501 521 551 hello@mellou.pl

Definicja wystroju w stylu nowoczesnym nie jest prosta ani oczywista. W teorii wystroju wnętrz jest wyraźnie odróżniana od stylu współczesnego, który odzwierciedla ducha danej epoki. Modernizm tymczasem korzeniami sięga do początków XX w.

Czym tak naprawdę jest styl nowoczesny?

Wbrew popularnej opinii styl nowoczesny nie oznacza wszystkiego co nowe. Jest to w rzeczywistości dość stara koncepcja, która rozkwitła w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W kolejnych dekadach została urozmaicona elementami industrializmu pozostając jednak dość wierna swoim podstawowym zasadom funkcjonalności i czystości designerskiej. W stylu nowoczesnym możemy bowiem znaleźć przede wszystkim antidotum na królujące przez wieki, zdobne trendy gotyku, renesansu, baroku czy epoki wiktoriańskiej. Potrzeba i umiarkowanie stały się hasłami głównymi.

Tutaj warto wspomnieć o różnicy między stylem współczesnym a nowoczesnym. Ten pierwszy jest ogólnym pojęciem, który zmienia się z każdą dekadą. Ten drugi, choć ewoluuje, posiada jednak jasne wyznaczniki, które wciąż fascynują architektów z całego świata.

Salon w stylu nowoczesnym; Casa Desus

Jak urządzić wnętrza w stylu nowoczesnym?

Modernizm określony jest kilkoma dominującym zasadami, których interpretacja bywa jednak różna. Pozostawia on dość sporo pola do popisu dla kreatywności i może oscylować zarówno w kierunku surowych aranżacji, jak i domowej przytulności.

Oto podstawowe wyznaczniki wystroju w stylu nowoczesnym:

Prostota

Modernizm w wielu aspektach zazębia się z minimalizmem. Prosty design odzwierciedla dominację funkcjonalności nad estetyką. Królują więc geometryczne formy w uniwersalnej palecie odcieni inspirowanej kolorami ziemi. Zbytek i przesada są niemile widziane, a elegancja jest widoczna, ale ma charakter ponadczasowy. Nic nie wprawia tutaj w olśnienie czy zachwyt, pierwsze wrażenie jest raczej sumą ogólnej atmosfery komfortu i naturalności.

źródło: unsplash.com

Otwarty plan

To właśnie modernizm zapoczątkował ideę zbędności niektórych ścian. Salony otwierające się na kuchnię i jadalnię stały się jego szlagierem. Dziś projektanci wnętrz chętnie idą dalej burząc przedziały między sypialnią i łazienką czy salonem i ogrodem. Owe otwarcie nie oznacza jednak wcale nieładu – wręcz przeciwnie. Nowoczesne wnętrza chętnie ukrywają akcesoria i sprzęty za zamkniętymi drzwiami szafek i zabudowy. Korzyścią i konsekwencją otwartego planu jest naturalne oświetlenie większości przestrzeni, co dodatkowo powiększa optycznie mieszkanie.

Metal, drewno i połysk

W stylu nowoczesnym naturalne drewno często stanowi przeciwwagę dla metalu – idealnie trwałego i praktycznego. Meble na wysokich nogach chętnie łączą oba surowce, ale wykończenie bardzo często bywa pełne blasku: szklane, laminatowe czy ceramiczne. Idealnie gładkie powierzchnie zastępują ozdobniki i na zasadzie kontrastu dopełniają się z matową strukturą. Często wykorzystywane materiały to także kamień i skóra, zarówno w wersji oryginalnej jak i sztucznej.

Aranżacja w stylu nowoczesny Lago.it

Widoczność struktury architektonicznej

Modernizm chętnie wykorzystuje, a nawet podkreśla elementy konstrukcyjne budynku. Tramy, słupy czy klatki schodowe pozostają dumnie wyeksponowane i stają się częścią ogólnego wystroju. Tym samym nie wstydzimy się też rur czy wnęk, traktując je raczej jako rys charakterystyczny.

Kontrast i asymetria

Podczas gdy klasyka bogato czerpie z zasad równowagi, proporcji i symetrii, w stylu nowoczesnym widzimy raczej świadomy przekór. Poszczególne elementy są proste, ale tworzą złożone koncepcje designerskie kontrastując ze sobą i nierzadko burząc stereotyp ładu. Końcowy efekt wzmocniony jest dzięki ostrym krawędziom, wyraźnym rozgraniczeniom i kanciastą strukturą. Linie są raczej poziome i pionowe niż zaokrąglone.

Wyszukana elegancja

Mimo całej swojej prostoty i śmiałości styl nowoczesny pozostaje wierny koncepcji komfortu i elegancji. Estetyka jest bardzo istotna, tak sam jak nawiązania do prestiżu, typu złote czy marmurowe akcenty subtelnie wplecione w całość. Ważną rolę w całości odgrywa również sztuka nowoczesna, której jest raczej mniej niż więcej. Królują więc duże abstrakcyjne obrazy i metalowe rzeźby o raczej lekkich, ażurowych formach. Rolę dekoracji spełniają też czasem geometryczne wykończenia ścian lub sufitu o trójwymiarowej strukturze – proste, ale doskonale widoczne.

źródło: unsplash.com

Dodatki w stylu nowoczesnym

Oszczędność w zakresie dekoracji nie oznacza, że są one całkiem zakazane. Owszem, z racji na ograniczoną ilość wybór jest bardzom istotny i powinien być przemyślany. Wspaniałe efekty daje minimalistyczna ceramika, która jest pretekstem do zaproszenia roślin do wnętrz. Te ostatnie to przede wszystkim orchidee, tropikalne palmy i sukulenty, bambus, zamijokulkas, itd. – jednym słowem gatunki o wyrazistych, soczyście zielonych liściach.

Bardzo ważnym elementem wnętrz w stylu nowoczesnym jest również oświetlenie. Tutaj również króluje minimalizm, geometria i funkcjonalizm. Obok abstrakcyjnych konstrukcji dających o wielokierunkowych reflektorach wykorzystuje się często listwy LED i płaskie lampy sufitowe oraz ścienne.