Radość z urlopu i gorączka pakowania czasem spychają na boczny tor bezpieczeństwo tego, co pozostawiamy za sobą. A w trakcie nieobecności właścicieli każdy dom narażony jest na większe ryzyko. Sprawdź, jak zabezpieczyć dom, aby móc wyjechać ze spokojną głową.
Zamknij drzwi i okna
Wydaje się to banałem, ale obserwacje wskazują, że włamywacz najczęściej dostają się do pustych domów przez uchylone okno. Zanim wyjedziesz, upewnij się więc nie tylko czy drzwi wejściowe są stosownie zamknięte, ale także skontroluj drzwi tylne, tarasowe oraz wszystkie okna. Jeśli posiadasz rolety antywłamaniowe, pamiętaj o ich spuszczeniu. Dobrym pomysłem jest również instalacja zamków antywłamaniowych.
Wielu ludzi przechowuje też w okolicy domu zapasowy klucz na różne ewentualności. Na czas urlopu należy go zdecydowanie usunąć i powierzyć opiece kogoś zaufanego.
Powiadom sąsiadów
W zakresie bezpieczeństwa domu czy mieszkania nie ma nic lepszego niż sąsiedzi, którzy dużo czasu spędzają we wnętrzach. Emeryci oraz mamy z małym dziećmi to ideał, ale każdy uczciwy, zaangażowany sąsiad jest skarbem. Przed wakacjami poinformuj go o swoim wyjeździe i poproś o baczność. Jeśli jesteście w dobrych stosunkach, możesz też zostawić mu klucz i poprosić o podlewanie kwiatów, opróżnianie skrzynki na listy, wystawianie i chowanie śmietnika, a nawet skoszenie trawy. Takie drobne gesty skutecznie odstraszają włamywaczy.
Nie zapomnij odwdzięczyć się za opiekę prezentem z podróży – butelka wina czy bomboniera to dobre podziękowanie za pomoc.

Nie rozgłaszaj, że jesteś na wakacjach
O planowanym urlopie powiadamiaj tylko osoby z bliskiego grona. Nie jest dobrze, gdy cała ulica więc kiedy wyjeżdżacie, a kiedy wracacie. Informacja taka łatwo może dostać się w niepowołane ręce.
Policja przestrzega też przed publikacją zdjęć z wakacji na mediach społecznościowych. Nawet, jeśli Twój profil obserwuje „zaledwie” 100 znajomych, to każdy z nich ma przynajmniej dalszych stu. Z Facebooka czy Instagramu bardzo łatwo jest wyciągnąć wszystkie kluczowe informacje, łącznie z tym, co może czekać na złodzieja we wnętrzach. Jeśli potrzebujesz pochwalić się zdjęciami, to najlepiej zrób to dopiero po powrocie!
Zabezpiecz kosztowności
Jeśli masz w domu gotówkę, cenną biżuterię czy dzieła sztuki możesz chcieć zadbać o specjalną ochronę. Idealnie jest posiadać własny, dobrze ukryty sejf, gdzie na czas wyjazdu będziesz mógł skryć wszystkie kosztowności. Alternatywnie możesz przenieść je do skrytki w banku lub przynajmniej naprawdę dobrze ukryć, tak aby nie ułatwiać włamywaczom pracy.

Zabezpiecz wodę, prąd i gaz
Włamywacze to nie jedyne zagrożenie dla Twojego domu. Niestety, w czasie urlopu może dojść do awarii, które spowoduje spore szkody we wnętrzach. Bywają one tym kosztowniejsze, że nikt nie zdąży zwykle zareagować na czas. Z myślą o minimalizacji tego ryzyka:
- Odłącz główny dopływ ciepłej i zimnej wody – zapobiegniesz tym samym zalaniu;
- Wyjmij z zasuwek wtyczek elektrycznych (możesz pozostawić te trudno dostępne czy stale pracujące typu lodówka, zamrażalnik);
- Zakręć gaz;
- Pomyśl o ochronie sieci elektrycznej na wypadek burzy – specjalne urządzenia przeciwprzepięciowe pomogą zabezpieczyć drogi sprzęt przed uszkodzeniem w sytuacji uderzenia pioruna.
Uprzątnij ogród
Nie pozostawiaj w ogrodzie żadnych sprzętów, które mogłyby ułatwić włamywaczom dostęp do budynku, typu drabina, narzędzia. Pochowaj też lżejsze meble i akcesoria, które przy silniejszym wietrze mogłyby spowodować zniszczenia zieleni czy nawet elewacji domu. Zabezpiecz też odpowiednio donice, grilla czy trampolinę – szkoda by było, gdyby uległy uszkodzeniu w czasie burzy czy gradobicia.

Zainwestuj w ubezpieczenie
W ramach przezorności możesz również wykupić przed wakacjami ubezpieczenie na dom. Może ono dotyczyć pożarów, powodzi, burz czy włamań. Nie uchroni ono co prawda Twojego mienia, ale gdyby zdarzyło się najgorsze, pomoże Ci naprawić szkody.
Jak zabezpieczyć dom z pomocą technologii?
Nie ma lepszej ochrony dla domu niż nowoczesny system monitoringu, który nie tylko daje Ci możliwość kontroli nad tym, co się dzieje na posesji, ale również odstrasza złodziei i pomaga zaalarmować stosowane służby. Domowy system bezpieczeństwa oparty jest przede wszystkim na:
- Kamerach wewnętrznych i zewnętrznych, z których podgląd możesz mieć na aplikacji mobilnej lub dzielić z firmą ochroniarską;
- Czujnikach ruchu i detektorach dymu lub czadu;
- Automatycznie włączających się światłach na terenie posesji, które połączone są z czujnikami ruchu;
- Alarmach;
- Wideodzwonkach;
- Inteligentnych zamkach, które możesz kontrolować zdalnie;
- Automatycznie włączanym oświetleniu, które symuluje obecność właścicieli w domu.

Posiadanie systemu bezpieczeństwa bywa warunkiem korzystniejszych form ubezpieczenia, a ponadto pozwala Ci reagować na problem, nawet, gdy jesteś tysiące kilometrów dalej. Pamiętaj, że bezpieczny dom to spokojniejsze wakacje!