Coraz większa część inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe w domach rodzinnych. Czy to tylko moda czy faktyczny postęp w budownictwie mieszkaniowym. Jak wyglądają ekonomiczne aspekty tego rozwiązania?
Zalety i korzyści wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego
Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy zaakceptować wysokie koszty jego instalacji i opóźnienia z nią związane. Bywa, że problemem jest również wysokość podłogi, której nie chcemy przecież zbliżać zanadto do sufitu. Z drugiej strony jednak, instalacja grzewcza ukryta pod podłogą niesie ze sobą cały szereg realnych korzyści:
- Optymalną efektywność ogrzewania i związane z nią benefity finansowe oraz ekologiczne
- Łatwą obsługę
- Więcej wolnej przestrzeni we wnętrzach
- Komfort i bezpieczeństwo domowników
- Walory zdrowotne
- Niskie koszty utrzymania
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej, aby poznać szczegółowe argumenty stojące za wyborem ogrzewania podłogowego.
Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na codzienne życie i komfort mieszkańców?
Ciepło pod stopami to przyjemność, o której marzy każdy z nas w chłodnym sezonie jesienno-zimowym. Przy odpowiednim ustawieniu temperatury domownicy nawet w czasie trzaskających mrozów mogą chodzić boso, co zdaniem lekarzy jest najzdrowsze dla stóp i naszej postawy.
Ponieważ ciepło emitowane jest całą powierzchnią podłogi i dzięki prawom fizyki ucieka w górę, systemy podłogowe sprzyjają równomiernemu dogrzaniu całego pomieszczenia. W domu nigdy nie robi się zbyt gorąco, a komfortowo ciepłe powietrze dociera do wszystkich zakamarków, nawet wtulonego w kąt fotela do lektury.
Nie jest też problemem siadanie na podłodze, co zwłaszcza w przypadku małych dzieci bywa bardzo istotne. Niemowlęta mogą swobodnie raczkować, przedszkolaki grać w gry, a dorośli wypoczywać prostując plecy. Co ważne, współczesne technologie są kompatybilne z każdym typem nawierzchni podłogowej – ceramiką, betonem, drewnem czy linoleum.

Analiza kosztów eksploatacji ogrzewania podłogowego w porównaniu do innych systemów grzewczych. Jak ogrzewanie podłogowe przyczynia się do oszczędności energii i redukcji kosztów ogrzewania?
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można uzyskać komfort we wnętrzach przy niższej temperaturze grzania. Oznacza to spore oszczędności w skali zimowych miesięcy. Z danych https://poradnikbudowlany.eu/ wynika wręcz, że przez cały rok można zaoszczędzić tym sposobem nawet 30% całkowitych wydatków na energię. W tym rachunku istotną rolę odgrywa rodzaj energii wykorzystywanej w domu – pompa ciepła będzie zdecydowanie najbardziej ekonomiczna, kocioł gazowy i kocioł na olej opałowy zaś mogą być nawet dwukrotnie droższe.
Przy okazji warto dodać, że oprócz wodnego ogrzewania podłogowego, instaluje się również ogrzewanie suche, czyli elektryczne. Jest to technologia polecana głównie do małych powierzchni, gdzie położenie rur jest trudne lub niemożliwe, i wiąże się z wyższymi kosztami użytkowania. Początkowa instalacja jest jednak znacznie tańsza i łatwiejsza.
Korzyści zdrowotne płynące z ogrzewania podłogowego oraz łatwość utrzymania czystości
W domach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym obserwuje się znacznie niższy poziom wilgotności na poziomie podłogi. Sprzyja to ograniczeniu rozwoju pleśni i roztoczy (nawet o 80%!) – te ostatnie są poważnym alergenem, który u osób uczulonych zwiększa ryzyko rozwoju astmy. Generalnie znacznie łatwiej jest zachować higienę i czystość w domu, co docenią nie tylko alergicy, ale i osoby o obniżonej odporności. Dodajmy, że dla każdego pokoju dla się ustalić inną temperaturę grzania!
Zdaniem ekspertów w domach ogrzewanych podłogowo obserwuje się lepszą jakość powietrza, co poprawia komfort oddychania oraz pomaga zapobiegać infekcjom. Latem, gdy upały męczą, a wnętrza się łatwo przegrzewają, zimna woda w podłodze może z kolei obniżać temperaturę.
Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na wygląd i aranżację wnętrza, dając większą swobodę w projektowaniu przestrzeni.
Ponieważ ogrzewanie podłogowe schowane jest pod powierzchnią posadzki, płytek czy paneli, nie trzeba brać go pod uwagę planując aranżację. Tym sposobem nawet ściany pod parapetem, gdzie zazwyczaj znajdują się grzejniki, można zagospodarować wykorzystując komodę, bufet czy sofę. Tym samym poszerzamy dostępną powierzchnię podłogową i możemy w bardziej równomierny sposób rozplanować meble.
Znika również problem dostosowania stylu grzejników do stylu wystroju. Te nowoczesne kiepsko pasują do tradycyjnej elegancji, podczas, gdy żeberkowe typy bywają w modernistycznych mieszkaniach prawdziwą zadrą w oku.

Ogrzewanie podłogowe a inne systemy: Porównanie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi grzejnikami – wady i zalety obu rozwiązań
Klasyczne grzejniki na pewno nie są estetycznym dodatkiem do wnętrz – zazwyczaj utrudniają wręcz aranżację pomieszczenia. Niby można na nich suszyć mokre rzeczy, ale mało kto docenia taki widok w salonie czy sypialni. Poza tym grzejniki stwarzają ryzyko kontuzji dla małych dzieci oraz niezwykle skutecznie przyciągają i gromadzą na sobie kurz.
Czy mają jakieś zalety? Owszem, są tańsze w zakupie i montażu, a ponadto pozwalają relatywnie szybko osiągnąć pożądaną temperaturę po wychłodzeniu lokalu. Ogrzewanie podłogowe działa powolniej, dlatego przed powrotem z urlopu narciarskiego warto zaprogramować wcześniejsze jego włączenie.
Podłogowe ogrzewanie nie wysusza powietrza tak bardzo jak tradycyjne grzejniki, ale z drugiej strony w małych pomieszczeniach bywa nieefektywne. Niewielka powierzchnia nie gwarantuje bowiem odpowiednio wysokiej emisji ciepła, a temperatury nie powinno się podnosić powyżej 33-35° C ze względu na ryzyko pękania płytek.
Wreszcie, warto podkreślić, że raz położone ogrzewanie podłogowe nie sprawia zwykle żadnych kłopotów i nie wymaga serwisu. Inaczej sytuacja ma się z grzejnikami, które ulegają uszkodzeniom, rozszczelnieniom i ogólnie generują wyższe koszty utrzymania w długiej perspektywie.
Wnioski i podsumowanie: ocena opłacalności i funkcjonalności ogrzewania podłogowego jako inwestycji do domu
Ogrzewania podłogowe jest bez dwóch zdań droższe niż klasyczne grzejniki, więc zwiększa budżet inwestycyjny – czasami bywa to sporym problemem, zwłaszcza gdy wydatki się mnożą. W przypadków remontów położenie rur z wodą pod podłogę bywa też technicznie wymagające i może przedłużyć czas realizacji. Nie w każdym remoncie zrywanie podłogi ma sens.
Z drugiej strony, w długiej perspektywie ogrzewanie podłogowe zawsze wychodzi taniej w kategorii miesięcznych wydatków na energię. Jest też bardziej komfortowe dla mieszkańców i sprzyja zdrowiu, zwłaszcza alergików i astmatyków. Samo aranżowanie wnętrz jest łatwiejsze i pozwala na większą fantazję. W przypadku mniejszych domów czy mieszkań można tez zaoszczędzić nieco cennej przestrzeni.
Z ogrzewaniem podłogowym efektywniej i prościej zarządza się temperaturą we wnętrzach, a energia nie jest marnotrawiona. W dzisiejszych realiach to prawdziwy luksus!