Design – jaką rolę pełni urządzaniu wnętrz?
Były czasy, gdy wyposażenie domu miało tylko i wyłącznie aspekt funkcjonalny. Trzeba było na czymś spać, jeść, siedzieć. Współcześnie design jest dominantą naszych decyzji i ma zasadnicze znaczenie przy urządzaniu wnętrz.
Krótka historia interior designu
Na długo zanim zrodziła się modna dziś profesja projektanta wnętrz, ludzkość przejawiała już zainteresowanie koncepcją optymalnego wykorzystania przestrzeni mieszkalnej. O początkach faktycznego wystroju mówi się w kontekście starożytnych architektów hinduskich, którzy nie ograniczali się do projektowania budowli, ale także planowali ich wnętrza z uwzględnieniem religijnych reguł i wymogów. Także zamożne dynastie antycznego Egiptu nie szczędziły pieniędzy i czasu, aby za pomocą mebli, dodatków i dekoracji nadać poszczególnym pomieszczeniom rolę i prestiż.
Grecy i Rzymianie poświęcali urządzaniu wnętrz jeszcze więcej uwagi rozwijając takie koncepcje designerskie jak zdobne mozaiki czy praktyczne, ale także dekoracyjne kolumny. Z czasem sztuka dekoracji pomieszczeń mieszkalnych i publicznych stała się wiernych echem i przedłużeniem ewoluujących stylów architektonicznych – średniowiecznego gotyku, renesansu czy pysznego baroku.
Dopiero w połowie XIX w. rozwinął się jednak nowożytny „interior design”, któremu wyraźnie pomogła masowa industrializacji. Bogacąca się klasa średnia zaczęła domagać się mebli i elementów wyposażenia, które gwarantowały komfort mieszkania, ale i radość z bycia posiadaczem. Powstały duże firmy produkujące całe kolekcje mebli i dodatków, które często wcielały w życie swoje własne, nawet dość amatorskie pomysły na „styl”.
Po II Wojnie Światowej zarysował się jeszcze jeden ważny trend, który odmienił oblicze designu w urządzani wnętrz. Otóż producenci mebli tapicerowanych zaczęli oferować customizację foteli i kanap, a oferta katalogowa wzrosła nagle kilkunastokrotnie. Jednocześnie coraz istotniejsza stała się rolą projektantów wnętrz, którzy działali już od początku XX w., ale dopiero w latach 50-tych i 60-tych stali się poszukiwani, a nawet rozchwytywani.

Po co nam design w urządzaniu wnętrz?
Sama definicja pojęcia „interior design” mówi o sztuce i nauce w jednym, która ma za zadanie poprawić środowisko domów i mieszkań, tak, aby ich lokatorom żyło się przyjemniej i zdrowiej. Zwróćmy uwagę, że samo upiększanie nie jest tutaj celem. Najważniejsze jest samopoczucie, na które oczywiście zasadniczy, ale nie wyłączny wpływ ma estetyka.
Zastanówmy się jednak, w jaki sposób design pomaga nam żyć lepiej?
- Poprawia wykorzystanie przestrzeni. Projektant wnętrz przede wszystkim stara się dostosowywać dane pomieszczenie do określonych potrzeb. Kuchnia może być minimalistycznym kątem śniadaniowym dla dwojga albo sercem domu wielkiej rodziny. Design podporządkowuje cztery ściany tym wymogom.
- Oddziałuje na nas kolorami. Barwy są bardzo ważnym częścią designu. Nie tylko pomniejszają, powiększają i akcentują poszczególne elementy wyposażenia, ale także wpływają na samopoczucie domowników. Mogą mieć charakter pobudzający, uspokajający, chłodzący, itd.
- Pozwala nam wyrażać siebie. Potrzeba ekspresji jest często acz niesłusznie lekceważona. Design we wnętrzach, tak samo jak ubranie, może być tymczasem formą wyrażenia własnych uczuć, fascynacji czy aspiracji. Tym samym staje się przedłużeniem naszej osobowości i pozwala nam czuć się w domu naprawdę swojsko. Czasami mówi się wręcz o podbudowywaniu własnego „ja” za pomocą odpowiednio prestiżowych, ciekawych czy inspirujących wnętrz.
- Wspomaga nasz potencjał. Pomyśl o obrazie, który przenosi cię daleko do wymarzonego świata. Albo o krześle, którego kształty nie przestają cię zachwycać. Design poprzez swoją estetykę może wywoływać uczucia ukojenia lub pobudzenia, sprzyjać kreatywności, efektywności czy nawet ochocie do podejmowania wyzwań!
- Decyduje o bezpieczeństwie. Takie a nie inne meble, poręcze, parapety czy schody mają kolosalny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Ten aspekt jest dziś bardzo istotnym priorytetem w urządzaniu wnętrz i bywa wyznacznikiem poszczególnych marek.
- Może być mniej lub bardziej praktyczny. Betonowa podłoga jest nie tylko industrialnie modna, ale także łatwa do sprzątania. Tym samym oszczędza czas na polerowanie drewna czy czyszczenie fug. Każdy element wyposażenia może być oceniany w tym kontekście. Design w wnętrzach może być ekonomiczny i funkcjonalny lub… wręcz przeciwnie.
- Wpływa na wartość nieruchomości. Decydując o poszczególnych aspektach wykończenia i urządzenia wnętrz dokonujemy także swoistej inwestycji. Wysokiej jakość, trwały design o ponadczasowym charakterze pozwoli w przyszłości sprzedać dom lub mieszkanie za lepszą cenę!

Największe błędy w urządzaniu wnętrz
Dużo mówi i pisze się o konkretnych błędach w wystroju mieszkań i domów – od niedostatecznego oświetlenia po nieprawidłowy rozmiar dywanu. W sensie bardziej ogólnym współczesny rynek meblarsko-wykończeniowy skłania nas jednak do zapominania o najważniejszym. Wnętrza powinny bowiem służyć, nie zaś ograniczać.
Nim zdecydujesz się na plan renowacji czy urządzenia domu zastanów się więc dlaczego wybierasz te, a nie inne elementy. W długiej perspektywie czasu może się okazać, że:
- Ograniczanie kosztów dzisiaj, zasadniczo zwiększy wydatki w przyszłości.
- Kierowanie się sezonowymi trendami prowadzi do szybkiej dezaktualizacji wnętrz i wywołuje potrzebę ciągłego ich doskonalenia.
- Drogie ekskluzywne materiały nie zawsze są praktyczne. Utrzymanie ich w czystości bądź dobrej kondycji może być w niektórych domach bardzo trudne… i stresujące.
- Nie wszystko to, co świetnie prezentuje się w katalogach, będzie pasować to twoich czterech ścian.
- Wyrazisty, oryginalny design potrzebuje przestrzeni. Stłaczanie wyjątkowych mebli i dekoracji na zasadzie „im więcej, tym lepiej”, zazwyczaj daje opłakane skutki.
Warto też pamiętać, że ekstrawagancja, połysk i wyrazistość nie są wcale wyznacznikiem designu najwyższej klasy. Proste kształty, naturalne surowce i klasyczne wzornictwo mogą być zaskakująco spektakularne!
