło: unsplash.com
Minimalistyczny wystrój pomaga utrzymać porządek w mieszkaniu; źródło: unsplash.com

Odkładaj na miejsce

Porządek w mieszkaniu oznacza, że każdy przedmiot znajduje się na swoim miejscu. Pilot do telewizora ma być na półce pod stolikiem do kawy, nowe czasopismo w stojaku na gazety, a dziecięca gra w koszu specjalnie do tego przeznaczonym. Za każdym razem, gdy dana rzecz ulegnie przemieszczeniu, chaos zaczyna wkradać się aranżacji.

Stąd tak istotne jest, aby nauczyć domowników i siebie samego okładania przedmiotów na miejsce po zakończonej aktywności. Wpajając ten zwyczaj dzieciom od najmłodszych lat można paradoksalnie osiągnąć bardzo dobre rezultaty – o ile sam będziesz reguł odkładania przestrzegać.

Ta zasada ma sens oczywiście tylko pod warunkiem, że każda rzecz ma faktycznie swoje własne, z góry określone miejsce. W pewnym sensie wracamy więc do punktu pierwszego, czyli dobrej organizacji.

Są oczywiście sytuację, w których trzeba trochę odpuścić. Nikt nie chce chować czytanej akurat książki na półkę na czas każdej przerwy w lekturze. W okresie choroby chcemy mieć stale pod ręką krople i chusteczki do nosa, a dzieci mogą chcieć przez dwa dni z rzędu składać na podłodze puzzle. Odstępstwa mogą być bolesne w sensie estetycznym, ale przecież komfort domowy nie polega tylko i wyłącznie na estetyce!

Korzystaj z koszy i pojemników na drobiazgi; źródło: unsplash.com

Sprzątaj na bieżąco

Trzecia zasada ochroni Cię przed sprzątaniem, na myśl o którym, większości z nas przechodzą po plecach dreszcze. Gdy dopuścisz do zaniedbań porządek w mieszkaniu uratuje faktycznie wyłącznie kilku godzinna harówka z odkurzaczem, mopem, szmatami i sprayami. Tego nikt nie lubi.

Jeśli jednak wyrobisz w sobie nawyk sprzątania na bieżąco, niewielkim kosztem utrzymasz dom w zadowalającej formie bez popadania w skrajności. Aby było łatwiej i bardziej sprawiedliwie małe prace rozłóż na wszystkich członków rodziny. Niech jedna osoba co dwa dni odkurza dywan, a druga ściera kurz. Blat kuchenny przecieraj codziennie, a baterie zlewozmywakowe myj, gdy tylko zauważysz nacieki. Gdy coś się wyleje lub wysypie, nie zostawiaj sprzątania na później – jest duża szansa, że zapomnisz, a zabrudzenie się tylko utrwali.

Czysta kuchnia to wynik codziennego sprzątania; źródło: unsplash.com

Inne dobre triki na porządek w mieszkaniu:

  • Inwestuj w gładkie powierzchnie i krótkowłose dywany;
  • Pomyśl o robocie odkurzającym czy myjącym okna;
  • Wprowadź regułę zdejmowania butów na początku przedpokoju;
  • Każdorazowo sprzątaj tylko jedno pomieszczenie;
  • Trzep tkaniny na świeżym powietrzu;
  • Wprowadź tygodniowy grafik sprzątania i uwzględnij w nim wszystkich domowników;
  • Postaw na wysokiej jakości ściereczki i myjki i wymieniaj je regularnie.

Dlaczego warto dbać o porządek w mieszkaniu?

Porządek w mieszkaniu to nie tylko satysfakcja estetyczna i możliwość pełnego cieszenia się pięknem aranżacji. Wiele badań naukowych jasno wskazuje na zależność między czystymi wnętrzami a naszym samopoczuciem, zdolnością do koncentracji uwagi, a nawet poziomem szczęścia w małżeństwie!

Regularnie sprzątając pozbywasz się również alergenów, które dla niektórych domowników mogą być źródłem poważnego utrapienia – mowa zwłaszcza o obecnych w kurzu domowym roztoczach. W dobie epidemii Covid-19 wszyscy nauczyliśmy się też, jak ważne jest zachowanie higieny we wnętrzach.

Wreszcie, porządek w mieszkaniu to także najlepsza prewencja gubienia i ciągłego szukania rzeczy. Pamiętaj, że nikt nie rodzi się z duszą „czyściocha”! Dobre nawyki trzeba sobie wyrobić, a kiedy najlepiej zacząć, jeśli nie od jutra?