501 521 551 hello@mellou.pl

Czy dobór wanny lub prysznica faktycznie decyduje o całości wystroju? Czy warto powielać stereotyp białej sterylności? Podpowiadamy jak uniknąć popularnych błędów podczas aranżacji łazienki.

Niewłaściwe priorytety

Niestety, obserwacje wskazują, że spora część z nas przede wszystkim rozważa łazienkę pod kątem estetyki. Tym samym aspekty funkcjonalne spadają na drugie miejsce, co w codziennym użytkowaniu bywa golem do własnej bramki. Zapominamy, że łazienka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych pomieszczeń w całym domu, a jeśli gdzieś rozsądek powinien zwyciężyć nad gustem, to właśnie tutaj. Tym bardziej, że renowacja czy wykończenie w tym akurat przypadku nigdy nie są tanie.

Czy łazienka nie może więc spełniać naszych marzeń o błogich kąpielach? Skądże znowu! Kolejność działań jest jednak zasadnicza – najpierw uzgadniamy praktyczny plan aranżacji łazienki, a dopiero potem dopasowujemy do niego wybrane elementy armatury, ceramikę czy akcesoria. Nie może być tak, że z powodu widzimisię korzystanie z toalety jest utrudnione, bądź wystrój zaczyna po kilku latach intensywnie się degradować, np. z powodu gromadzącej się wilgoci.

Ekskluzywna łazienka; https://www.bocadolobo.com/

Jakie więc podstawowe błędy popełniamy przy aranżacji łazienki?

1.      Brak wentylacji

Wspomniana wyżej wilgoć jest bez dwóch zdań największym wyzwaniem przy planowaniu wystroju „pokoju kąpielowego”. Wynika ona nie tylko z pary skraplającej się na ścianach, ale także przypadkowego zachlapania czy wylania wody, które od czasu do czasu zdarza się każdemu. Jej nadmiar tymczasem nie tylko utrudnia wysychanie ręcznikom, ale przede wszystkim stwarza ryzyko rozwoju pleśni i bakterii. Niektóre z nich mają dewastujący wpływ na ludzkie zdrowie!

Jak temu zapobiec? Każda łazienka powinna mieć odpowiednią wentylację, czyli drogę do pozbywania się pary. Idealnym rozwiązaniem jest okno, które nie tylko dostarcza przyjemnego światła dziennego, ale także umożliwia efektywne i szybkie pozbywanie się wilgoci. Jeśli okno nie jest możliwe, w łazience trzeba koniecznie zainstalować elektryczny system wentylacyjny, który będzie aktywnie pozbywać się pary.

Minimalistyczna łazienka; pexels.com

2.      Nieprawidłowa pozycja sedesu

Podczas aranżacji łazienki warto zwrócić szczególną uwagę na to, co widać zaraz po otworzeniu drzwi. Jeśli jest to akurat sedes, zasadna może być zmiana wystroju. Scenariusz taki nie jest bowiem ani korzystny estetycznie, ani przyjemny, wziąwszy pod uwagę fakt, że ktoś zawsze może omyłkowo wejść do zajętej właśnie łazienki.

Z drugiej strony sedesu nie można oczywiście również upychać pod samą ścianą. Ogólna reguła mówi, że z obu stron powinna być zachowana komfortowa przestrzeń na łokcie o szerokości ok. 20 cm. Lokalizacja tuż obok okna nie jest zabroniona, o ile szyba przesłonięta jest pewną formą ochrony przed widokiem z zewnątrz, np. żaluzjami.

Umiejscowienie sedesu w łazience; pexels.com

3.      Brak przestrzeni przechowalniczej

Nawet, jeśli twoim celem jest minimalistyczna łazienka urzekająca porządkiem i prostotą designu, nie możesz zapominać o praktycznych aspektach codziennej higieny. Tym bardziej, że współczesny rynek przekonuje nas zawzięcie, że kosmetyki trzeba dobierać do płci i wieku. W efekcie standardowa rodzina jednocześnie korzysta z kilku past do zębów, szamponów, mydeł i kremów, a wszystkie je trzeba przechowywać pod ręką.

Pierwszą istotną sprawą są więc półki, które umożliwiają łatwy dostęp do często używanych preparatów i akcesoriów. Potrzebne są one wokół umywalki, ale także w kabinie prysznicowej i obok wanny. W drugiej kolejności warto pomyśleć też o miejscu do przechowywania kosmetycznych zapasów, jak również gadżetów używanych kilak razy w miesiącu. Tutaj z pomocą mogą już przyjść zamknięte szafki, ale również regały koszykami i pojemnikami ułatwiającymi zachowanie ładu.

 Błędy popełniane przy aranżacji łazienki; pexels.com
Błędy popełniane przy aranżacji łazienki; pexels.com

4.      Brak stosownego oświetlenia

Paradoksalnie, to właśnie dobór lamp bywa jednym z częstszych błędów przy aranżacji łazienki. Wydaje nam się często, że skoro pomieszczenie jest małe, można na nim zaoszczędzić umieszczając jedno tylko światło sufitowe. Tymczasem, w łazience najbardziej kluczową lampą jest ta umieszczona wokół lustra nad umywalką. Niezbędna do wykonywania makijażu i innych procedur pielęgnacyjnych, bywa wykorzystywana również wówczas, gdy nie mamy ochoty na światło lejące się z sufitu.

Tak naprawdę jeszcze korzystniej jest oprócz światła ogólnego i umywalkowego zainstalować jeszcze klimatyczne oświetlenie spowijające pomieszczenie w przyjemny półmroku. Jego rolę mogą pełnić punktowe reflektory na krawędziach sufitu, listwy LED na meblach łazienkowych lub stosownie stłumione lampy ścienne. Pamiętaj, że różnorodność świateł pomaga również optycznie powiększyć wnętrze!

Nowoczesna łazienka; pexels.com

5.      Niewykorzystanie potencjału podłogi

W pomieszczeniu tak małym jak łazienka, podłoga jest ważnym elementem całości wystroju i nie powinna zlewać się w jedną całość ze ścianami. Projektancie wnętrz zdecydowanie polecają wybór wykończenia, które wyraźnie odróżnia się reszty ceramiki, a idealnie stanowi przyjemny akcent. Pod względem praktycznym wygrywa oczywiście posadzka z płytek lub betonowa – obie występują jednak dziś w ogromnej gamie deseni.

Nie jest więc problemem dobrać „drewnianą” podłogę do inspirowanej naturą aranżacji łazienki czy wykończyć bardziej nowoczesny wystrój ciekawym odcieniem cementu. Szczególnie w małych łazienkach spektakularne efekty dają również mozaiki przemycające atrakcyjne kolory bądź tworzące na podłodze odważne geometryczne motywy.

Podłoga łazienkowa; https://www.maisondepax.com/

6.      Nudny design aranżacji łazienki

Owszem, łazienka jest pomieszczeniem prozaicznym, ale nie oznacza to, że nie należy się jej pewna doza kreatywności. Zamiast powielać mało oryginalne pomysły na całą białą aranżację, spróbuj ożywić nieco pomieszczeniem ciekawszą kolorystyką bądź deseniami. Nawet, jeśli nie przepadasz za śmiałym wzornictwem, możesz zawsze postawić na ciekawy wybór akcentów czy delikatne kontrast. Już jedna odmienna linia płytek ceramicznych robi dużą różnicę!

Odważniejsi mogą nawet zaplanować szaloną tropikalną tapetę na linią kafli czy postawić na unikalną misę umywalkową – tak długo, jak jest ona praktyczna i spełnia nasze potrzeby.

Cała biała łazienka; https://www.decorpad.com/

7.      Zbyt duża armatura

Moda na XXL jest całkiem zrozumiała. Duża wanna to symbol beztroskiej kąpieli, a dwuosobowa kabina prysznicowa realizuje marzenia wielu par. Niestety, nie do każdej łazienki większe rozmiary armatury pasują – to, że się w niej zmieszczą, nie oznacza, że jest to idealne rozwiązanie. Zbyt stłoczona aranżacja nie tylko bowiem optycznie pomniejsza wnętrze, ale także utrudnia korzystanie z poszczególnych „stanowisk”.

Prawda ta w szczególny sposób odnosi się do wolnostojących wanien, które choć bardzo modne, wymagają szczególnie przestronnej łazienki. Te najmniejsze modele bywają zaś bardzo niepraktyczne i często okazuje się, że o wiele racjonalniej byłyby zastąpić je klasyczną zabudowaną u ściany wanną o regularnych rozmiarach!

Duża kabina prysznicowa jako problem w aranżacji łazienki; https://carlaaston.com/

8.      Brak podziału w aranżacji łazienki

Większości z nas wydaje się, że prawdziwe trudności spoczywają w aranżacji łazienki małej, która musi pomieścić tak wiele. Niestety, i duże pomieszczenia stwarzają jednak problemy – jeśli nie logistyczne, to przynajmniej estetyczne. Omamieni ilością wolnej przestrzeni mamy bowiem tendencję do przypadkowego niemal rozmieszczania różnych elementów. W efekcie wystrój wyda się dziwnie bezosobowy i mało klimatyczny.

Jak jest alternatywa? Eksperci polecają, aby większe łazienki dzielić na strefy wyznaczane np. zmianą wykończenia ściany czy podłogi, przeszklonym panelem lub połowiczną ścianką. Wówczas możemy łatwo wyodrębnić niszę na sedes, kąpielowe spa czy nowoczesny natrysk. Przy odrobinie polotu łazienka faktycznie staje się salonem!

Przykład mało atrakcyjnej aranżacji łazienki; www.larsremodel.com