Dzięki globalizacji i kosmopolityzacji świata wystrój wnętrz stał się niewyczerpalną wręcz kopalnią inspiracji. Poznaj najważniejsze style aranżacyjne i ich charakterystyczne atrybuty.
Ani miejsce zamieszkania, ani status ekonomiczny czy rodzinny nie determinują dziś wystroju wnętrz. Tylko od Ciebie zależy, jaki klimat stworzysz we własnym domu. Poszczególne style aranżacyjne są oczywiście tylko zbiorem luźnych reguł, które można i warto dopasowywać do własnych potrzeb i gustów. Pomagają Ci one jednak zachować spójność i harmonię, które przekładają się na dobre samopoczucie.
Poniższy przewodnik po stylach potraktuj więc jako katalog opcji, które służą realizacji wymarzonego domu. Bogaty dorobek sztuki, jaką jest dziś „interior design”, pozwala na coraz precyzyjniejsze odwzorowywanie trendów wnętrzarskich w meblach, dodatkach i dekoracjach. Poniższe style aranżacyjne należą do najczęściej wyszukiwanych, więc będą też najłatwiejsze w realizacji.
Styl skandynawski
Potocznie zwany też „scandi”, styl ten w bezpośredni sposób nawiązują do designu popularnego w krajach północy. Jego atrakcyjność wynika z niezwykle zmyślnego kompromisu między ciepłą przytulnością a przyjemną prostotą. Naturalne światło jest tutaj najbardziej pożądanym atrybutem, a cała tonacja kolorystyczna obraza się w sferze bieli, szarości i beżów, z wielce pożądanymi kontrastami.
Styl skandynawski to uwielbienie dla przyrody, widoczne w doborze drewnianych mebli, roślinnych dekoracji i botanicznych motywów. Nie brakuje też wielowarstwowych tekstyliów, które powinny znajdować się w pewnym stanie przyjemnego chaosu. Poczuciu komfortu sprzyja również mieszanie różnych tekstur, np. lnu, wełny, kożuchów, itd.

Styl nowoczesny
Odzwierciedla wszystko to, fascynuje współczesne społeczeństwo i kojarzy się z postępem, rozwojem, wizją jutra. Najważniejszą zasadą jest tutaj minimalizm – meble są prostolinijne, gładkie; kolory chłodne i neutralne. Dzieła sztuki uciekają od realizmu w stronę abstrakcji, a detale chowane są z dala od codziennego widoku. W idei tej poniekąd mieszkają się style aranżacyjne związane z futuryzmem i industrializmem, stąd we wnętrzach widzimy sporo tworzywa sztucznego wysokiej jakości oraz betonu. Dominantą architektury stają się otwarte plany mieszkalne, które również wpływają na sposób urządzenia – wiele mebli jest wielofunkcyjnych, a przestrzeń życiowa ma łączyć domowników i aktywności.

Styl klasyczny
Klasykę w wystroju wnętrz bardzo trudno jest precyzyjnie zdefiniować. Niektórzy kojarzą ją z antykami i tradycją, ale coraz częściej widzimy także bardziej nowoczesne przejawy stylu klasycznego. Uogólniając, można powiedzieć, że główne założenia tej koncepcji designerskiej obejmują elegancką harmonię, przyjemną dla oka symetrię oraz bogate, ale nie rażące kolory, np. głębokie odcienie niebieskiego, zieleni, kremu czy brązu z pożądanym dodatkiem złota. Poszczególne odcienie powtarzają się przy tym w aranżacji danego pokoju, kreując wrażenie optycznej równowagi.
Meble w stylu klasycznym są poniekąd ponadczasowe, ale raczej ekskluzywne. Ich zdobność wynika przede wszystkim z wysokiej jakości surowców oraz subtelnie fantazyjnych kształtów. Nie brakuje sztuki przez duże „S”, zwłaszcza oprawionych obrazów i rzeźb, ale w doborze dekoracji dominuje umiar.

Styl glamour
Są style aranżacyjne, których nie da się zrealizować w sposób ekonomiczny. Doskonałym przykładem jest styl glamour, który symbolizuje przepych, luksus i nadmiar. To propozycja dla osób uwielbiających otaczać się blaskiem i prestiżem, dla których zdobności nigdy zbyt wiele. Typowa paleta kolorystyczna składa się z trzech elementów: neutralnej bazy, zwykle białej lub czarnej, szlachetnego metalu oraz akcentu, choćby różowego.
Pikowanej tapicerce towarzyszą sztuczne futra, a nad głową wzrok przyciągają kryształy. Lustra oprawione w zdobne złote ramy, a blaty stołów zachwycają marmurową teksturą. Dekoracji jest dużo, a każda z osobna budzi zachwyt swą oryginalnością i wykwintnością.

Styl art Deco
Styl art Deco jest nieco starszym kuzynem stylu glamour i ma z nim sporo wspólnego. Sama nazwa jest skrótem od wyrażenia oznaczającego „sztuki dekoracyjne”, które doskonale określa istotę tej koncepcji. Zapoczątkowana w latach 20-tych XX wieku sprowadziła ona pod domowe strzechy piękno godne galerii.
Meble są więc finezyjne, kształty geometryczne, zaś wykończenie zdecydowanie połyskliwe. Wśród deseni królują motywy zwierzęcych skór, zaś w roli dekoracji występują pyszne wazy, lustra oraz czarno-białe fotografie w eleganckich ramkach. Kolory są zwykle dość zdecydowane i wyraziste, kojarzące się z luksusowym życiem towarzyskim.

Styl boho
Jako jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat styl boho uosabia fascynację kulturami świata, wolnością osobistą i kreatywnym podejściem do życia. Poniekąd kojarzy się z filozofią hippisów i nomadów, a jego główną zasadą jest… brak zasad.
Mozaice kolorów towarzyszą więc inspiracje zaczerpnięte z różnych stron świata, a element chaosu jest tu wręcz pożądany. Mnogość wzorów i różnych rodzajów tekstyliów idzie w parze z zamiłowaniem do akcentów biżuteryjnych. Wśród mebli znajdziemy unikaty z garażowych wyprzedaży; wśród dekoracji tkane dywaniki, korale, muszle, pióra i frędzle. Więcej znaczy więcej, a wnętrza urządzone są w sposób przytulny, artystyczny i poniekąd kobiecy.

Styl loftowy
Odkąd lofty zyskały na popularności w na rynku mieszkaniowym, coraz więcej osób decyduje się imitować ich charakter nawet w standardowych lokalach. Styl loftowy stał się bowiem symbolem dynamizmu i nowoczesności łącząc wpływy industrialne z modną otwartą przestrzenią. Pożądanym atrybutem są tutaj wysokie sufity, betonowe i ceglane powierzchnie oraz większe okna w fabrycznym typie. Poza tym chętnie instaluje się metalowe schody oraz oświetlenie w formie reflektorów.
Umeblowanie w loftach jest dość minimalistyczne i nowoczesne – geometrycznym kanapom pokrytym skórą towarzyszą niską stoliki do kawy i skąpe komody. Przytulności wnętrzom dodają ograniczonych rozmiarów dywany oraz duże rośliny doniczkowe. Nie brakuje zwykle również awangardowej sztuki, z założeniem, że lepszej jest mieć jeden, ogromny obraz niż kilka małych. Kolorystyka jest zwykle oszczędna, ale może być utrzymana w ciepłych tonach.

Styl rustykalny
Dla wszystkich tych, którym nie odpowiada nowoczesny minimalizm i syntetyczny połysk ideałem domowym może być styl rustykalny – sielski i naturalistyczny. Większości z nas kojarzy się z górską chatą czy starym domem prowansalskim, ale możliwości interpretacji jest tu bardzo wiele. Charakterystyczne wyznaczniki obejmują dominację drewna w mało przetworzonej postaci, ziemiste kolory z lekką tendencją ku cieplejszej tonacji oraz wyraziste tektury.
Wiele mebli i dekoracji jest produktem rękodzieła, a ich forma, choć mało ozdobna, jest raczej cięższa. Bardzo pożądane elementy wystroju to wyeksponowane tramy sufitowe, kominki i piece oraz sypialniane baldachimy. W kuchni niezastąpione są natomiast ławy jadalniane oraz otwarte półki z ceramiką.

Styl vintage
Style aranżacyjne vintage i retro odnoszą się do przeszłości i są najbardziej nostalgiczne, a poniekąd również przyjemniej ponadczasowe. Od Ciebie tylko zależy jak daleko wstecz się cofniesz – mogą to być dekadenckie czasy przedwojenne lub arystokratyczne dzieje XVIII w. Styl vintage może być więc zarówno elegancki i prestiżowy, jak i sielski, prosty, nawiązujący do rustykalizmu.
Każdy mebel powinien tu mieć charakter, a optymalnie i historię. Szczególną popularnością cieszą się takie okazy jak szezlong, kredens czy sekretarzyk. Wszelkie oznaki nowoczesności chcemy raczej ukryć, wybierając retro design nawet w przypadku urządzeń AGD. Dekoracji jest raczej więcej niż mniej, a szczególną popularnością cieszą się obrazy w ramach, popiersia, dostojne zwierciadła, a także zabytki dawnych epok typu maszyna do pisania, gramofon czy archaiczny aparat telefoniczny. Nie jest przy tym wymagana przesadna konsekwencja w zakresie historycznej zgodności elementów wyposażenia. Ważne, aby wszystko wyglądało jak z lamusa!

Styl eklektyczny
Jeśli kuszą Cię różne style aranżacyjne i nie możesz podjąć decyzji, to idealnym wyborem dla Ciebie będzie eklektyzm. Jest to koncepcja oparta na przeciwieństwach i różnorodności, pozostawiająca olbrzymie pole do popisu dla wyobraźni. Łączy stare z nowym, zaś proste z dekoracyjnym, ale wszystko to w bardzo wyważonej proporcji.
Styl eklektyczny lubi wyraziste kolory, ale w jednej wybranej palecie. Neutralnej bazie towarzyszą przy tym liczne kontrasty, uwypuklone ciekawymi teksturami. Dekoracje są dobrane bardzo starannie i wyeksponowane tak, aby stwarzać efekt uporządkowania. Meble reprezentują różne style, z tym, że każdy jest oddzielną indywidualnością. Idea różnych krzeseł jadalnych przy jednym stole to doskonały przykład śmiałego eklektyzmu!
