Duże inwestycje wiążą się z ryzykiem, które możesz świadomie redukować. Jeśli dochowasz staranności przed zakupem mieszkania i dokładnie przeanalizujesz wszystkie za i przeciw, masz większe szanse na pełną satysfakcję.
1. Wybadaj sytuację na rynku
Nie każdy moment jest optymalny na inwestycję w nieruchomość. Czasami warto poczekać, aby kupić lepiej i na bardziej sprzyjających warunkach. Przed podjęciem decyzji powinieneś wziąć pod uwagę takie czynniki jak wysokość oprocentowania hipoteki czy podaż mieszkań w danej lokalizacji. Może w ciągu 1-2 roku powstaną w mieście nowe budynki czy osiedla, które zwiększą ofertę i ułatwią Ci wybór? Poczytaj analizy ekspertów na temat przewidywanych trendów ekonomiczno-budowlanych.
2. Przeanalizuj mocne i słabe strony lokalizacji
Przed zakupem mieszkania na własne potrzeby musisz określić, czy to faktycznie optymalne miejsce do zamieszkania. Nawet najpiękniejszy lokal może okazać się klątwą, jeśli domownicy codziennie cierpieć będą z powodu dojazdów. Bliskość sklepów, przedszkola czy szkoły to podstawa, podobnie jak bliska odległość przystanków autobusu, tramwaju czy metra. Możesz też chcieć sprawdzić jak długo zabierze Ci droga do pracy w okresach zwiększonego ruchu drogowego.
Jeśli kupujesz mieszkanie na wynajem warto rozważyć lokalizację pod kątem potencjalnego zainteresowania najemców. Sąsiedztwo atrakcji turystycznych, bliskość do centrum lub wyższej uczelni mogą być poważnymi atutami.
3. Upewnij się, jaki jest stan mieszkania
Oferta rynku pierwotnego jest bardzo różna. Niektórzy deweloperzy oferują stan surowy, inni wykończenie pod klucz. A między tymi skrajnościami jest jeszcze cała gama różnych wariantów technicznych. Aby realistycznie zaplanować przeprowadzkę sprawdź dokładnie, jakie prace Cię czekają. W szczególności należy zwrócić uwagę na stan podłóg, wyposażenie w armaturę, drzwi wewnętrzne, instalacje elektryczne, itd.
Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego analiza stanu technicznego jest niemniej istotna. Zwłaszcza w starym budownictwie czekać na Ciebie mogą nieprzyjemne niespodzianki. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam ocenić potrzebnych prac remontowych przez podpisaniem umowy zabierz ze sobą na oględziny eksperta. Szczególną uwagę warto zwrócić na stan tynków, podłóg, poziom wilgotności, szczelność okien oraz sprawność instalacji.
4. Zapytaj o przynależności
Czy lokal posiada własną piwnicę? Czy przynależy do niego komórka? A może posiada wyznaczone miejsce parkingowe w podziemnym garażu? To istotne informacje, które wpływają na codzienny komfort życia. Codzienne problemy z parkowaniem auta zatruły już życie wielu właścicielom. Jeśli okaże się, że sytuacja jest niesprzyjająca, może będziesz w stanie zorganizować niezależny garaż gdzieś w okolicy?
5. Przyjrzyj się stronie zewnętrznej
Mieszkanie to nie tylko to, co jest za drzwiami, ale także cały budynek. W przypadku mieszkań wtórnych jego stan bywa ważnym kryterium decyzyjnym. Przyjrzyj się więc elewacji – czy jest nowa? Czy widać na niej zacieki? Dowiedz się od właściciela lub sąsiadów, kiedy przeprowadzano prace izolacyjne. Analizie poddaj również klatkę schodową, wejście do budynku oraz windy. Mają one zasadniczy wpływ na jakość życia, ale także bezpieczeństwo całej rodziny.

6. Zajrzyj do historii
Mieszkania z rynku wtórnego mogą być przysłowiowym koniem trojańskim. W przypadku nieuczciwego właściciela pochopne podpisanie umowy może wpędzić Cię w tarapaty finansowe. Poproś więc o wgląd do księgi wieczystej, gdzie znajdziesz informacje o obciążeniach typu hipoteka czy prawa osób trzecich do zamieszkiwania. Jeśli lokal należy do spółdzielni, możesz też sprawdzić czy nie ma żadnych zaległości z tytułu opłat.
Niestety, także zakup nowego mieszkania może być obciążony „haczykami”. Aby zabezpieczyć się na wypadek nieuczciwości inwestora warto sprawdzić jego status w KRS a także księgę wieczystą – znajdziesz w niej informacje np. o uzyskanym pozwoleniu na budowę. Dla pewności warto również poszukać opinii w internecie.
7. Zadbaj o media
W przypadku kupna mieszkania od poprzedniego właściciela warto jest zawczasu ziścić poziom opłat za energię, wodę, gaz, internet. Jeśli któryś z dostawców się Ci nie podoba, uzgodnij z dotychczasowym właścicielem rozwiązanie umowy i zawrzyj nową. W przeciwnym razie większość umów można po prostu przepisać. Tutaj bardzo ważne jest spisanie stanu liczników w momencie podpisywania umowy o sprzedaży – w ten sposób będziesz płacić wyłącznie za usługi, które naprawdę wykorzystasz.
Nowe mieszkanie wymaga oczywiście kompletu nowych dostawców. Warto porównać konkurencyjne oferty i wybrać tą najdogodniejszą.
8. Dowiedz się czegoś o sąsiadach
W nowych budynkach jest to trudna zadanie i zazwyczaj trzeba liczyć na szczęście. Lokale z rynku wtórnego mają jednak bogatą historię sąsiedzką, której znaczenie jest ogromne. Nie bój się więc pytać kto mieszka obok, nad i pod. Niestety, hałas, brak kultury czy nieporządek mogą poważnie zatruć Ci przyszłe życie. Problematyczne bywają zwłaszcza psy pozostawiane same w domu czy notorycznie imprezowicze.
9. Postaw na bezpieczeństwo
Zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi mogą chcieć dokładniej przyjrzeć się lokalnym warunkom. O bezpieczeństwo dba na pewno domofon, system monitoringu a także prywatna ochrona oferowana przez niektóre osiedla. Czasem warto zapłacić za wyższy standard opłoconego osiedla ze szlabanem. Krytycznej ocenie warto też poddać przydomowe place zabaw oraz dzielnicę – statystyki dotyczące poziomu przestępczości znajdziesz w internecie.
10. Podpisz umowę przedwstępną
Standardem przed zakupem mieszkania jest podpisanie umowy przedwstępnej, która jest podstawą ubiegania się o kredyt w banku. Wiąże się ona z wpłaceniem przez kupującego zadatku. Do jej sporządzenia potrzeba wypisu z księgi wieczystej nieruchomości, najlepiej nie starszy niż sprzed 30 dni. Umowa musi być podpisana przez obie strony i jasno określać uzgodnioną cenę mieszkania.
Na co uważać przed zakupem mieszkania z pomocą pośrednika?
Wiele osób ma wątpliwości czy kupować mieszkanie samodzielnie, czy za pośrednictwem biura nieruchomości. Ta druga opcja ma oczywiście wiele korzyści – przede wszystkim odpada nam wiele obowiązków i uciążliwości. Pośrednik zazwyczaj dostarcza wymagana dokumentację, przygotowuje umowę, może też pomóc w oględzinach. Z jego pomocą możesz szybciej znaleźć wymarzony lokal i łatwiej zawrzeć transakcję.
Niestety, usługa ta kosztuje i to całkiem sporo. Przed zakupem mieszkania sprawdź więc jaką marżę pobiera biuro. Warto zapoznać się z opiniami na jego temat – niestety nie każdy pośrednik jest uczciwy, a jeśli jego wcześniejsi klienci są niezadowoleni, najprawdopodobniej dowiesz się o tym z internetu.
Co jeszcze warto sprawdzić? Przede wszystkim czy biuro posiada ubezpieczenie OC – w razie niedotrzymania warunków czy niestaranności będziesz się mógł domagać zwrotu prowizji, a nawet odszkodowania. Dokładnie też przeczytaj umowę zawartą z pośrednikiem, a w razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem. W szczególności zwróć uwagę na wszelkie dodatkowe lub ukryte opłaty, którymi możesz zostać niespodziewanie obciążony.