501 521 551 hello@mellou.pl

To, co piękne, nie zawsze jest najbardziej praktyczne. Współczesny właściciel mieszkania czy domu chce jednak możliwie najlepszego kompromisu między estetyką a funkcjonalnością. Profesjonalne projektowanie wnętrz ma za zadanie podołać temu zadaniu.

Najważniejsze zasady przy projektowaniu wnętrz

Aranżacja domu czy mieszkania jest kompozycją wielu różnych elementów. Eksperci w branży opracowali już zestaw podstawowych reguł, które mają pomagać przy kształtowaniu tej całości w najbardziej optymalny sposób. Przede wszystkim mówi się o:

  • Proporcji – każdy element wystroju określić można za pomocą stylu, koloru, rozmiaru czy kształtu. Oczywiste jest, że pewne meble, sprzęty i dekoracje będą się dopełniać, inne zaś ze sobą kontrastować. Każda pojedyncza część całości musi mieć przemyślaną relację w stosunku do innych obiektów w otoczeniu. Jako klasykę proporcji podaje się dziś stosunki: 2:3, 3:5 oraz 5:7:11. Liczby te można interpretować w różny sposób, np. na każde 2 rustykalne elementy wystroju przypadają 3 industrialne. W odniesieniu do kolorów projektanci wnętrz coraz częściej opowiadają się też za regułą 70/30. Oznacza ona, że 70% aranżacji stanowi kolor dominujący, a 30% dodatkowy.
  • Równowadze – wnętrz powinno sprawiać wrażenie stabilnego, wyważonego, pełnego spokoju. W wersji klasycznej idealną równowagę zapewnia symetria, która wciąż chętnie wybierana jest do eleganckich, formalnych aranżacji. Ale paradoksalnie również dobrze przemyślana asymetria zapewnia owo pożądane poczucie równowagi przestrzennej i kreatywności zarazem. Warto jeszcze wspomnieć o optycznej równowadze, kiedy przedmioty umieszczone w różnych odległościach od punktu widzenia tworzą kompozycję równie ciekawych i przyciągających uwagę obiektów. To już jednak projektowanie wnętrz na najwyższym poziomie!
projektowanie wnętrz
źródło:pexels.com
  • Podkreślaniu – każde wnętrze powinno mieć swoje dominujące atrybuty, które przyciągają uwagę od wejścia. Owe dominanty trzeba jest odpowiednio podkreślić i wyeksponować. Kluczem do sukcesu jest oczywiście racjonalne rozmieszczenie. Designerska kolorowa sofa nie będzie wcale wyglądać najlepiej wciśnięta w kąt. Spektakularne obrazy warto zaś grupować na ścianie w przemyślaną kompozycję.
  • Rytmie – czyli określonej powtarzalności motywów wnętrzarskich. Oko ludzkie zwykle ogarnia dane pomieszczenie ruchem z jednej strony do drugiej. Warto, aby w ramach tego oglądania dała się dostrzec konsekwencja np. równomiernie rozmieszczonych detali z naturalnego drewna. W utrzymaniu przyjemnego rytmu pomagają też desenie powtarzające się np. na poduszkach i zasłonach czy stoliki do kawy ustawione on najmniejszego do największego.
  • Harmonii – mimo wszystkich różnic, kontrastów i akcentów aranżacja musi tworzyć wrażenie skończonej i pełnej całości. Przyjemnie patrzy się na wnętrza, w których każdy element wydaje się być potrzebny i uzasadniony, każdy ma jakąś relację do innego obiektu.
 źródło:pexels.com
źródło:pexels.com

5 kluczowych etapów, czyli projektowanie wnętrz krok po kroku

Aby dało się spełnić wszystkie te postulaty, potrzeba doskonałej organizacji i metodyki pracy. Tutaj pojawia się zwykle największa różnica między hobbystami parającymi się wystrojem wnętrz a profesjonalnymi projektantami. Pomysł i entuzjazm to niestety nie wszystko!

Projektowanie wnętrz powinno przebiegać logicznymi etapami. Najczęściej dzieli się je na:

  1. Programowanie / strategiczne planowanie, czyli zadawanie pytań i określanie celów aranżacji.
  2. Projekty koncepcyjne, czyli opracowanie schematów rozmieszczenia, kolorystyki, budżetu, itd. Na tym etapie wybiera się pomiędzy możliwymi opcjami.
  3. Rozwój projektu, czyli szczegółowe dopracowanie wybranej wizji łącznie z konkretnymi sprzętami, detalami dekoracyjnymi, typami tapicerki czy nawierzchni.
  4. Opracowanie technicznej dokumentacji w tym również wizualizacji, planów 3D czy projektów poszczególnych mebli na zamówienie.
  5. Zakupy i kontraktowanie ekip wykonawczych

Aranżacja mieszkania oszczędnie, ale funkcjonalnie

Dwa największe ograniczenia, które limitują projektowanie wnętrz to metraż oraz budżet. Na szczęście, oba da się obejść sprytnymi trikami. O optycznym powiększaniu małych wnętrz już pisaliśmy. Jeśli chodzi o aspekt finansowy, poleca się przede wszystkim:

  • Wybór prostego designu, który nie wymaga wysokiej jakości wykończenia czy dużej liczby dodatków;
  • Naturalistyczny lub rustykalny styl wystroju, który umożliwia wykorzystanie mebli używanych, recyklowanych czy samodzielnego wyrobu;
  • Modułowe systemy przechowalnicze, które ułatwiają zagospodarowania przestrzeni i są łatwe do samodzielnego zestawienia;
  • Metalowe elementy wystroju – racjonalne cenowe i niezwykle trwałe;
  • Otwarte półki w kuchniach, salonach, a nawet sypialniach;
  • Wybór prostych mebli o uniwersalnym zastosowaniu, typu stołki, ławy.

Nie zawsze jednak kupowanie najtańszego wyposażenia jest w rzeczywistości oszczędne. Niestety, niska jakość mebli, podłóg czy sprzętów AGD to wyższe ryzyko usterek i potrzeby wcześniejszej wymiany. Ogólnie, lepiej jest mieć mniej wyposażenia lepszej jakości niż więcej o niskim standardzie. Ewentualne puste miejsca w domu warto zapełnić roślinnością doniczkową, którą można rozmnażać we własnym zakresie!

źródło:pexels.com

Projektowanie wnętrz w XXI w.

Nie zapominajmy, że sztuka aranżacji wnętrz podlega wyjątkowo dynamicznym zmianom. Z każdą dekadą oczekiwać możemy nowych rozwiązań, tak w zakresie wykończenia domów i mieszkań, jak i samego podejścia do projektowania. Już dziś nowoczesne programy do tworzenia planów, projektów, wizualizacji, budżetów czy list zakupów rewolucjonizują branżę. W przyszłości jeszcze bardziej polegać będziemy na rozwiązaniach IT, które przede wszystkim wspierają indywidualizację rozwiązań.

Analitycy rynku obserwują również, że już w trzeciej dekadzie XXI wieku wyraźnie zaznacza się priorytet wygody. Niezależnie od wielkości domu czy mieszkania, marzymy przede wszystkim o komforcie. Nie tylko potrzebujemy dobrych warunków do snu czy pracy, ale także coraz częściej stawiamy na łazienki z opcją spa, domowe siłownie czy balkony aranżowane na miarę wypoczynkowych tarasów. Prosta, ale wygodna i wodoodporna kanapa ogrodowa wygrywa więc z wymyślnym zestawem eleganckich mebli.

Nadal aktualne pozostaje projektowanie wnętrz na planie otwartym, czyli połączenia salonu z kuchnią, a nierzadko i sypialni z łazienką. Zamiast ścian preferujemy cienkie profile segregacyjne, wykonane na przykład ze szkła. Jednocześnie standardem stają się meble rozkładane, zwłaszcza sofy czy stoły, które pozwalają łatwo manipulować przestrzenią. Uniwersalność małych wnętrz będzie prawdopodobnie jednym z głównych trendów designu w następnych latach.

Co nas czeka w przyszłości?

Na pewno dalsza minimalizacja przestrzeni mieszkalnych, a wraz z nią sprytne pomysły na wykorzystanie ograniczonego metrażu. Kluczowe trendy to smart home, czyli nowe technologie wykorzystywane do zarządzania domem i jego systemami, druk obiektów 3D na życzenie, ale także bardzo zrównoważony, wrażliwy na ekologię design. Niektórzy sugerują wręcz, że zaczniemy żyć skromniej?!