Im większe i bardziej wielofunkcyjne pomieszczenie, tym większym jest wyzwaniem aranżacyjnym. Podpowiadamy czym się kierować kompletując oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym. Pamiętaj, że każda lampa ma tu do odegrania szczególną rolę!
Jakie lampy dobrać w strefie przygotowywania posiłków?
Salon z aneksem kuchennym to wygoda i domowa przytulność, ale zarazem szereg problemów technicznych. W części kuchennej potrzebujesz wszak warunków do pracy, podczas gdy w strefie salonowej chcesz po prostu odpoczywać. Jak pogodzić jedno z drugim?
Optymalne oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym powinno uwzględniać funkcjonalną strefowość pomieszczenia. Planowanie rozpocząć też warto od technicznego priorytetu czyli lamp kuchennych. Od nich zależy Twoje bezpieczeństwo i codzienny komfort.
W strefie przygotowania posiłków należy skupić się na lampach o wysokiej wydajności, ale ograniczonym zasięgu. Zależy Ci na tym, aby maksymalnie oświetlić kuchenny blat, nie zaś stworzyć łunę, która utrudniać będzie oglądanie telewizji. Cała powierzchnia robocza powinna być jasna, nawet w środku nocy, ale Ty sam nigdy nie powinieneś zasłaniać swoim ciałem światła.
Idealnym rozwiązaniem są więc listwy LED montowane bezpośrednio pod dolną linią szafek lub odpowiednio efektywne kinkiety mocowane na ścianie między szafkami. Oświetlenia wymaga oczywiście również wyspa kuchenna i tutaj najlepiej sprawdzają się zestawy wiszący lamp spuszczonych odpowiednio nisko na blat. Wśród dzisiejszej ofert łatwo jest wybrać bardzo efektowne modele. Powinno Ci zaś zależeć na oświetleniu samej tylko wyspy, bez naruszania przyjemnego półmroku części salonowej.
Alternatywnie wyspę kuchenną można również oświetlić reflektorami umieszczonymi na listwie sufitowej. To rozwiązanie minimalistyczne stylowo, które dzięki ustawieniu kąta poszczególnych lampek pozwala dość dobrze osiągnąć zamierzony efekt.


Jak dobrać oświetlenie stołu jadalnego?
W salonie z aneksem kuchennym stół jadalny zazwyczaj bywa elementem łączącym strefę przygotowania posiłków ze strefą wypoczynkową. Pełni on też zwykle podwójną rolę – blatu kuchennego do podawania posiłków oraz centrum towarzyskiego życia. Nic dziwnego, że chcemy aby był przytulny i reprezentacyjny zarazem.
W zależności od stylu wnętrz oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym może harmonijnie dopełniać lub wyostrzać aranżację. Lampa miałaby jednak zawsze być stosunkowo duża, a światło z niej powinno równomiernie oświetlać cały blat. Spuszczona stosownie nisko będzie jednak rzucać się w oczy chodzącym po salonie, więc upewnij się, że jest ciekawa, a nawet intrygująca.
Tylko od Ciebie zależy, czy postawisz na kształt, kolor czy niepowtarzalną konstrukcję. Wiele modeli sprzyja ocieplaniu atmosfery rzucając światło w ciepły, złocistym odcieniu. Inne są uosobieniem industrialnego stylu tworząc nad stołem jadalnym prawdziwe dzieło modernistycznej sztuki. Do wyboru są też pojedyncze bryły odwzorowujące kształt stołu oraz wieloelementowe konstrukcje tworzące świetliste zjawisko nad głowami biesiadników.



Lampa salonowa jako triumf designu
Na jeszcze więcej fantazji i polotu można pozwolić sobie wybierając lampę nad kąt wypoczynkowy w salonie. Teoretycznie może ona być z tej samej kolekcji co lampa nad stół jadalny, ale większość projektantów wnętrz unika dziś takiej homogeniczności. Po co ograniczać się bowiem do jednego designu, gdy można mieć ich kilka?
Wyobraźnia projektantów oświetlenia jest w tej kategorii nieokiełznana. Salonowe ciemności rozpraszają coraz częściej siateczkowe chmury, kwiaty, kolorowe kule czy nawet kryształowe żyrandole. Efekt przepychu czy nawet ekstrawagancji jest więcej niż pożądany, także w minimalistycznych wnętrzach.
Coraz częściej w dużych salonach obserwować też możemy zestawy różnych, ale tworzących nierozerwalną całość lamp. Łączy je zwykle styl lub idea, wszak bez dogmatu symetrii i idealnego dopasowania. Dla ciekawszego efektu bywają zawieszone na różnych wysokościach i nawet za dnia odgrywają rolę atrakcyjnej dekoracji. Warto bowiem pamiętać, że im większa przestrzeń, tym większe ryzyko pustki i chłodu. Wszystkie elementy umieszczone z dala od ścian, podłogi i sufitu pomagają wnętrze okiełznać i dookreślić.


Oświetlenie punktowe we wnętrzach
Aby dopełnić oświetlenie w salonie z aneksem kuchenny projektanci sięgają po lampy punktowe, niezawodne w podkreślaniu klimatu aranżacji. Mowa tu zarówno o reflektorach wpuszczonych w podwieszany sufit, jak i pojedynczych światłach ustawianych pod preferowanym kątem. Te ostatnie pozwalają oświetlić kąt do lektury, ulubiony obraz na ścianie czy ciemną wnękę.
Same w sobie nie są zwykle przesadnie zdobne – bywają wręcz niewidoczne. Jeśli lubisz jednak ekskluzywne akcenty, które dostrzeże wprawne oko konesera, możesz wybrać lampki dekoracyjnie pozłacane lub niebanalnie ukształtowane. Modne są również listwy LED mocowane na wzór kuchni pod otwartymi półkami, za telewizorem lub w gablotach. Gwarantują one światło, ale mogą być włączane partiami, w zależności od aktualnej potrzeby.
Nie zapominaj też o lampach stojących, które samą swoją wyniosłą konstrukcją pięknie dopełniają kątów salonu. Są one często stawiane obok sofy lub bezpośrednio za nią jako kameralna alternatywa dla wiszącego oświetlenia. Bogaty wachlarz rozmiarów i kształtów pozwala dobrać idealne wykończenie do każdego wnętrza.

