Meble na zamówienie cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to zarówno z niewielkiej przestrzeni miejskich mieszkań, jak i dominacji idei funkcjonalizmu. Podpowiadamy dlaczego warto postawić na funkcjonalną szafę.
Odpowiednia ilość miejsca przechowalniczego to nie tylko codzienny komfort i lepsza organizacja, ale także atrakcyjniejsza aranżacja. Posiadając funkcjonalną szafę możesz zrezygnować z wielu dodatkowych mebli, a wszystkie mniej estetyczne przedmioty ukryć za drzwiami. W efekcie uwielbiany współcześnie minimalizm jest w zasięgu ręki, a jednocześnie pozostaje sporo miejsca wolnego na dekoracje i gadżety uprzyjemniające życie.
Szafa otwierana czy przesuwna, z lustrem czy bez?
Podstawowa rozterka w zakresie kupna szafy to wybór między tradycyjnym otwieranym modelem a zabudową z przesuwnymi drzwiami. Każda opcja ma swoje wady i zalety, w każdym domu optimum może być nieco inne.
Nie da się ukryć, że klasyczne dwudrzwiowe szafy wolnostojące to już swego rodzaju kanon wnętrzarski. Skojarzenia z tajemnicami dzieciństwa i retro stylem są tutaj oczywiste i poniekąd urzekające. Stąd w wielu aranżacjach inspirowanych rustykalizmem czy trendem vintage ta tradycyjna szafa pozostaje strzałem w dziesiątkę.

W katalogach nowoczesnych mebli znajdziemy już jednak również modułowe modele otwierane, które dają nieco więcej swobody aranżacyjnej. Zestawiane w dowolne zestawy pozwalają efektywnie wykorzystać wolną przestrzeń, oferując ciekawe odcienie frontów czy popularne połyskliwe wykończenie w minimalistycznym stylu.
Jeśli jednak potrzebujesz wysoce funkcjonalną szafę dopasowaną „jak ulał” do warunków przestrzennych i specyficznych potrzeb przechowalniczych, wybierz opcję na wymiar z przesuwnymi drzwiami. Pozwala ona do maksimum wykorzystać powierzchnię zastawionej podłogi, sięgając aż po sufit. Dopasowuje się też gładko do skosów i nieregularności ścian, eliminując zarazem potrzebę do zachowania dystansu potrzebnego na otwieranie drzwi.

Lustro na drzwiach szafy?
Zamawiając funkcjonalną szafę na wymiar decydujesz m.in. o kolorystyce i wykończeniu jej drzwi. Jedną z popularniejszych opcji jest lustrzana tafla zamiast klasycznej laminatowej powierzchni. Jakie są jej zalety?
- W sypialni, przedpokoju czy garderobie szafa z lustrem pozwala łatwo zestawiać stroje i kontrolować wygląd.
- W małych pomieszczeniach lustra zamiast drzwi pozwalają optycznie zwiększać przestrzeń i rozjaśniać ją światłem odbitym.
- Lustro na drzwiach szafy przydaje się także do domowego fitnessu czy jogi.
- Gładka lustrzana tafla pasuje do nowoczesnego designu.
Z drugiej strony, nadmiar luster możne zmienić funkcjonalną szafę w nieprzyjemną, chłodną ścianę, która nie sprzyja przytulności. Na gładkiej tafli bardzo dobrze widać też odciski palców, co zmusza do częstego mycia. Wreszcie, w porównaniu z innymi powierzchniami, przesuwne lustrzane drzwi łatwiej ulegają defektom, nie mówiąc już o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają w razie przypadkowego rozbicia.
Ciekawa kolorystyka i faktura (np. szkło, akryl, lakierowane płyty) może w ostatecznym rozrachunku być ciekawszym i praktyczniejszym pomysłem na wykończenie wnętrz, tym bardziej, że wybór jest ogromny. Idealnie jest więc połączyć praktyczną część lustrzaną z innymi typami frontów.

Zaplanuj wnętrze szafy krok po kroku
Aby idealnie spełniania swoją rolę funkcjonalna szafa musi przede wszystkim być racjonalnie zaplanowana od wewnątrz. Doświadczony projektant wnętrz pomoże Ci rozważyć wszystkie opcje i dopasować idealną konfigurację półek, wieszaków, itd. Przedtem musi jednak odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Co będziesz trzymać w szafie? Oprócz ubrań może się w niej znaleźć miejsce na żelazko, odkurzacz, pościel, obuwie, pudła z pamiątkami, itd.
- Jaki typ ubrań przeważa w Twojej garderobie? Czy są to długie suknie do ziemi, krótkie koszule czy może wełniane swetry, które nie powinny wisieć?
- Wolisz trzymać odzież na półkach, na wieszakach czy w szufladach?
- Czy posiadasz akcesoria wymagające specjalnego przechowywania, typu kapelusze, krawaty, peruki, paski, torebkii, itd.
- Co potrzebujesz mieć pod ręką, a z czego korzystasz rzadko?
W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania możesz krok po kroku zaplanować szerokość półek, głębokość szuflad, długość i wysokość instalacji drążków na wieszaki, a także specjalne przegródki, haczyki, itd. Pamiętaj, że czasami kwestia kilku centymetrów robi wielką różnicę, więc wszystko należy projektować z miarką w dłoni.

Funkcjonalna szafa w pokoju dziecka
Nawet w pokoju dziecięcym znajdzie się miejsce na funkcjonalną szafę. Co więcej, pozwoli ona odciążyć pozostałą przestrzeń, zostawiając więcej swobody na zabawę. Zabawki, książki i ulubione gadżety trzymamy oczywiście chętniej na półkach i w koszach, ale w szafie znajdzie się cała reszta – ubrania, sprzęt sportowy, zabawki na wyrost i te, które czekają na dalszą pociechę. Przy odrobinie dobrej organizacji łatwo stworzyć sezonowe strefy odzieży i akcesoriów na zimę i lato. To tutaj można też schować wyjmowane raz na jakiś czas trakcje typu ogrodowy namiot czy latawiec.
Planując funkcjonalną szafę dla dziecka warto wziąć pod uwagę stałą ewolucję potrzeb podopiecznych. Najlepszą inwestycją będzie szafa, która pomieści najpierw śpioszki niemowlęce i beciki, a potem sukienki oraz modne jeansy. Zachowując neutralny minimalistyczny design nie musimy też obawiać się stylowej dezaktualizacji. W razie potrzeby można oczywiście zawsze zmienić konfigurację półek i wieszaków wewnątrz.

Szafa – garderoba w sypialni
Funkcjonalną szafę w sypialni najczęściej dzieli dwójka partnerów. W zależności od dostępnej przestrzeni może chodzić o zabudowaną ścianę z przesuwnymi drzwiami lub wydzieloną półkami strefę na zasadzie pokoju w pokoju. Szafy-garderoby to dziś szalenie dynamicznie rozwijająca się branża meblarska, która pozwala zrealizować modowe wizje z hollywoodzkich filmów. Oddzielne szafki na buty i kapelusze, długie drążki na różnych wysokościach, a nawet praktyczne koszyki czy szuflady z przegródkami na pojedyncze sztuki bielizny. Wszystko to pozwala zachować porządek i ułatwia komponowanie codziennych stylizacji, dbając jednocześnie o idealny stan odzieży.
Eksperci polecają parom wyraźne odgradzanie stref dla Niej i dla Niego. Sprzyja to estetyce garderoby i minimalizuje potencjalne konflikty. Co zaś najważniejsze, inaczej przechowuje się damskie szpilki, a inaczej męskie mokasyny! Różna wysokość i głębokość półek pomoże lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Najsprytniejsze rozwiązania pozwalają już także w idealny sposób przechowywać np. spodnie garniturowe czy szale.
W tym wariancie, lustro jest oczywiście elementem koniecznym. Ponadto funkcjonalną szafę garderobianą można dodatkowo wyposażyć w przeszklone witryny chroniące przed kurzem czy podświetlenie ułatwiające znajdowanie wybranych elementów odzieży.



Ustal najważniejsze potrzeby
Zanim zwrócisz się do eksperta z zamówieniem szafy na wymiar, usiądź i spisz swoje priorytety. Zacznij od większych niewymiarowych elementów typu deska do prasowania czy walizka. Garderobę podziel na kategorię i określ potrzebne szerokości półek czy liczbę szuflad.
Możliwe, że nie będziesz w stanie zrealizować wszystkich swoich marzeń, bo po prostu zabraknie na nie miejsca. Jeśli kompromis będzie niezbędny, postaw na codzienną praktyczność kosztem okazyjnych potrzeb.