Meble i dekoracje to nie wszystko. Od ich tła, a więc aranżacji ścian, zależy w dużej mierze efekt końcowy. Sprawdź co jest dziś popularne w świecie designu i jak skomponować różne elementy wystroju razem.
Najmodniejsze wzory, kolory ścian
W kwestii kolorystyki wnętrz nie ma dziś żadnych ograniczeń. Konserwatyści mogą więc postawić na biel, która coraz chętniej jest jednak łamana „brudnym” lub ciepłym tonem. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ściany o niejednolitej teksturze wzorowanej na betonie czy cemencie. Smugi i nierówności to zdecydowany hit w aranżacji ścian.
Nie boimy się też kolorów i to ciepłych, optymistycznych. Pastele nie są już surowo neutralne, ale coraz częściej przywołują na myśl barwy zachodzącego słońca czy wodne odbicia. Producenci farb prześcigają się nie tylko w coraz to ciekawszych odcieniach inspirowanych przyrodą, ale także sugerują nam niebanalne zestawy. Suma dwóch czy trzech kolorów okazuje się mieć niebywały wpływ na atmosferę wystroju.
Eksperci dodają, że w 2023 r. zobaczymy na ścianach sporo różnych odcieni zieleni, ciepłą żółć, ale także wibrującą energią fuksję oraz soczystą malinę. Pozostaje pytanie ilu zjadaczy chleba da się skusić na te designerskie nowinki i faktycznie zmieni wystrój salonu czy jadalni na żywo czerwony.


Co nowego w aranżacji ścian w salonie?
Największym hitem w wykończeniu wnętrz są obecnie różnego typu okładziny na ścianę. Począwszy od mega kafli imitujących marmur czy inne luksusowe kamienia, a skończywszy na drewnianych lamelach. W szerokiej ofercie aranżacji ścian znajdziemy również bardzo nowoczesne panele, które ocieplają, ale jednocześnie unowocześniają salon.
Miłośnikom spektakularnych nowości i wykończenia w stylu „wow” warto też polecić zielone ściany. Oferowane przez rosnącą liczbę firm, zapraszają one do wnętrza rośliny w innym niż dotychczas wymiarze. Starannie wybrane gatunki płożą się po przygotowanych panelach imitując leśne pokrycie mchem czy ścianę dzikiej puszczy. Co ważne, rośliny te naprawdę żyją, więc wymagają podlewania dedykowanego systemu nawodnienia. Odwdzięczają się nam nie tylko soczystą zielenią, ale także dobroczynnym wpływem na klimat we wnętrzach.



Plakaty, obrazy, tapety w nowoczesnych wnętrzach
Wykończenie ścian to jednak nie wszystko. Nawet najprostsza biała farba obroni się, jeśli udekorujesz ją obrazem, a najlepiej zestawem obrazów o przemyślanej stylistyce. Nowoczesne trendy faworyzują sztukę odważną, o absorbującej treści, rywalizującą z meblami o palmę pierwszeństwa. W cenie jest asymetria i niezwykłe połączenia, które czynią ścianę dynamicznym elementem całego wystroju. Zwłaszcza w salonie warto wysilić się na oryginalność, a im bardziej minimalistyczne, stonowane wnętrza, tym wyraźniejszego potrzebują akcentu. Nie bój się więc kolorów, których nigdy nie wybrałbyś dla mebli czy dodatków – na białej ścianie są one wielce potrzebnym odświeżeniem.


Swego rodzaju revival przeżywają tapety, które zmieniają zimne, nowoczesne wnętrza na powrót w domy pełne duszy i emocji. Niezastąpione w tradycyjnej architekturze, z chęcią odkurzają retro motywy przywołując na myśl nostalgię dzieciństwa i „stare, dobre czasy”. Producenci tapety z entuzjazmem wykorzystują botaniczne motywy w eleganckiej formie. Z drugiej strony, miłośnicy designu nowoczesnego mogą wybierać między wzorami geometrycznymi o dużych detalach i bardzo odważnych kontrastach. Nie tapetujemy nimi całych pomieszczeń, ale jedynie wybrane ściany lub ich fragmenty. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje na głębi, ale nie wydaje się przytłoczone wzorami.


Dla właścicieli małych mieszkań, którzy nie mogą sobie pozwolić ani na wielkie wydatki, ani duże formaty, idealnym rozwiązaniem pozostają plakaty. Umieszczone w antyramach lub minimalistycznych ramach z drewna lub metalu, tworzą mini ekspozycje, które pozwalają ujarzmić nawet najtrudniejsze ściany. Od Ciebie tylko zależy czy postawisz na modernistyczne grafiki, czy sięgniesz po klasykę gatunku, która bywa zaskakująco ożywcza i frapująca.
