501 521 551 hello@mellou.pl

Profesjonalni architekci posługują się dziś całym wachlarzem narzędzi pozwalających na jak najlepsze zaspokojenie potrzeb klienta. Wizualizacja 3D uważa jest już za złoty standard w planowaniu aranżacji. Dowiedz się dlaczego warto ją zlecić?

Wizualizacja 3D w projektowaniu wnętrz: jakie są jej zalety?

Przygotowanie projektu 3D może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Nie wszystkie oszczędności wychodzą nam jednak na dobre, zwłaszcza na etapie projektowania. Im lepiej doprecyzuje się bowiem detale aranżacji, tym mniejsze ryzyko kosztownych błędów i rozczarowań.

Wizualizacja 3D to nic innego jak przedstawienie danego wystroju wnętrz w kolorowej, trójwymiarowej formie. Przygotowana z pomocą specjalnych programów pozwala nie tylko uzyskać fotograficzną jakość obrazu, ale także ułatwia zrozumienie relacji przestrzennych między poszczególnymi elementami.

Zdaniem ekspertów główne zalety tego sposobu obrazowania aranżacji obejmują:

  • Możliwie najbardziej precyzyjne unaocznienie realiów danego wystroju – począwszy od rozmiaru i kolorów mebli i materiałów wykończeniowych, a skończywszy na wolnej przestrzeni między nimi.
  • Potwierdzenie zgodności wizji klienta i projektanta przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego;
  • Relatywnie szybkie przygotowanie projektu – w porównaniu ze szkicami i modelami fizycznymi;
  • Możliwość szybkiego wprowadzenia zmian do projektu w zależności od sugestii klienta;
  • Łatwość prezentowania projektu i konsultowania go – wszystko może się odbywać drogą elektroniczną;
  • Unikanie błędów wynikających z nieprawidłowej interpretacji rzutów 2D.

Jednym słowem wizualizacja 3D pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a przede wszystkim umożliwia wyobrażenie sobie realiów przyszłego wystroju w możliwie najbardziej rzeczywistym świetle. W efekcie klienci mogą liczyć na maksymalne usprawnienie całego procesu przy braku nieprzyjemnych niespodzianek.

Małe mieszkanie – wizualizacja 3D; źródło: unsplash.com / Laura Adai

Dlaczego warto zainwestować w wizualizację 3D przy projektowaniu wnętrz?

Nie każdy z nas jest pewien czego chce. Z tego też względu zwracamy się chętnie do architektów z prośbą o poradę i sugestie. Niestety, język technicznych projektów nie zawsze trafia do wyobraźni – w komunikacyjnej zawierusze zagubić się mogą ważne detale, a nawet pojawiać nieporozumienia. Wizualizacja 3 D pomaga wyklarować wizje obu stron.

Bywa też tak, że dopiero ujrzenie pierwszej wersji projektu 3D pozwala nam zrozumieć czego chcemy uniknąć, a jaki jest nasz ideał. Wielu architektów przygotowuje wręcz 2-3 alternatywne wizualizacje, aby klient mógł „poczuć” końcowy klimat. Satysfakcja z wystroju nie zależy bowiem wyłącznie od funkcjonalnych i estetycznych atrybutów, ale także od atmosfery, którą trudno jest unaocznić sobie bez obrazu 3 D.

Projektowanie wnętrz: jak wizualizacja 3D wpływa na proces projektowy

Mogłoby się wydawać, że przygotowanie wizualizacji 3D dodatkowo przedłuży proces projektowania. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie! Samo generowanie obrazów odbywa się formą elektroniczną, więc jest bardzo szybkie i umożliwia niemal natychmiastowy wgląd w projekt.

A ponieważ pierwsze wizualizację przygotowuje się już na etapie wstępnego planowania aranżacji, bardzo wiele niejasności i problemów technicznych rozwiązanych jest na samym początku procesu. W rezultacie projektant może skupić się na realnych potrzebach i ograniczeniach, nie tracąc czasu na domyślenia.

Po przygotowaniu ostatecznej wersji projektu wizualizacja 3D umożliwia szybkie wniesienie kosmetycznych zmian i przejście do fazy planowania remontu czy zakupów. Ponieważ ta część konsultacji odbywa się zwykle za pośrednictwem internetu, w ciągu kilku dni można dopiąć projekt na ostatni guzik. Mimo innych zobowiązań zawodowych czy rodzinnych jesteśmy więc w stanie maksymalnie skrócić oczekiwanie na realizacje.

Jeśli zależy Ci na czasie, wizualizacja 3D jest najlepszą opcją projektowania wnętrz!

Projekt sypialni 3D; źródło: unsplash.co, / Laura Adai
Projekt sypialni 3D; źródło: unsplash.com / Laura Adai


Wizualizacja 3D a projektowanie wnętrz: jakie możliwości daje to narzędzie?

Nie jest prawdą, że wizualizacja jest po prostu czystym przełożeniem planu aranżacji do przyjemnej dla oka perspektywy. Dzięki interaktywności obrazów możliwe jest „zwiedzanie” domu czy mieszkania, łącznie z otwieraniem drzwi czy zaglądaniem we wnęki. Pozwala to uświadomić sobie zalety i wady określonych rozwiązań architektonicznych.

Wizualizacja 3D stwarza również okazję do zaplanowania oświetlenia, które decyduje o naszym samopoczuciu i funkcjonalnych walorach wnętrz. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu możliwe jest określenie nie tylko rozmieszczenia lamp, ale także koloru światła i jego ukierunkowania.

Kolejną kwestią jest wykończenie podłóg i ścian, które decyduje o postrzeganej wielkości poszczególnych pomieszczeń, ich przytulności oraz wzajemnych relacji z innymi elementami aranżacji. Jednym kliknięciem myszki można zmienić drewniany parkiet w marmurowe płytki, a klient ma okazję zastanowić się, jakie motywy bardziej trafiają w jego gusta. To zupełnie inny poziom wrażeń niż przeglądanie klasycznego wzornika.

Inne elementy wystroju, które mogą, a nawet powinny znaleźć się w wizualizacji to osłony okienne, sprzęt AGD i RTV, dywany, ale także bardzo specyficzne elementy wyposażenia typu metalowe konstrukcje antresoli czy industrialne instalacje.

Dodajmy, że najnowocześniejszy software generuje obrazy jakością porównywalne ze zdjęciami. Można na nich więc łatwo dostrzec każdy stylowy dysonans, ale i każdą nieoczywistą szansę na ulepszenie całości.

Wizualizacja 3D w projektowaniu wnętrz: jak zrobić, aby była skuteczna?

Błędem jest myślenie, że w ramach wizualizacji kuchni zobaczymy rozmieszczenie szafek i kolory ich frontów. To oczywiście kluczowe informacje dla klienta, ale niemniej ważne są detale i wykończenie. To czy zakochamy się w danym projekcie od pierwszego wejrzenia zależy zwykle właśnie od tych emocjonalnych szczegółów.

Wizualizacja 3D musi więc dobrze odwzorowywać kolory i tekstury – to ich harmonia i kontrasty tworzą ów wymarzoną duszę wnętrz. Powinny się w niej znaleźć także propozycje dekoracji czy przedmiotów codziennego użytku, nadające wnętrzom sens. Dobrze jest bowiem, gdy uświadomimy sobie, gdzie w danym salonie można eksponować dzieła sztuki i jak można posadzić szerszą rodzinę w jadalni. Książki, rośliny doniczkowe, a nawet legowiska dla czworonożnych pupilów powinny trafić do ostatecznego planu aranżacji.