Inwestycja w nieruchomości na wynajem jest jedną z najatrakcyjniejszych opcji zabezpieczenia przyszłości. Co warto wiedzieć w kontekście urządzania mieszkania na wynajem?
Zakup mieszkania lub domu to tylko pół sukcesu – musisz jeszcze znaleźć najemców i zapewnić im odpowiedni poziom satysfakcji. Samo wnętrze w tym zakresie okazuje się często bardziej znaczące niż lokalizacja. Zanim jednak zabierzesz się do urządzania mieszkania na wynajem musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj najmu preferujesz. Czasami jego charakter zdeterminowany jest wielkością, standardem, a przede wszystkim położeniem lokalu – zarówno w ramach konkretnego miasta, jak i w kontekście ewentualnych atrakcji turystycznych.
Mieszkanie nieumeblowane
To coraz rzadziej spotykana opcja, która ogranicza zarówno Twoje wydatki, jak i zyski. Nieumeblowane mieszkania pod wynajem skierowane są zwykle do ludzi szukających długotrwałego lokum, w które są w stanie zainwestować. Korzyścią dla Ciebie może być więc wieloletnia umowa, która ogranicza wysiłki związane z marketingiem czy ewentualnym odświeżaniem mieszkania.
Niestety, współczesny klient najczęściej oczekuje mieszkania choćby w części umeblowanego, które umożliwi mu szybkie wprowadzenie się i brak uciążliwości związanych z przewozem mebli. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dobrze jest przeprowadzić rekonesans w aktualnej ofercie rynkowej. Jakie lokale są bardziej wyszukiwane w danej okolicy? O ile wyższe ceny można uzyskać za lokal w pełni wyposażony?

Częściowo wyposażone mieszkanie
Jeśli zależy Ci na elastyczności lub nie wiesz, na jaki typ klientów możesz liczyć, możesz ograniczyć poziom urządzania mieszkania na wynajem do racjonalnego minimum. W tym wariancie wyposażasz w meble i armaturę kuchnię oraz łazienkę i dokupujesz podstawowe meble. Stół jadalny i krzesła, łóżko, szafa na ubrania i komoda to podstawa. Taka oferta może spodobać się rodzinom z dziećmi, studentom czy osobom o specyficznych wymaganiach przestrzennych wynikających z profesji czy hobby. Czynsz będzie oczywiście stosunkowo skromniejszy, ale masz tym samym większe szanse na znalezienie zainteresowanych i ponosisz mniejsze ryzyko utraty wartości wyposażenia.
Nowoczesne podejście do urządzania mieszkania na wynajem
W przypadku, gdy kupiłeś nowy lokal w dobrej dzielnicy i pragniesz zmaksymalizować swoje zyski, warto podejść do urządzania mieszkania na wynajem w sposób kompleksowy. Jednym słowem, chcesz stworzyć wnętrza o wysokim komforcie, pełnym wyposażeniu i atrakcyjnym stylu. Pamiętaj, że piękne fotografie to połowa sukcesu marketingowego!
Tego typu mieszkań poszukują zazwyczaj profesjonaliści przeprowadzający się za pracą, którym zależy na dobrej lokalizacji i prestiżu. Czasami najemcą są nawet firmy zapewniające lokum swym pracownikom. Luksusowe mieszkanie może również pojawiać się w ofercie najmu krótkoterminowego jako alternatywa dla hotelu. Ten ostatni stwarza oczywiście pewne ryzyko związane z ograniczonym poczuciem odpowiedzialności najemców i szybciej postępującym zużyciem.

Co powinno znaleźć się w takim kompleksowo wyposażonym mieszkaniu?
Podstawą są oczywiście wysokiej jakości meble – począwszy od prestiżowej i atrakcyjnej zabudowy kuchennej, a skończywszy na łóżku z wysokiej jakości materacem. Istotne jest, aby podczas urządzania mieszkania na wynajem przewidzieć każdą potrzebę wymagającego klienta. Czy w sypialni są więc warunki do wieczornego czytania? Zastanów się, czy w salonie można podjąć wygodnie gości? Czy pomyślałeś o miejscu do pracy i szafach, które pomieszczą nawet większą garderobę na cztery pory roku?
Oprócz mebli i podstawowych sprzętów AGD, do których należy już dziś i pralka, i zmywarka, i kuchenka mikrofalowa, należy zadbać również o komfortowe oświetlenie dostosowane do różnych aktywności. Dalej, na uwagę zasługuje efektywny sposób zasłaniania okien na noc, odpowiedni komfort pod stopami, a także praktyczne wyposażenie typu żelazko i deska do prasowania, wieszak na pranie, taca pod buty czy lustro przedpokojowe. Uroku mieszkaniu dodadzą również starannie dobrane dekoracje – od dzieł sztuki na ścianach po funkcjonalną ceramikę. O te kluczowe detale zadba home staging – profesjonalna usługa przygotowująca nieruchomości na wynajem.
Wakacyjne mieszkania na wynajem
Oddzielnym regułami rządzi się wynajem nieruchomości wakacyjnych. I w tej branży obserwujemy oczywiście spore różnice dotyczące poziomu wyposażenia, które przekładają się na dostępność dla klientów i opłacalność dla właścicieli. Generalnie, od turystów trudno jednak oczekiwać dbałości i odpowiedzialność – niestety, urlop sprzyja bowiem szaleństwom i niechlujstwu.
Nawet więc, jeśli przygotowujesz się do urządzania mieszkania na wynajem wakacyjny z wyższej półki cenowej, postaw przede wszystkim na praktyczność. Wysokiej jakości, solidne meble znajdziesz nawet w sklepach sieciowych, a w razie prawdopodobnych usterek będzie łatwiej je wymienić nie tracąc spójności wystroju. Zadbaj o podstawowe wyposażenie, ale nie przesadzaj z dodatkami, które łatwo zniszczyć.
Pamiętaj też, że w przypadku mieszkań wakacyjnych szala ciężkości z dziennej funkcjonalności przechyla się raczej w stronę pojemności noclegowej. Warto więc pomyśleć o maksymalnej ilości łóżek i rozkładanych kanapach. Dwie łazienki będą też większym atutem niż duża kuchnia!

Kilka dobrych rad
Podczas urządzania mieszkania na wynajem pamiętaj, aby:
- wybierać meble i wykończenia łatwe do czyszczenia;
- unikać specyficznych dekoracji czy wyrazistego stylu, który może się nie podobać najemcom;
- unikać materiałów wykończeniowych, które mogą się łatwo stłuc, porysować, wytrzeć czy zmechacić;
- stawiać na ściany malowane, idealnie na biało, nie zaś tapety;
- materace pokrywać specjalnymi pokrowcami ochronnymi; kanapy zaś wybierać ze zdejmowaną tapicerką, którą można uprać;
- dbać o standardy bezpieczeństwa we wnętrzach.