501 521 551 hello@mellou.pl

Przytulność, ciepło pod stopami i wygoda to atuty, których nie sposób ignorować. Nie tak łatwo jest jednak dobrać optymalny kształt, kolor i wielkość dywanu. Sprawdź, czym się kierować przy zakupie!

Jak dopasować kolor i wzór dywanu do aranżacji wnętrza?

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na dopasowywanie koloru dywanu do wnętrz. Tak naprawdę wszystko zależy od stylu, który preferujesz, oraz palety, w której czujesz się najlepiej. Wielu ekspertów poleca również, aby zacząć od wyboru najbardziej limitujących elementów wyposażenia. W przypadku salonu będzie to wymarzona sofa, a następnie odpowiadający jej kolor ścian. Mając te dwie dane, możesz przyjrzeć się ofercie dywanów.

Istnieją dwie zasadnicze szkoły – kontrastu i kolorystycznej zgodności. W tej pierwszej wybierasz dywan odważny, który jest wyraźnym akcentem w całej aranżacji, a tym samym pozwala optycznie „otulić” wnętrze od podłogi. Kontrast musi być oczywiście przemyślany – nie wszędzie pasować będzie krwistoczerwony czy pistacjowy dywan.

W modnych minimalistycznych wnętrzach częściej widzimy dywany, które odpowiadają ogólnej kolorystyce, chłodnej, ciepłej lub pośredniej, znanej jako „greige”. Taki wystrój emanuje harmonią i spokojem, ale może okazać się nudny, jeśli nie będziesz stopniować odcieni poszczególnych elementów. Jeśli myślą przewodnią mają być brązy, postaw więc na czekoladowy dywan lub popielaty, który odróżniać się będzie od jasnej, drewnianej podłogi.

Poza tym warto pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • Wielkość dywanu ma ogromny wpływ na końcowy efekt. Najbardziej kontrastujące dywany nie powinny być przesadnie wielkie, aby nie „zadusić” aranżacji.
  • Jasne dywany optycznie powiększają wnętrza, ale dość łatwo się brudzą i wymagają specjalistycznego czyszczenia.
  • Wzorzyste dywany są praktyczne, bo dobrze skrywają okruszki i drobne nieczystości. Dodają też pokojowi przyjemnej głębi optycznej.
  • Bardzo ciemne kolory kryją co prawda ogólne szarzenie i plamy, ale łatwo widać na nich typowe okruchy. Przygotuj się więc na konieczność codziennego odkurzania. Z drugiej strony, czerń, czekolada czy granat dają poczucie luksusu.

Godne polecenia są niebieskie dywany, które wprowadzają do wnętrz kolor, ale ich nie przytłaczają. Idealnie dopełniają one nowoczesne aranżacje oparte głównie na neutralnych barwach ziemi.

Wzorzysty dywan w pokoju dziennym; źródło: https://kylebunting.com/

Jak dobrać wielkość dywanu do kanapy?

Jeśli mieć w domu choć jeden dywan, to koniecznie przed salonową sofą. Ociepla on kąt wypoczynkowy dosłownie i w przenośni, pozwalają na komfortowe siedzenie ze stopami opartymi o podłogę. Jednocześnie we większych przestrzeniach przyjemnie ogranicza strefę relaksu i pozwala optycznie zagospodarować podłogę.

Jeśli chodzi o wielkość dywanu pod kanapą, to ogólna zasada mówi, że lepiej większy niż mniejszy. Nie poleca się małych chodników, które jedynie częściowo, zakrywają podłogę. Optymalny dywan powinien obejmować całą sofę i stolik konferencyjny, a idealnie również pufy i fotele. Z każdej strony kanapy powinno wystawać chociaż kilkanaście centymetrów! Jeśli wszystkie nogi nie mogą zmieścić się na dywanie, upewnij się, że stoją na nim chociaż przednie nogi – pozwoli to zintegrować przestrzeń wypoczynkową.

Jeśli możesz, spróbuj tak zorientować dywan wokół sofy, aby korespondował z ogólnym rozkładem pomieszczenia. W przypadku bardzo dużych salonów możesz pozwolić sobie na drugi dywan pod stołem jadalnym, a nawet trzeci, okrągły, pod kącikiem do lektury.

Jaką wybrać wielkość dywanu pod kanapę; źródło: https://www.blacklacquerdesign.com/
Jaką wybrać wielkość dywanu pod kanapę; źródło: https://www.blacklacquerdesign.com/

Jak dopasować rozmiar dywanu do stołu jadalnego?

O ile siedząc na kanapie można teoretycznie podkulić nogi albo wyciągnąć je przed siebie, o tyle podczas jedzenia zawsze pozostają one na podłodze. Nic dziwnego, że jadalnia jest drugim najważniejszym miejscem pokładania dywanów. Ich obecność maje jednak również znaczenie estetyczne. Szokujące jest jak wygląda ten sam pokój ze stołem w wariancie z i bez kobierca pod nogami.

Jak dobrać idealną wielkość dywanu? Ogólna zasada mówi, aby z każdej strony przekraczał on o 60 cm krawędzie stołu. Mniejszy rozmiar wprowadza ryzyko porysowania podłogi i czyni krzesła mniej stabilnymi. Wygląda też jakby twórcy zabrakło materiału. Zbyt duży przytłacza pomieszczenie i nie pozwala się skupić na designie stołu i krzeseł.

Pytanie czy do owalnego stołu należy dobierać owalny dywan pozostawimy bez jednoznacznej odpowiedzi. Puryści i esteci będą przekonywać, że tak, ale zdaniem miłośników eklektycznego wystroju krągłości blatu są pięknym kontrastem na kanciastego dywany i vice versa.

Optymalna wielkość dywanu do jadalni; źródło: https://www.castlery.com/


Jak dobrać odpowiednią wielkość dywanu do pokoju dziennego?

W mieszkaniach pokój dzienny bywa pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym jemy, odpoczywamy, pracujemy, oglądamy telewizję, czytamy, a czasami i śpimy. Nic dziwnego, że większość z nas nie wyobraża sobie tutaj nagiej podłogi. Rozdzielanie ograniczonej powierzchni podłogi na oddzielny dywan pod sofę i drugi pod stół jadalny zazwyczaj nie daje jednak spodziewanych rezultatów, stwarzając raczej wrażenie chaosu.

Przy ograniczonym metrażu o wiele lepiej jest pokryć cały pokój dzienny jednym dużym dywanem, najlepiej w łagodnych, stonowanych, ale jaśniejszych barwach. Wykładzina od ściany do ściany to pomysł raczej rodem z PRL-u, gdy potrzeba było zakryć nieestetyczne płytki PVC. Obecnie projektanci wnętrz preferują dywany, które odzwierciedlają kształt pokoju, ale pozostawiają z każdej strony margines 20-30 cm, który obnaża część parkietu i dodaje wnętrzom ładu i przytulności.

Dywan w pokoju dziennym; źródło: https://www.goodhousekeeping.com/


Dywan w sypialni – jaki rozmiar będzie najlepszy?

Poranne wstawanie to dla wielu z nas najbardziej nieprzyjemny punkt dnia. Nie ułatwia go na pewno zimna i twarda podłoga. Dywan w sypialni nie jest co prawda polecany alergikom, ale w większości domów to po prostu hedonistyczny must have.

Wielkość dywanu musi uwzględniać szerokość łóżka oraz rozmiar pokoju. Scenariusz maksymalistyczny przewiduje, że zakrywamy podłogę pod całym łóżkiem i stolikami nocnymi, a z obu stron dywan wystaje na ok. 1 m, na długość może być nieco krótszy. To ideał ,o ile sypialnia jest na tyle duża, że dywan nie będzie dotykał innych mebli, nie zachodził pod komody ani nie kolidował z otwieraniem drzwi.

W mniejszych wnętrzach warto rozważyć kompromisową wielkość dywanu. Położony w poprzek łóżka wystaje on z dwóch stron oraz za krawędzią nóg, ale nie obejmuje stolików nocnych. Wariant ten prezentuje się bardzo elegancko, jeśli posiadasz ładną drewnianą podłogę. Opcja minimalistyczna i najtańsza to dwa chodniki ułożone podłużnie wokół łóżka – całkiem sympatyczne, o ile wybierz ciekawy design.

W bardzo dużej sypialni warto postawić na duży dywan. Ograniczanie go wyłącznie do strefy wokół łóżka zaburzy równowagę przestrzeni i ubierze aranżacji przytulności.

Dywan w sypialni – wariant kompromisowy; źródło: https://www.alvhem.com/