Dobrze oświetlone wnętrza to nie tylko podstawa życiowego komfortu, ale także ważny element domowej estetyki. Podpowiadamy jak dobrać lampy po poszczególnych pokoi i czym się kierować przy wyborze.
Lampy do salonu
Jako najbardziej reprezentacyjna przestrzeń domowa salon potrzebuje oświetlenia, które pozwoli realizować wszystkie dzienne aktywności. Ponadto współczesne trendy wnętrzarskie przywiązują jednak ogromne znaczenie do designu lamp, który może odgrywać bardzo istotną rolę w wystroju. Jeśli więc przepłacać i wybrzydzać na kloszami i abażurami, to właśnie w salonie!
Jak dobrać lampy salonowe w sposób komplementarny i harmonijny? Przede wszystkim będziesz potrzebować:
- lamp wiszących – najczęstsza lokalizacja to oczywiście kąt wypoczynkowy z sofą oraz stół jadalny. W obu tych przypadkach projektanci wnętrz chętnie stawiają na szerokie, dekoracyjne abażury, zwieszone na tyle nisko, by mogły być w pełnej krasie podziwiane z pozycji stojącej. Szczególną popularnością cieszą się dziś konstrukcje z papieru, tworzyw sztucznych czy metalu. Im bardziej są intrygujące i geometrycznie zróżnicowane, tym lepszy efekt wizualny i świetlny!
- lampy sufitowej – w zależności od wielkości salonu, konieczne być może dodatkowe doposażenie przestrzeni w oświetlenie montowane bezpośrednio na suficie. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy listwowe z reflektorami skierowanymi pod różnym kątem bądź tez światła punktowe np. wpuszczane w podwieszany sufit.
- lampy do czytania – może mieć charakter podłogowy lub ścienny, ważne by zapewniała odpowiednio silne, ukierunkowane światło. Konieczne jest oczywiście zgranie jej z miejscem do lektury, idealnie fotelem lub kanapą. Designerskie lampy podłogowe wykorzystane w tej roli bywają cenną dekoracją!
- lampy stołowej – ustawiona na biurku lub na komodzie, daje lokalną poświatę, które przyda się i przy pracy, i jako atmosferyczne punktowe oświetlenie po zmroku, idealne np. do oglądania telewizji.
- lamp ściennych o przyćmionym, klimatycznym charakterze. Im większy salon, tym pilniejsza potrzeba zaopatrzenia go w alternatywne warstwy oświetlenia możliwe do kombinowania na różne sposoby. Dekoracyjne kinkiety to ideał na relaksacyjne wieczory zimowe!


Jak dobrać lampy do kuchni?
Oświetlenie kuchni spełnia rolę przede wszystkim funkcjonalną gwarantując komfort i bezpieczeństwo pracy. Obecnie standardem jest wyposażenie szafek kuchennych w listy świetlne (np. LED), które obejmują swoim zasięgiem cały blat roboczy. Ponadto niezbędna jest również główna lampa sufitowa lub wisząca, która rozjaśni równomiernie całe pomieszczenie. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzają się wspomniane już lampy listwowe bądź podłużne modele wiszące zamontowane bezpośrednio na wyspą kuchenną. Niektóre są fantastycznym elementem wykończenia aranżacji kuchennej.
Nie zapomnij oczywiście o świetle nad stół lub blat do jedzenia. Podobnie jak w salonie, obowiązuje tutaj zasada przybliżania oświetlenia do blatu i biesiadników. Idealnym rozwiązaniem jest więc lampa wisząca odpowiadająca wielkości i kształtowi stołu.


Funkcjonalne lampy do łazienki
Łazienki to zazwyczaj dość niewielkie pomieszczenia, ale często pozbawione okien. Bardzo istotne jest więc wzięcie pod uwagę ich aktualnego rozmieszczenia. W bardzo małych łazienkach wystarczające jest oświetlenie górne, sufitowe, oraz silna lampa wokół lustra, umożliwiająca toaletowe rytuały. W wersji luksusowej dodatkowe światło montuje się w dużych, otwartych kabinach prysznicowych. Warto by było ono odpowiednio stłumione i pozwalało zrelaksować się podczas natrysku. Ponadto, wysoce pożądane w łazience bywają również kinkiety oferujące przefiltrowane światło o niskim poziomie intensywności. Gdy w nocy chcemy skorzystać z toalety, rozjaśniają one ciemności, ale nie prowokują zbytniego wybudzania się ze snu.

Jak dobrać lampy do sypialni?
Niby w sypialni przede wszystkim się śpi… Mimo to oświetlenie tego sennego pokoju jest kluczowe dla codziennego usypiania i wstawania. Jak zwykle, potrzebować będziesz ogólnego światła o umiarkowanym poziomi intensywności – sprawdzi się ono np. przy sprzątaniu czy ubieraniu. Najistotniejsze z punktu widzenia komfortu są jednak światła wokół łóżka.
Klasycznym rozwiązaniem są lampki nocne ustawione na szafkach lub mocowane bezpośrednio na ścianie. Wybór konkretnego modelu musi uwzględniać ewentualną potrzebę czytania książek przed snem. Do lektury będziesz potrzebować raczej punktowego strumienia silnego światła, które niekoniecznie jest najlepszą opcją do relaksu. Stąd oświetlenie wokół łóżka jest często dublowane – atmosferyczne lampy z kloszami bywają parowane ze ściennymi reflektorami do czytania, o ruchomych ramionach.

Jakie lampy na schody?
W piętrowych domach koniecznością jest też oświetlenie klatki schodowej – jest to podstawowy wymóg bezpieczeństwa! W wyjątkowo wysokich budynkach i loftach ciekawą alternatywą może być wybór spektakularnej lampy wiszącej, która samą swoją konstrukcją wypełni pustą przestrzeń nad głową. Na całej długości schodów powinno jednak być zainstalowane oświetlenie ścienne, które po zmroku zapewni dostateczny poziom jasności. Ponadto, bezpośrednio w stopniach montuje się czasem dodatkowo światła nocne, działające automatycznie od wieczora do rana. Zużywają one minimalne ilości prądu, a zapobiegają wielu groźnym wypadkom.

Lampy na korytarz
W przedpokoju światło powinno być stosunkowo wyraźne, tak aby ułatwiać znajdywanie zaginionych rękawiczek i kontrolowanie swego wyglądu w lustrze. Funkcjonalna lampa sufitowa o odpowiednio długiej konstrukcji będzie doskonałym wyborem. Poza tym w korytarzu na pewno docenisz kinkiety, które montuje się zazwyczaj w okolicach lustra. Stylowy wybór pozwoli dopełnić aranżacji, która zbyt często jest surowa i nieprzyjazna.

Lampy wiszące nowoczesne czy klasyczne?
A skoro mówimy o stylu, to warto rozważyć jeszcze problem designu domowego oświetlenia. Z jednej strony, w sklepach można już nabyć lampy o szokującej liczbie funkcji, od ruchomości kloszów po zmianę natężenia, a nawet koloru światła. Z drugiej, wielu z nas instynktownie pożąda we wnętrzach klasycznych lamp dekoracyjnych, niezrównanych w swojej urodzie i nostalgicznym tonie. Jak dobrać lampy wiszące, aby nie żałować?
Kluczem do sukcesu jest oczywiście próba zharmonizowania designu lamp z wybraną stylistyką wnętrz. W nowoczesnej aranżacji futurystyczne konstrukcje nad głową będą zdecydowanie lepszym wyborem. Jeśli jednak preferujesz wystrój inspirowany klasyką, możesz woleć postawić na tradycyjny abażur, a ewentualne techniczne problemy oświetleniowe rozwiązać za pomocą minimalistycznych lamp bocznych o wysokim poziomie funkcjonalności. Warto dodać, że we współczesnej ofercie sklepów wnętrzarskich znaleźć można lampy wizualnie nawiązujące do trendów retro, ale oferujące wszystkie najnowsze walory użytkowe!

