Każdy profesjonalny projektant wnętrz potwierdzi ci dobrze znaną prawdę: w małym mieszkaniu da się żyć stylowo i komfortowo. Przedstawiamy aranżacje, które dowodzą, że najważniejszy jest nie metraż, ale pomysł! Jak więc urządzić mieszkanie do 40 metrów?
Podstawowe strategie aranżacji małych mieszkań
Do niewielkiej przestrzeni należy podejść z respektem i kreatywnością. Niewskazane jest tutaj powielanie dobrze znanych rozwiązań z większych dwu- czy trzypokojowych mieszkań. Wykorzystanie każdego metra podłogi powinno być przemyślane i nieprzypadkowe, a gdy brakuje podłogi, dodatkowe miejsce należy znaleźć gdzie indziej. Zapoznaj się z podstawowymi pomysłami jak urządzić mieszkanie do 40 metrów kwadratowych i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla siebie!
1. Praktyczność otwartej przestrzeni
Małe mieszkanie powinno przede wszystkim być rozpatrywane jako całość nie zaś zbiór poszczególnych pokojów. Warto uświadomić sobie, że każda pojedyncza ściana zabiera mnóstwo miejsca, a otwarta przestrzeń jest najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie dostępnej podłogi. Czy więc naprawdę potrzebujesz kuchni, salonu i jadalni? Połączenie różnych stref funkcjonalnych w ramach czterech ścian to nie tylko oszczędność miejsca, ale i przyjemność życia!
Mały aneks kuchenny może tymczasem z powodzeniem stać obok sofy, a stół jadalny nie musi wcale mieć odseparowanego miejsca pod oknem. Otwarta przestrzeń pozwala ci żyć bez sztucznych podziałów i zbliża do siebie domowników.

2. Małe meble
Odpowiednia skala wyposażenia jest absolutnie kluczowa w planowaniu zagospodarowania małej przestrzeni. Oznacza to konieczność kompromisu, który zagwarantuje ci jednak przyjemną harmonią oraz funkcjonalność mieszkania. Aneks kuchenny musi być więc okrojony do minimum, zaś kanapa najmniejsza z możliwych. Zamiast masywnych foteli wybieraj lekkie krzesła, a zamiast długich barków, wysokie, wąskie komody. Nawet stoliki do kawy mogą zawsze być dobrane według minimalistycznego klucza!
Jak się okazuje, z niektórych mebli można wręcz zrezygnować – telewizor możesz powiesić na ścianie, a książki ułożyć stosami na podłodze. Nawet miejsca siedzące da się zaaranżować na poduszkach rozłożonych bezpośrednio na dywanie, a ogromne palmy w donicach da się zastąpić pnącymi się po ścianach gatunkami.

3. Myślenie wertykalne
Jeśli głowisz się jak urządzić mieszkanie do 40 metrów kwadratowych i wciąż narażasz na mur, prawdopodobnie zapominasz o drugim wymiarze! Powierzchnia podłogi nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem przestrzeni. Im wyższy sufit, tym więcej jest możliwość rozbudowy wzwyż!
W małej kuchni szafki do samego sufitu są praktycznie konieczności, a to samo odnosi się do szafy w sypialni. Na ścianach warto aranżować półki, a nawet parapet czy przestrzeń na drzwiami stanowi cenny potencjał do wykorzystania. Wreszcie, w bardzo małych mieszkaniach rewolucyjnym pomysłem bywa zaaranżowanie łóżka na antresoli, która z powodzeniem zmieści się na przykład na sofą czy telewizorem.

4. Maksymalna organizacja przestrzeni
Choć możesz chcieć podchodzić do aranżacji małego mieszkania jako artysta, w rzeczywistości potrzebuje ono raczej wprawnego inżyniera. Aby przestrzeń była funkcjonalna i rodziła codziennych frustracji musi bowiem przede wszystkim ułatwiać ci dostęp do potrzebnych sprzętów i przedmiotów. W tym celu projektanci wnętrz dwoją się i troją, aby wszystko było pod ręką. Sztuka organizacji okazuje się w tym zakresie kluczowa i należy wdrażać ją absolutnie wszędzie, od łazienki po salon.
Szafki kuchenne to podstawowe wyzwanie. Okazuje się, że można w nich zmieścić dwa razy więcej, jeśli tylko zachowasz porządek i kategoryzację. Dopasowane pojemniki i półki na wymiar, wyjeżdżające koszyki, dodatkowe wieszaki na drzwiach czy sprytne przegródki w szufladach to podstawa. Podobną racjonalność możesz wykorzystać w każdym innym pomieszczeniu – rower zawieszony na ścianie, łazienkowe wieszaki na kosmetyki do kabiny prysznicowej czy wielofunkcyjne tablice biurowe rozwiązują wszystkie kluczowe problemy przechowalnicze.

Triki, jakie warto zastosować w małym mieszkaniu
Oprócz wspomnianych wyżej strategicznych wizji jak urządzić mieszkanie do 40 metrów kwadratowych, istnieje bardzo wiele pomniejszych trików, które zaoszczędzą centymetry tu i tam. Ich wdrożenie nie jest zwykle kwestią wielkich inwestycji ani radykalnych zmian, ale w realny sposób przekłada się na funkcjonalność wnętrz.
5. Składanie i rozkładanie
Potrzebę oszczędności miejsca we współczesnych mieszkaniach rozumieją doskonale producenci mebli nowoczesnych. Opracowali oni do perfekcji opcję łatwego rozkładania i składania poszczególnych sprzętów, tak abyś mógł dostosowywać aranżację do aktualnych potrzeb. Rozkładany stół jadalny pozwoli ograniczyć do minimum powierzchnię blatu na co dzień, ale pozostawi możliwość przyjmowania większej ilości gości. Sofa z opcją rozkładania może pełnić funkcję wygodnego łóżka, nawet do codziennego spania, zaś składane blaty biurek są idealnym pomysłem na mini home office.
Nie zapomnij też o meblach o podwójnych wykorzystaniu, które kryją w sobie sprytne wnętrze. W kanapach możesz łatwo przechowywać pościel, w ławach kuchennych sprzęty AGD, zaś wewnątrz stolika do kawy ulubione rodzinne gry, koce czy ulubione krzyżówki.

6. Zaokrąglone kształty
Problemem jest nie tylko ile miejsca zajmują dane meble, ale jak łatwo jest obok nich przejść. Tutaj bezwzględnie na pierwszy plan wysuwają się formy obłe, pozbawione kątów prostych. Złagodzenie krawędzi stołu nie tylko nie pomniejsza wcale wyraźnie blatu, ale minimalizuje ryzyko bolesnych urazów i umożliwia usadzenie większej ilości osób.
Zaokrąglone bywają coraz częściej także stoliki do kawy, kanapy, fotele, a nawet wyspy kuchenne. W każdym z tych przypadków ergonomia codziennego życia wyraźnie się poprawia, zaś cała aranżacja nabiera przyjemnej, estetycznej harmonii.

7. Wykorzystanie kątów
Praktycznie każde mieszkanie pozostaje jednak oczywiście zdominowane kątami prostymi ogólnego zarysu. To przestrzenie szczególne ważne, które z odrobiną fantazji da się wykorzystać w sposób wysoce funkcjonalny. Przede wszystkim więc strzałem w dziesiątkę bywa sofa narożnikowa, która stwarza dodatkowe miejsce do relaksu i może pomieścić na sobie więcej siedzących. Poza tym półki umieszczone w kącie pokoju pozwalają zaaranżować na ścianie więcej drobiazgów w skondensowanej estetycznie formie.
Rogową przestrzeń można bardzo sprytnie wykorzystać także w kuchni, przedpokoju czy łazience, gdzie potrzeby przechowalnicze są zwykle wysokie. W sypialni natomiast możesz w rogu zainstalować biurko, które spełni wymagania nawet najbardziej zapracowanych.

8. Lustra bez ograniczeń?
Choć w małych wnętrzach trzeba minimalizować ilość mebli, roślin i dekoracji, lustra są jedynym elementem, na którym nie warto oszczędzać. Aranżowane na ścianach przeciwległych do okna odbijają światło i sprawiają, że wnętrza wydają się jaśniejsze i większe. Dzięki większym formatom zwierciadeł uratujesz też małą łazienkę czy ciemny, ciasny korytarz, ograniczając zarazem konieczność ciągłego korzystania ze sztucznego oświetlenia.

Małe, ale piękne – jak urządzić mieszkanie do 40 metrów?
Jeśli zastanawiasz się jak urządzić mieszkanie do 40 metrów kwadratowych, nie zapominaj też o estetyce. Miewa ona co prawda często znaczenie drugorzędne, ale nie oznacza to wcale, że musisz z pięknego designu rezygnować!
9. Jasne kolory królują
Istnieją dziesiątki pomysłów na urządzenie małego mieszkania w ciemnych barwach – kameralnych, przytulnych i eleganckich. Pod względem komfortu życia i samopoczucia domowników nic nie przebije jednak jasnej tonacji i poziomi światła, które zaprasza ona do wnętrza. Nie oznacza to wcale konieczności urządzania na biało – kremy, beże, pastelowe róże, zielnie czy błękity, a także jasne szarości to wszystko odcienie, które warto łączyć ze sobą na zasadzie przenikających się warstw.

10. Ciekawe tekstury dla bogatszego wnętrza
Niedocenianym wciąż pomysłem na urozmaicenie małej przestrzeni mieszkalnej jest gra z teksturami. Wbrew pozorom, to co gładkie i jednolite nie musi być wcale najlepszym wyborem. Ciekawe wykończenia ścian, podłogi, a nawet fronty mebli, stwarzają w aranżacji dodatkową głębię i każdą naszemu mózgowi wierzyć, że wnętrza są bogatsze i pełniejsze treści. Idealnym pomysłem jest zestawianie bardzo różnych powierzchni na zasadzie kontrastów: cegły z lśniącymi kaflami, marmuru z metalem czy drewna z betonem…
