Uwielbienie dla prostoty stało się jednym z fundamentów współczesnego wystroju wnętrz. Aranżacje w stylu minimalistycznym mają wiele zalet funkcjonalnych i stąd ich rosnąca popularność. Daj się zainspirować!
Co to jest styl minimalistyczny?
Wykorzystać niezbędne sprzęty, aby stworzyć proste i pełne przestrzennego ładu wnętrze – ta idea przyświeca aranżacjom w stylu minimalistycznym i w wielu punktach pokrywa się ze stylem nowoczesny. Podczas gdy ten drugi dopuszcza jednak pewien poziom elegancji, luksusu czy ekstrawagancji, minimalizm pozostaje bezkompromisowy w swojej surowości.
Prostota we wnętrzach wyraża się przede wszystkim zastosowaniem czystych linii, monochromatycznej palety kolorów ze skromnymi tylko akcentami. Preferowane są aranżacje na otwartym planie, duża ilość światła oraz wysoce funkcjonalne (a nawet wielofunkcyjne!) meble.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu minimalistycznym
W praktyce zasady wystroju w stylu minimalistycznym można przełożyć na konkretne decyzje zakupowe i wykończeniowe. Są one przede wszystkim polecane właścicielom małych mieszkań, ale także miłośnikom absolutnego porządku i praktycznych rozwiązań.
Jak wprowadzić minimalizm w życie?
- W miarę możliwości zrezygnuj ze ścianek działowych i drzwi;
- Wybieraj meble o geometrycznych kształtach i jednobarwnym, gładkim wykończeniu;
- Inwestuj w rozkładane stoły i kanapy;
- Preferuj szafki zamknięte, a półki otwarte wykorzystuj z umiarem;
- Pomyśl o zabudowanych schowkach, w których można będzie ukryć większość potrzebnych akcesoriów;
- Sprzęty kuchenne wstawiaj do zabudowy;
- Wybieraj odcienie bieli, beżu, szarości, brązu i czerni;
- Unikaj dekoracji okiennych;
- Wybieraj prostsze meble: stół zamiast biurka, puf zamiast szezlonga, itd.;
- Ściany maluj na jednolity kolor lub tapetuj wybierając proste wzory;
- Pozbądź się zbędnych rzeczy ograniczając tym samym liczbę potrzebnych mebli;
- Inwestuj w jakość, nie dekoracyjność ani ilość.

Jakie oświetlenie do wnętrza w stylu minimalistycznym?
Światło odgrywa kluczowe znaczenie w minimalistycznych aranżacjach. Priorytetem jest zapewnienie jak najwięcej światła naturalnego (stąd duże, puste okna i jak najmniej ścian). Na wieczór i ciemniejsze zakątki należy jednak przewidzieć odpowiednio szeroki wachlarz lamp.
Uniwersalną zasadą dla oświetlania wnętrz jest warstwowość. Zapewnia ona nie tylko klimat przyjemniejszy dla oka, ale także możliwość dostosowania poziomu jasności do potrzeb danej chwili. W stylu minimalistycznym główne oświetlenie tworzą często płaskie lampy sufitowe o nowoczesnym designie bądź reflektory na listwach. Nad stołem kuchennym i salonowym może pojawić się bardziej elegancka wisząca lampa, idealnie o geometrycznej bryle w neutralnej barwie, wykonana z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Do klasyki minimalizmu wpisały się już szklane kule oraz proste reflektory zwieszone z długich kablach.
Ważnym elementem są też kinkiety, szklane i metalowe, czasami tak proste, że są prawie niedostrzegalne za dnia. Lampki biurkowe, stołowe i ścienne do czytania są z kolei przede wszystkim wysoce funkcjonalne – silne źródło światła jest idealnie ruchome i łatwe do manewrowania.

Czy w minimalistycznych wnętrzach jest miejsce na dekoracje?
Mogłoby się wydawać, że idea prostoty przeczy jakimkolwiek ozdobom. Na szczęście, minimalizm pozostaje wierny potrzebie estetyki i dopuszcza nieliczne, ale przemyślane dekoracje. Spora część z nich ma charakter praktyczny: poduszki, koce, dywany to elementy, z których chętnie korzystamy na co dzień. Jednocześnie, przy odpowiednim doborze odcieni i ułożeniu, mogą one ocieplić sypialnię czy salon.
Tutaj warto wspomnieć o wspaniałym efekcie, jaki daje aranżacja warstwowa. Układając subtelnie różne odcienie jeden z drugim (np. na łóżku) otrzymujesz elegancką i unikalną dekorację bez krzty przesady. Na zasadzie „ton w ton” można również zestawiać tapicerowane meble, dywany czy pościel. Desenie są również dozwolone, ale powinny być w miarę proste i nieprzesadnie wielobarwne.
Do ulubionych dekoracji minimalistów należą również rośliny doniczkowe (zwłaszcza okazy o dużych, wyrazistych liściach, kaktusy i sukulenty) oraz ceramika użytkowa typu wazony, wazy, misy. Ponadto, dekoratorzy chętnie sięgają po obrazy w stylu minimalistycznym oraz naturalistyczne ozdoby typu kamienie czy boazeria na ścianie.

Zalety aranżacji w stylu minimalistycznym
Nie jesteś pewien, na jaki typ wystroju postawić? Jeśli nie chcesz popełnić drogiej pomyłki, najlepiej skonsultuj się z projektantem wnętrz. Indywidualne rozwiązania dopasowane przez profesjonalistów to zazwyczaj strzał w dziesiątkę.
W ramach ostatecznej decyzji weź pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą minimalistyczna aranżacja domu czy mieszkania:
- Łatwość sprzątania i utrzymania w czystości;
- Mniej poszukiwań zaginionych przedmiotów;
- Oszczędności ekonomiczne związane z wyborem prostych modeli i mniejszej ilości wyposażenia;
- Więcej przestrzeni użytkowej;
- Mniejsze ryzyko stylowych faux-pas;
- Pozytywne bodźce dla psychiki sprzyjające skupieniu i uspokojeniu;
- Ponadczasowość aranżacji.
Przeciwnicy sugerują często, że wnętrza w stylu minimalistycznych są mało przytulne. W tym argumencie jest sporo prawdy, ale efekt końcowy może tak naprawdę być bardzo różny – prostota też może być ciepła i przyjazna duszy!