Pisaliśmy już dla Was o mieszaniu stylów wnętrzarskich. Dzisiaj o tym najciekawszym zestawieniu, czyli modern vintage. Czy nostalgiczne starocie mogą faktycznie odnaleźć się w nowoczesnej aranżacji?
Przywracanie ducha przeszłości, czyli nowe spojrzenie na styl vintage
Styl nowoczesny z jednej strony jest praktyczny i komfortowy; z drugiej jednak brakuje mu czasem uroku i… duszy. Zamiast inwestować w dziesiątki dekoracji, które grożą efektem kiczu, warto zwrócić się w stronę historii. Nostalgia minionych dekad czy stuleci budzi pozytywne uczucia i może być najlepszym sposobem na ocieplenie modernistycznych wnętrz.
Styl vintage przeżywa właśnie wielki come-back. Raczej niż zmieniać jednak całe pokoje w sceny ze skansenu, umiejętnie dobieramy wybrane elementy i wplatamy je w nowoczesne aranżacje. Mogą to być meble, dekoracje, ale także tapety, tkaniny, okna czy podłogi. Kontrast między idealnym połyskiem nowości a materiałem nadgryzionym wyraźnie zębem czasu jest świeży i intrygujący zarazem.
Nowe spojrzenie na styl vintage obejmuje nie tylko realne obiekty z lamusa, ale także zupełnie współczesne elementy wyposażenia stylizowane na poprzednie stulecie. Znaleźć je można dość łatwo w ofercie producentów sprzętu AGD, armatury łazienkowej, ceramiki czy oświetlenia. Od Ciebie tylko zależy, czy wybierzesz kosztowny antyk, perełkę z wyprzedaży garażowej czy baterię kranową inspirowaną przeszłością.

Aranżacja łącząca vintage z nowoczesnością; źródło: Instagram /the_indigo_house
Co to jest styl vintage – krótkie przypomnienie
W większości źródeł za styl vintage uważa się trendy wnętrzarskie typowe dla okresu od lat 20-tych XX w. po przełom tego tysiąclecia. Wewnątrz tej kategorii mieści się styl retro, który z kolei zawęża się do lat 50-70 ubiegłego stulecia, a więc ery odważnych kształtów i szalonych kolorów. Najbardziej minimalistyczną formą vintage jest zaś rustykalizm, czyli starzejąca się prostota inspirowana krajobrazem wsi.
W szczególności stylistyka vintage obejmuje kwieciste desenie, naturalne, zwietrzałe drewno, tradycyjną ceramikę, miedziane i mosiężne wykończenia, ciężkie tekstylia o wyrazistej strukturze, ale także koronki, falbanki czy motywy zwierzęce, od poroży na ścianach po porcelanowe kaczuszki. Jest w niej również miejsce na bogato zdobione ramy luster i obrazów, wystawne żyrandole, ręcznie malowane kafle czy wyszywane obrusy. Vintage bywa więc swojski i sielski, ale także elegancki i tchnący przepychem.

Modernizacja klasyki: jak łączyć elementy stylu vintage z nowoczesnymi akcentami, tworząc świeże i unikalne aranżacje
Urządzanie wnętrz według jednej danej konwencji jest najprostsze – pojedynczy katalog może może służyć za całą inspirację. Mieszanie stylów wymaga jednak ostrożności i rozwagi, a zarazem fantazji i odwagi.
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co dokładnie podoba nam się w stylu vintage? Czy będzie to szlachetna tradycja, sielskość czy może awangarda z lat 50 XX w. Nie chodzi bynajmniej o to, aby gromadzić wszystko, co „stare”, ale aby wybrać jakąś spójną konwencję powrotu do przeszłości.
Nie bez znaczenia jest również kontekst architektoniczny czyli atrybuty domu lub mieszkania. Jeśli wnętrza są nowoczesne, lepiej jest urządzić je w sposób modernistyczny, a styl vintage włączyć w postaci dodatków czy pojedynczych mebli. W przypadku że konstrukcja posiada jednak typowe cechy historyczne, np. piec kaflowy, dzielone okna, kominek z gzymsem, itd. można pomyśleć o tapetach czy płytkach ceramicznych w stylu vintage, a całość uzupełnić nowoczesnym wyposażeniem.
Jednym słowem, możesz stary dom urządzić w sposób modernistyczny lub nowoczesny lokal zaaranżować w stylu vintage. Proporcja zależy od Ciebie, ale aranżacje wydają się bardziej zrównoważone, jeśli nowoczesności jest w nich więcej (tutaj często wskazuje się wręcz słynną regułę 80/20).

Aranżacje z urokiem i charakterem, czyli modern vintage w praktyce
Nie wiesz jak zrealizować eklektyczny mix nowoczesności oraz stylu vintage? Poniższe aranżacje mogą Cię zainspirować. Projektanci wnętrz chętnie korzystają z takich pomysłów jak np.:
- Nowoczesna jadalnia z eleganckim żyrandolem i tradycyjnym dywanem;
- Pas ozdobnej retro tapety i stylowe lampki z abażurami;
- Tradycyjny fotel i rustykalny stolik do kawy jako uzupełnienie nowoczesnej kanapy;
- Dekoracyjne panele na ścianach, elegancka lampa wisząca, klasyczne kotary na oknach;
- Stylizowana zabudowa kuchenna i otwarte półki z dekoracjami.





Kilka dobrych rad na okiełznanie stylu vintage
Każdy z nas może stworzyć zupełnie unikalną i przytulną aranżację wykorzystując własną kreatywność, odziedziczone meble, pamiątki z podróży, znaleziska sprzed lat czy historyczne fascynacje. Składają elementy razem warto pamiętać o:
- Spójnej tendencji kolorystycznej, najlepiej w większości neutralnej, z kolorowymi akcentami;
- Elementach architektonicznych typu obnażone cegły, surowe tramy, kominki czy piece, łuki, dwuskrzydłowe drzwi, itp.;
- Ciekawych teksturach, doskonale kontrastujących z nowoczesnym połyskiem i idealną gładkością;
- Umiarze – dekoracji ani mebli nie powinno być zbyt dużo; lepiej zainwestować w 3-4 wyjątkowe przedmioty vintage i dać odpowiednią przestrzeń, niż stracić się w detalach.