Cały rok wyczekujemy lata i przyjemnego ciepła. Niestety, za dużo dobrego szkodzi, a upały też dają się nam we znaki, zwłaszcza, jeśli dokuczają we wnętrzach. Podpowiadamy, jak łatwo schłodzić dom, jeśli nie posiadasz klimatyzacji.
Przyczyny przegrzewania się wnętrz
Dawne ceglane domy o wysokich sufitach i okiennicach były kwintesencją chłodu – zimą niekoniecznie przyjemną, ale przynoszącą ulgę latem. Współczesne budownictwo mieszkaniowe jest zdecydowanie bardziej skondensowane, a nowoczesne technologie izolacyjne sprawiają, że ściany i okna skutecznie zatrzymają ciepło we wnętrzach. W okresie chłodów pomaga to uzyskać i utrzymać pożądaną temperaturę niskim kosztem, ale na wakacjach bywa przekleństwem.
Szczególnie łatwo nagrzewają się pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu, zorientowane na południe i zachód oraz wyposażone w modne duże okna. Klimatyzacja w naszej sferze klimatu umiarkowanego nie jest jeszcze standardem, a jej montaż bywa dość drogi. Jeśli nie chcesz inwestować, możesz spróbować poniższych sposobów jak schłodzić wnętrza.

1. Chroń dom przed ciepłem
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zapobieganie nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń mieszkalnych. Okazuje się, że we własnym zakresie możesz zrobić bardzo dużo, aby uniknąć nieprzyjemnych upałów. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się jak schłodzić dom, pomyśl, jak go przed ciepłem ochronić.
Oto kilka prostych kroków, które pomogą ci zachować optymalną temperaturę we wnętrzach:
- Nie otwieraj okien, jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w środku. Mylnie wydawać się może, że wietrzenie jest zawsze dobrym sposobem na gorąc. W rzeczywistości to ciepłe letnie powietrze, które dostaje się przez drzwi i okna, w dużej mierze odpowiada za przegrzewanie.
- Wyposaż okna w żaluzje lub rolety zewnętrzne – ochrona umieszczona przed szybą jest najskuteczniejszym sposobem na ochronę wnętrz przed gorącem. W ciepłych krajach stałą praktyką jest zasłanianie okien każdego popołudnia. Dotyczy to przede wszystkim szyb zwróconych za zachód.
- Zasłaniaj okna od wewnątrz. Grube kotary również pomagają zatrzymać promieniowanie, wskutek czego temperatura wewnątrz wzrasta wolniej. Najlepiej jest zainwestować w jasne zasłony, które najefektywniej odbijają światło.
- Pomyśl o foliach przeciwsłonecznych. Rolę ochrony przed promieniowaniem UV odgrywają również specjalne folie przeciwsłoneczne. Nakleja się je na szyby bez żadnego kompromisu estetycznego. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w mieszkaniach z dużymi oknami panoramicznymi.
2. Ogranicz wewnętrzne źródła ciepła
Zanim przejdziemy do faktycznych sposobów jak schłodzić wnętrza, skupmy się jeszcze na prewencji. W okresach szczególnych upałów warto ograniczyć też czynniki, które zwiększają temperaturę wewnątrz niezależnie od pogody. Przede wszystkim mowa tutaj o długotrwałym gotowaniu i pieczeniu, które generuje ogromne ilości ciepła. Zamiast skomplikowanych dań typu gulasz czy lazania wybieraj więc raczej proste potrawy typu sałatki, blanszowane warzywa, chłodniki czy smażone krótko przysmaki.
Kolejnym źródłem ciepła w mieszkaniach i domach są żarówki starej generacji, które bardzo efektywnie się nagrzewają. Gdy jest ich więcej i mają dużą moc, mogą niepotrzebnie podwyższać temperaturę. Z tych i innych, ekologicznych oraz ekonomicznych, względów lepiej jest wyposażyć wnętrza w nowoczesne źródła światła, zwłaszcza żarówki LED.
Ciepło we wnętrzach generują również wszystkie urządzenia elektryczne – począwszy od tosterów i suszarek do włosów, a skończywszy na telewizorach, komputerach i lodówkach. Naturalnie, trudno jest zachęcać współczesnego człowieka, aby rezygnował z komfortu związanego z technologią. Tam, gdzie jest to możliwe, warto jednak pamiętać o wyłączaniu nieużywanych sprzętów lub ograniczaniu ich użycia.

3. Wietrz w nocy
Wietrzenie jest doskonałą metodą jak schłodzić wnętrza. Dokonywać go należy jednak wówczas, gdy na dworze jest chłodniej. Idealną porą jest noc oraz wczesny ranek. Spanie przy otwartych oknach to doskonała praktyka, ale jeśli nie jesteś jej miłośnikiem, naucz się porannego wietrzenia.
W lipcu i sierpniu warto wcześnie rano pootwierać na oścież wszystkie okna. Mały przeciąg pomoże wprowadzić do wnętrz dużo chłodnego powietrza. Następnie okna należy szczelnie zamknąć, aby uwięzić je w środku i nie pozwolić cieplejszym powiewom dostać się wnętrza.
Doskonałą sposobnością do wietrzenia są również letnie burze, po których temperatura zazwyczaj opada. Warto wówczas na pół godziny otworzyć wszystkie okna, a nawet drzwi wejściowe!
4. Pomyśl o wentylatorach
Krokiem pośrednim przed klimatyzacją jest wyposażenie wnętrz w wentylatory, zwane popularnie wiatrakami. Te dość niedrogie i niepochłaniające zbyt dużo energii urządzenia przynoszą prawdziwą ulgę w czasach upałów. Mało kto jednak wie, jak skutecznie schłodzić dom z ich pomocą. Otóż idealnie jest mieć dwa wiatraki – jeden ustawiony przy drzwiach, drugi przy oknie. W okresie, gdy na zewnątrz jest chłodno otwieramy dom na przestrzał i uruchamiamy oba urządzenia, które skutecznie wytwarzają prąd powietrza.
Jeśli masz tylko jeden wentylator, możesz też wzmocnić jego działanie za pomocą lodu. W tym celu płaską tacę lub blachę napełniamy zimną wodą, do której wrzucamy kostki lodu. Umieszczamy ją przed włączonym wiatrakiem, który dystrybuować będzie wokół chłodne powietrze.

5. Inne pomysły jak schłodzić dom
W wielu poradnikach wskazuje się również, aby w czasie upałów poprawiać klimat panujący w domu poprzez nawilżanie powietrza. Ten pomysł jest poniekąd kontrowersyjny. Z jednej strony, rozproszona chłodna woda faktycznie przynosi nam orzeźwienie; z drugiej jednak nadmiar wilgotności przy wysokiej temperaturze jest wysoce nieprzyjemny. Nawilżanie warto więc uzależnić od wilgotności panującej w domu – za optymalny uważa się przedział między 40 a 60%.
Bardziej niestandardowe metody chłodzenia domu obejmują również wkładanie do zamrażalnika skrzyniowego pozostałych z remontu kafli ceramicznych i wyjmowanie ich w okresach podwyższonej temperatury.
Jeśli mimo wszystko we wnętrzach i tak jest ciepło, pamiętaj, aby chronić siebie przed przegrzaniem, które bywa groźne dla zdrowia. Noś więc lekkie ubrania, dużo pij, a w nocy śpij pod lekką poszewką, idealnie w miejscu położonym dość nisko.